Günter Grass nepřestává „zlobit“

Autor: Daniel Strož | Publikováno: 18.6.2012 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Jen pouhých několik týdnů uplynulo od Günterem Grassem publikovaných politických veršů, opatřených titulem Co řečeno být musí, ve kterých ostře kriticky zhodnocuje evropské, přespříliš jednoznačně kladné postoje vůči Izraeli. Nyní se renomovaný německý spisovatel a nobelista obrátil k veřejnosti další básní. Nazval ji Hanba Evropy a dotýká se v ní hluboké finanční a ekonomické krize v Řecku. A i v těchto svých tentokrát dvanácti dvojverších naráží autor opětně na prudký odpor přednostně německých médií. Ale stejně tak politiků nejrozličnějšího zabarvení. Ti, aniž by totiž pochopili, že Grassovi jde primárně o trpký osud řeckých občanů, vyčítají mu, že bere v ochranu stát, jehož politici získali euroměnu podvody s nadhodnocenými čísly, bez nichž by tam nebylo dnešního hrozivého úpadku.

Zatímco Grassova první báseň vyvolávala ještě různé protichůdné názory, nyní se zdá, že existují jenom samí odpůrci jeho pohledu na řeckou realitu. Někteří z nich mu dokonce zakazují srovnávat požadovaná „úsporná opatření“ s pohárem jedovatého koktejlu, podanému na smrt odsouzenému filozofovi Sokratovi. Jiní ho kupříkladu napadli za to, že „do veršů plete nemístně“ německou okupaci během druhé světové války. Dalším – to hlavně hlasům z politiky – zase vadí, že v básni uváděný Kroisos (vůbec první monarcha, žijící více jak půl tisíciletí před n. l., jemuž Řekové byli povinni platit daně a podnes proslulý svým nesmírným bohatstvím) zřejmě jaksi zástupně připomíná současné evropské pohlaváry. Jak přece známo, Christine Lagarde, šéfka MMF je zrovna tou, která Řeky peskovala za daňovou neukázněnost, přičemž sama zůstává daní ušetřena. A to při čistém ročním příjmu kolem jedenácti milionů korun.

Nenávist k obsahu Grassovy básně se vystupňovala natolik, že určitým mediálním kruhům v Německu stálo za to, aby šalebně rozhlásily, že věhlasný autor není vlastně jejím tvůrcem a že byla podvržena tamním satirickým časopisem Titanic. Situaci pak musel uvést na pravou míru šéfredaktor deníku Süddeutsche Zeitung, v němž báseň Hanba Evropy otiskli. Učinil tak autorizovanou zvukovou nahrávkou, odvysílanou rozhlasem, na které Grass báseň odrecitoval. Ale ani tím protigrassovské výpady neutichly; z někdejšího vývěsního štítu poválečné německé literatury začali někteří dělat senilnějícího staříka, jenž se prý v závěru života chce ještě jednou zviditelnit. Jejich snahy se ovšem míjejí účinkem; Günter Grass se nehodlá dát umlčet a už teď se mu přinejmenším zdařilo oživit dávnou a dnes skomírající tradici politicky angažované poezie, v níž lze často skrze pár trefných veršů upoutat více pozornosti než rozvětvenými mnohasetstránkovými traktáty.

Vyšlo na Blisty.cz, publikováno se souhlasem autora.

Klíčová slova: Řecko  | Grass
2068 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

To je už vážně zvrácené. Pražský primátor Hřib (Piráti), který dal záštitu homosexualistickému festivalu Prague Pride, de facto legitimizuje účast pedofilů na Prague Pride a via facti legitimizuje i pedofilii samotnou Nejvíce šílené tvrzení ministerstva vnitra je, že prý hnutí SPD „kontinuálně a záměrně vyvolávalo dojem, že je majoritní obyvatelstvo České republiky akutně ohroženo imigrací a islamizací"

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Vrchol: uprchlíci si jezdí domů na dovolenou. Odsun!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvář
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan