Pokud Srbsko vstoupí do NATO, bude jedinou zemí v dějinách světa, vstupující do spolku, jež ji ukradl část území

Autor: odjinud | Publikováno: 6.6.2012 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

NATO jasně řeklo, že uznává Kosovo jako nezávislý stát a v Bělehradě se tvářejí, že to nevidí.

Po skončení summitu NATO, který se konal 20. a 21. května v Chicagu jsme se zeptali na názor o vztazích NATO a balkánských států vojenského analytika Miroslava Lazanského.

Černohorci dostali něco jako pochvalu, a jsou nyní pravděpodobně kvůli tomu euforicky, ale teď mají problémy na vnitřním plánu. Jak se nyní černohorská vláda zachová a zda vůbec přežije, se uvidí. Každých deset dní se konají velké demonstrace kvůli sociálně-ekonomické krizi v zemi. Většina obyvatel v Černé Hoře je proti vstupu do NATO. Politická elita se však snaží členství Černé Hory v NATO protlačit přes usnesení parlamentu, aniž by rozhodnutí mělo oporu ve vůli občanů. Politická elita v Podgorici se pravděpodobně pokusí vyhnout referendu, a eventuálně zkusí získat podporu stran v parlamentu.

Faktem je, že Černou Horu stojí účast jejich 35 vojáků v mírové misi ISAF v Afghánistánu skoro polovinu jejího vojenského rozpočtu. Každý stát sám platí své vojáky ve složení této mírové mise. Tedy, pokdy jde o Černou Horu, ohledně členství v NATO, existuje úplně odlišný postoj mezi politickou elitou a národem.

Pokud jde o Srbsko, NATO se totiž vyjádřilo velmi pochvalně o dosavadním stupni spolupráce se Srbskem (Srbsko je členem Partnerství pro mír). Nálada většinové části národa je proti NATO. Nedávné průzkumy ukazují, že až 79 % mladých lidí je proti členství Srbska v NATO. Další průzkumy ukazují, že rozpoložení většiny členů LDP, strany, která se vyjadřuje pro vstup do NATO, je proti členství v této organizaci. V Srbsku tedy neexistuje politický a zejména národní konsenzus, a to se jen tak nezmění. Zvláště nyní, v kontextu volby nového prezidenta, pana Nikoliće, který také nebude tuto otázku lámat přes parament. Konečně, i ohledně eventuálního vstupu Srbska do EU a NATO, národ prostřednictvím referenda dá své konečné slovo. Pokud jde konkrétně o členství v NATO, postoj je jasný, skoro 90 % celkového obyvatelstva je proti.

Zde je ovšem zajímavá pozice Ruska. V tomto kontextu je zajímavé přemýšlet o tom, proč se NATO domnívá, že Rusku stačí členství v Partnerství pro mír a členství v této organizaci se mu však nenabízí, zatímco pro Srbsko a Černou Horu se domnívá, že by do NATO měly vstoupit. Jsme zde v Srbsku předmětem neustálého pobízení, povzbuzování ba dokonce i hrubého strkání vstupovat do NATO. Současně je Srbsko stále vyvoláváno s tím, že všichni kolem něj již do této organizace vstoupili, což není zcela pravda, neboť existují i státy, které jsou členy EU, ne však NATO.

 

Jaká je podle Vás reální šance, aby Srbsko zůstalo neutrální, vzhledem ke geopolitické pozici a nezáviděníhodnou ekonomickou situaci? Předpokládejme, že by se některé věci na ekonomickém poli mohly změnit, pokud by Srbsko dostalo vítr do plachet právě ze strany euro-atlantických integrací.

Zaprvé, peníze v Evropě už nejsou. Zadruhé, nám bylo jasně řečeno, že příští rok až Chorvatsko vstoupí do EU, se na nějaký čas zavírají. Nikdo Srbsku nenabízí rychlý vstup do EU. Dokonce, i kdyby do této organizace vstoupilo, časy, kdy se přes NATO rychleji postupovalo k EU, již skončily. To jsou časy, kdy vstoupily Bulharsko a Rumunsko, kdy Američané potřebovali základny v Bulharsku a Rumunsku kvůli americké intervenci v Afghánistánu a přiblížení se jižním ruským hranicím. Ta doba skončila, NATO nyní má základny v Rumunsku, Bulharsku, Maďarsku, má základnu Bondsteel na Kosovu, dále ještě v Makedonii. Základnu v Srbsku oni nepotřebují. Nevidím, čím může Srbsko NATO zadlužit, aby ho podpořilo ohledně vstupu do EU, tím spíše, když ohledně této otázky není EU jednotná a rozšiřování nechce. Přístupové fondy EU jsou již prázdné, neví se jak pokrýt dluhy Řecka, Španělska a Itálie, zvláště pak když příští rok vstoupí Chorvatsko s 40 miliardy eur dluhu, chybí ještě Srbsko. Evropská unie nepotřebuje další chudáky.

 

Zdá se, že by pro Srbsko bylo nejrozumnější ohledně spolupráce s NATO zachovat neutralitu .S předpokladem, že tento postoj podporujete, jak se díváte na možnost neutralitu zachovat? A vzhledem k tomu, že vztahy s Kosovem byly také na programu summitu…

NATO jasně řeklo, že uznává Kosovo jako nezávislý stát. Evropská unie také uznává Kosovo jako nezávislý stát. A v Bělehradě se tváří jako, že o tom nic neví. Údajně NATO neuznalo Kosovo – protože Kosovo neuznaly Španělsko a Rumunsko. Ty ho neuznaly kvůli svým problémům, nikoliv kvůli nám.

NATO Srbsku vzalo Kosovo a svým vstupem do NATO by se Srbsko stalo jediným státem v dějinách, který vstupuje do vojenského svazu, který mu vzal teritorium. Vstupem do NATO, nedostává Srbsko prakticky nic. Nedostává urychlenou cestu k EU, neboť jak jsem již uvedl, EU je již nasycená a je otázkou, co s ní za pár let bude.

Na druhou stranu, jediné zdravé peníze pro ekonomii, které je na trhu peněz možné najít se nachází v Rusku. Politická elita v Bělehradě musí dbát také na postoj národa. Bylo to vidět i během těchto prezidentských voleb. Nelze tedy dlouhodobě ignorovat rozpoložení národa ohledně vstupu nebo nevstupu. Každá politická elita, která postoj občanů bude ignorovat, na budoucích předčasných či řádných volbách prohraje. Takže, jestli jsou ochotní se učit, mohli během tohoto druhého kola prezidentských voleb získat dobrou lekci.

Tedy, nevidím žádnou možnost, aby Srbsko vstoupilo do NATO v blízké budoucnosti, neboť, konec konců, i toto je věc, která se řeší referendem. Národ není nakloněn NATO, a nejlepším příkladem jsou politické strany, hlavně SPO a LDP. Tyto strany totiž, před začátkem volební kampaně mluvily o nutnosti vstupu Srbska do NATO, během kampaně se však o tomto vůbec nevyjadřovaly. Zajímavé je, že se během předvolební kampaně o NATO nevyjadřoval nikdo. Kromě Demokratické strany Srbska (DSS), která otevřeně řekla, že politika neutrality je pro Srbsko tou nejlepší variantou, ostatní mlčeli. Je jasné, že se na této otázce hlasy voličů ztrácejí.

Srbsko bude s NATO spolupracovat v takové míře, v jaké mu to bude vyhovovat, ale když jde o formální členství v NATO, domnívám se, že z toho nic nebude.

www.kosovoonline.cz

Klíčová slova: Srbsko  | Kosovo  | NATO
2854 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Profesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativuStal se zázrak. Česká televize vyslyšela dlouholeté volání českých lidí...

euPortal.cz

Teď se budete vážně bát. Děsivé video s imigranty...O našem důchodu rozhodují díky ČSSD genderové neziskovky...

ePortal.cz

Poláci bojují za vlastní děti. My za VenezueluParoubek opět promluvil. Doporučuje Japonce

Eurabia.cz

Zaplavili si Švédsko africkými a muslimskými migranty a dnes se diví rekordům ve znásilnění, vraždách a pod.Afričtí uprchlíci zaútočili na české turisty v Itálií. Buďte na dovolené opatrní

FreeGlobe.cz

V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?EU řídí tajná organizace. Od integrace po vymazání identity států

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

To bude s*ačka! Pozvracíte se! Ovčáček a Soukup vytočili celou „kavárnu". A to ještě ani nezačaliHnus, vraždy, podsvětí a špinavé prachy. Kmenta vytáhl staré kostlivce ČSSD
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan