Co nám přineslo osm let členství v EU?

Autor: Václav Věrtelář | Publikováno: 2.6.2012 | Rubrika: Akce
Ilustrace

V současné době jsou Evropská unie i eurozóna bez reálné koncepce dalšího vývoje. Dosavadní výsledky těchto organizací jsou bídné. Nejenže nebyla zajištěna stabilita ekonomiky členských zemí, ale prokázala se i neschopnost zabránit hluboké ekonomické a finanční krizi.

Země mají většinou historicky nejvyšší zadluženost i nezaměstnanost. Ekonomické i sociální rozdíly se nesmazaly, naopak se prohlubují. Likvidují se zbytky takzvaného sociálního státu. Instituce těchto společenství slouží především bohatnutí bohatých na úkor stále chudších. Plně se to týká i České republiky.

Již několikrát jsem dával podnět, aby naši poslanci v Evropském parlamentu vypracovali analýzu kladů a záporů našeho členství v EU. Mají na to prostředky i přístup k potřebným podkladům.

Jaké jsou klady?

Pocit větší bezpečnosti nemáme. Naopak, zapojení do agresivních akcí USA (například Afghánistán) přináší oběti na životech a vyžaduje velké náklady. Zbytečně, protože to žádný pozitivní význam pro nás ani pro bezpečnost Evropy nemá.

V oblasti ekonomické jsme dosáhli historicky nejvyšší zadluženosti státu (více než 1,6 bilionu korun) a také nezaměstnanosti (více než 700 tisíc osob bez práce). Směrnice EU komplikují rozvoj ekonomiky. Zemědělství, v důsledku horších ekonomických podmínek než v rozvinutých zemích EU, je před likvidací.

Více než 80procentní závislost zahraničního obchodu na západních zemích EU přináší problémy pro dnešek a ještě větší pro budoucnost. To již přiznávají i představitelé české pravicové vlády, hovoří o tom, že se musíme vrátit i na naše historicky tradiční východní trhy a trhy rozvojových zemí.

* * *

Liberalizace ekonomiky, včetně zahraničního obchodu, vedla ke krachu velkého počtu podniků (často šlo o likvidaci konkurence podniků v Německu apod.) Před likvidací je zemědělství, obory spotřebního průmyslu. Zanikla například výroba cukru. Sklářství, keramika, obuv atd. jsou v hlubokém propadu.

Ke kladům můžeme zařadit snad pouze volné cestování do zemí EU. Ale na to musí být prostředky, kterých má sociálně slabší většina obyvatelstva stále méně.

A bude ještě hůře, protože většina výrobních fondů je již prodána do zahraničí, nebo je pod zahraniční kontrolou. Podivuhodné je, že jsme jedna z mála zemí na světě (pokud ne jediná), kde je bankovní sektor zcela v rukou zahraničních vlastníků. Nemáme ani jednu banku v majetku státu nebo českých finančníků.

Jsou eurodotace přínosem?

Evropské fondy měly být podle našich eurooptimistů penězovodem, který ČR pomůže rychleji dosáhnout životní úrovně západní Evropy. Místo toho to však v současné době vypadá, že česká státní pokladna na pomoc z Bruselu doplatí.

Systém poskytování dotací je velmi složitý, vznikly pro něj nové úřady, velká část dotací po cestě »vyšumí«, anebo je fakticky vynaložena na složitý dotační proces.

Dosavadní bilance

V období let 2007-2013 může ČR získat z Bruselu 776,1 miliardy korun. Zatím byly schváleny dotační projekty za 577 mld. Kč. Z těch bylo dosud vyplaceno 327 miliard. Ovšem nikoliv Bruselem, ale českým státem, protože EU proplácí dotace až po schválení hotové akce.

Takže může oněch 85 procent nákladů zaplatit, ale také nemusí. A tak český stát v případě neschválení Bruselem musí uhradit nejenom 15 % nákladů, ale celých 100 %, tedy i původně přislíbenou částku dotace. Doposud ČR získala z uvedených 327 mld. Kč pouze 138 miliard. Zbytek je ve vzduchoprázdnu.

Prý se ukazuje, že neproplacené projekty odporují základním podmínkám přidělení dotace. Sdělil to ředitel EU centra ČSOB Jakub Tomaštík. Těch, zatím Unií nerefundovaných 190 miliard nejspíše navýší schodek státního rozpočtu a státní dluh.

Vyplatí se ČR členství v Unii?

www.halonoviny.cz

Klíčová slova: EU  | národní zájem
4989 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

To je už vážně zvrácené. Pražský primátor Hřib (Piráti), který dal záštitu homosexualistickému festivalu Prague Pride, de facto legitimizuje účast pedofilů na Prague Pride a via facti legitimizuje i pedofilii samotnou Nejvíce šílené tvrzení ministerstva vnitra je, že prý hnutí SPD „kontinuálně a záměrně vyvolávalo dojem, že je majoritní obyvatelstvo České republiky akutně ohroženo imigrací a islamizací"

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Vrchol: uprchlíci si jezdí domů na dovolenou. Odsun!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvář
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan