Ministr průmyslu Kuba hájí národní zájmy. Kráčí cestou rozšíření exportu mimo krachující EU

Autor: Redakce | Publikováno: 1.6.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Snahou nedávno schválené exportní strategie ČR je mimo jiné zajistit kvalitnější nabídku služeb pro exportéry, klást důraz na malé a střední podniky či posílit export na mimoevropské trhy. Pro první roky jsou jako prioritní definovány mimo jiné země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika). Ovšem jak se dnes bude podnikatele snažit přesvědčit konference s názvem Není jen BRICS, výborné příležitosti jsou i v dalších zemích.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba na Rádiu Česko připomněl, že při pomoci českým podnikům při exportu na mimoevropské trhy je zásadní implementace strategie podpory exportu, kterou v březnu schválila vláda. 

„Nám se podařilo úsporami uvnitř resortu navýšit počet českých zahraničních zastoupení z 35 na 70. Chceme do těch a atraktivních zemí, které jsme vybrali, posunout české zástupce obchodu, aby tam byli kontaktními místy pro české firmy,“ řekl Kuba. 

Dodal, že při výběru těchto zemí se vycházelo z ekonomických parametrů. „Jaký je tam růst HDP, v jaké fázi ekonomického růstu se daná země nachází, jaký má podíl na světovém obchodu. Díky těmto parametrům jsme se dostali na 12 prioritních zemí a 25 zemí zájmových. Tyto země jsme konzultovali jak se svazem průmyslu, tak i s Hospodářskou komorou“ vysvětlil. 

Mezi 12 prioritními zeměmi jsou například Irák, Kazachstán, Mexiko, Srbsko, Turecko, USA, JAR či Vietnam. „Velmi zajímavé jsou země ASEANu, kam patří trhy třeba Thajska, Indonésie a Malajsie. Zajímavé jsou pro nás země ze Společenství nezávislých států, trhy kde jsme historicky poměrně dobré postavení a měli a po revoluci jsme ho možná zbytečně ztráceli,“ přiblížil.

(Titulek redakční)

Více zde:

http://www.rozhlas.cz/zpravy/domaciekonomika/_zprava/1066713

Klíčová slova: národní zájem  | exportní politika
2906 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

To je síla a šok. Takhle vypadá islamizovaná Anglie, žádná fake news, ale osobní zkušenost redaktora světoznámého deníkuTahle směska okoukaných vykopávek a beznadějných eurohujerů chce, abyste je volili...

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuPro-Venezuelská demonstrace: “Ne zločinnému převratu podněcovanému Američany!”

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Zastřelí se Jiří Drahoš? Profesor a Zemanův soupeř šokoval jako nikdyTo mě trápí, lomil v ČT rukama předseda ODS Fiala. Jde o konflikt Babiše, Zemana a Petříčka
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan