Rozhovor s novým srbským prezidentem: Musíme bezpodmínečně podporovat Srby, které zadržuje tribunál v Haagu

Autor: odjinud | Publikováno: 28.5.2012 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

Nově zvolený prezident Srbska Tomislav Nikolič, který zavítal na návštěvu do Moskvy, poskytl exkluzívní interview Hlasu Ruska. Hovořilo se o vztazích s Ruskem a Evropskou unií, o dialogu s Prištinou a také o činnosti Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii.

-Dalo se očekávat, že po vašem příchodu nastane v rusko-srbských vztazích nová etapa? Jaké směry spolupráce pokládáte za prioritní?

„Rusko je pro Srbsko významným partnerem a moje vítězství ve volbách, to je ještě i vítězství myšlenky o tom, že spolupráce s Ruskem je nezbytná do stejné míry, jako jsme doposud spolupracovali s Evropskou unií.

Naše národy spojuje vzájemná láska, historická pospolitost, víra, jazyk, obyčeje, ale kromě toho musí naše spolupráce vycházet ještě i z ekonomických vztahů, protože to může být prospěšné jak pro občany Ruska, tak i Srbska“.

-Jak hodlá Srbsko pod vaším vedením bojovat za zachování své územní celistvosti? Jste připraven na přešetření výsledků dohod, které byly uzavřeny na jednáních mezi Bělehradem a Bruselem pod záštitou EU?

„V průběhu předvolební kampaně jsem se představil jako člověk, který má svůj rámec, pokud jde o Kosovo a Metohii. A tento rámec není diktován jen mými osobními názory, ale především ústavou Srbska. Ústava neumožňuje hovořit o nezávislosti Kosova a Metohie, aniž bychom zjistili, co si o tom myslí občané naší země, na referendu. V Prištině už zřejmě vládnout nemůžeme, jasné je ale i to, že ani Priština nemůže vládnout v Kosovské Milovici. Je třeba co nejrychleji dosáhnout konsensu s parlamentními stranami, protože je jasné, že Priština připravuje diplomatické, politické i jiné způsoby útoku na sever Kosova a Metohii“.

-Jste připraven na ochlazení vztahů s Bruselem, jestliže bude Brusel i nadále činit nátlak na Bělehrad ve snaze přimět ho uznat nezávislost Kosova?

„Zatím jsem neslyšel, že by EU požadovala uznání nezávislosti Kosova. 13. června jedu do Bruselu, abych zjistil, jestli něco podobného vůbec obsahovaly dohody s panem Tadičem. Pak to oznámím občanům Srbska absolutně přesně a otevřeně. Nemohu si dovolit ochlazovat vztahy, to musí rozhodnout občané Srbska. Když podobné rozhodnutí přijmou, pak dojde k ochlazení. Myslím si ale, že ještě zbývá dost času do vstupu do EU (když je teoreticky možné, že podobná podmínka bude vyslovena), abychom rozvíjeli náš stát podle zásad, kterými se řídí například Německo. Moc bych si přál, aby Srbové v Srbsku žili tak jako Němci v Německu“.

-Vstup do EU donutí Srbsko, aby se vzdalo dohody o volném obchodu s Ruskem. Nemyslíte si, že v určitém okamžiku se bude muset Srbsko rozhodnout, s kým bude budovat další ekonomické vztahy?

Moc bych si přál, aby Srbsko nemuselo vybírat, aby mělo otevřenou cestu jak na Východ, tak i na Západ. Myslím si, že může dál platit tato dohoda s Ruskem, přinejmenším do té doby, než se staneme členy EU. Za tuto dobu se rozvineme do takové míry, že nám Rusko nebude muset poskytovat preference v podobě celní smlouvy, podle níž nepodléhá obrovské množství zboží vyváženého do Ruska, celním poplatkům.

V podstatě má tato dohoda napomáhat našemu ekonomickému rozvoji. Rusko nám tímto dárkem poskytlo šanci rozvinout se do takové míry, abychom víc podobné dárky nepotřebovali, ale těch 12 let jsme výhody vyplývající z dohody patřičným způsobem nevyužívali“.

-Jaký je vás vztah k Haagskému tribunálu?

„Tím, že Srbsko přijalo zákon o spolupráci s Mezinárodním tribunálem pro bývalou Jugoslávii, ho uznalo a myslím si, že Bělehrad musí prostě počkat na jeho uzavření a přitom bezpodmínečně podporovat obžalované“.

 

Hlas Ruska (www.czech.ruvr.ru)

Klíčová slova: EU  | Rusko  | Srbsko  | Kosovo
3099 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

To je otřesné. Podívejte se, jak zmlátili chudáka imigranta...Policie vám může kdykoliv smazat celý web. Zákon prošel v naprosté tichosti

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Alrawi káže nenávist proti nevěřícím a teď se diví, že to jeho rodině nevěřící vracejí? Aneb co vám media neřekly ke kauze napadené muslimky v Brně ...OSN vyzvala k odpolitizování pomoci Venezuele - USA chtějí konflikt vyprovokovat

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Rusové by se měli omluvit Němcům za druhou světovou válku? Tak to mě šokovalo! Ruská podnikatelka a exnovinářka žijící v Česku otevřeně promluvilaPetříček se k nám snaží přitáhnout trojského koně přímo z Bruselu! Rázný exposlanec od Babiše spustil kanonádu. Neunikla ani Šojdrová s kauzou sirotci
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan