Rozhovor s novým srbským prezidentem: Musíme bezpodmínečně podporovat Srby, které zadržuje tribunál v Haagu

Autor: odjinud | Publikováno: 28.5.2012 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

Nově zvolený prezident Srbska Tomislav Nikolič, který zavítal na návštěvu do Moskvy, poskytl exkluzívní interview Hlasu Ruska. Hovořilo se o vztazích s Ruskem a Evropskou unií, o dialogu s Prištinou a také o činnosti Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii.

-Dalo se očekávat, že po vašem příchodu nastane v rusko-srbských vztazích nová etapa? Jaké směry spolupráce pokládáte za prioritní?

„Rusko je pro Srbsko významným partnerem a moje vítězství ve volbách, to je ještě i vítězství myšlenky o tom, že spolupráce s Ruskem je nezbytná do stejné míry, jako jsme doposud spolupracovali s Evropskou unií.

Naše národy spojuje vzájemná láska, historická pospolitost, víra, jazyk, obyčeje, ale kromě toho musí naše spolupráce vycházet ještě i z ekonomických vztahů, protože to může být prospěšné jak pro občany Ruska, tak i Srbska“.

-Jak hodlá Srbsko pod vaším vedením bojovat za zachování své územní celistvosti? Jste připraven na přešetření výsledků dohod, které byly uzavřeny na jednáních mezi Bělehradem a Bruselem pod záštitou EU?

„V průběhu předvolební kampaně jsem se představil jako člověk, který má svůj rámec, pokud jde o Kosovo a Metohii. A tento rámec není diktován jen mými osobními názory, ale především ústavou Srbska. Ústava neumožňuje hovořit o nezávislosti Kosova a Metohie, aniž bychom zjistili, co si o tom myslí občané naší země, na referendu. V Prištině už zřejmě vládnout nemůžeme, jasné je ale i to, že ani Priština nemůže vládnout v Kosovské Milovici. Je třeba co nejrychleji dosáhnout konsensu s parlamentními stranami, protože je jasné, že Priština připravuje diplomatické, politické i jiné způsoby útoku na sever Kosova a Metohii“.

-Jste připraven na ochlazení vztahů s Bruselem, jestliže bude Brusel i nadále činit nátlak na Bělehrad ve snaze přimět ho uznat nezávislost Kosova?

„Zatím jsem neslyšel, že by EU požadovala uznání nezávislosti Kosova. 13. června jedu do Bruselu, abych zjistil, jestli něco podobného vůbec obsahovaly dohody s panem Tadičem. Pak to oznámím občanům Srbska absolutně přesně a otevřeně. Nemohu si dovolit ochlazovat vztahy, to musí rozhodnout občané Srbska. Když podobné rozhodnutí přijmou, pak dojde k ochlazení. Myslím si ale, že ještě zbývá dost času do vstupu do EU (když je teoreticky možné, že podobná podmínka bude vyslovena), abychom rozvíjeli náš stát podle zásad, kterými se řídí například Německo. Moc bych si přál, aby Srbové v Srbsku žili tak jako Němci v Německu“.

-Vstup do EU donutí Srbsko, aby se vzdalo dohody o volném obchodu s Ruskem. Nemyslíte si, že v určitém okamžiku se bude muset Srbsko rozhodnout, s kým bude budovat další ekonomické vztahy?

Moc bych si přál, aby Srbsko nemuselo vybírat, aby mělo otevřenou cestu jak na Východ, tak i na Západ. Myslím si, že může dál platit tato dohoda s Ruskem, přinejmenším do té doby, než se staneme členy EU. Za tuto dobu se rozvineme do takové míry, že nám Rusko nebude muset poskytovat preference v podobě celní smlouvy, podle níž nepodléhá obrovské množství zboží vyváženého do Ruska, celním poplatkům.

V podstatě má tato dohoda napomáhat našemu ekonomickému rozvoji. Rusko nám tímto dárkem poskytlo šanci rozvinout se do takové míry, abychom víc podobné dárky nepotřebovali, ale těch 12 let jsme výhody vyplývající z dohody patřičným způsobem nevyužívali“.

-Jaký je vás vztah k Haagskému tribunálu?

„Tím, že Srbsko přijalo zákon o spolupráci s Mezinárodním tribunálem pro bývalou Jugoslávii, ho uznalo a myslím si, že Bělehrad musí prostě počkat na jeho uzavření a přitom bezpodmínečně podporovat obžalované“.

 

Hlas Ruska (www.czech.ruvr.ru)

Klíčová slova: EU  | Rusko  | Srbsko  | Kosovo
3229 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Pozvání nelegálních muslimských imigrantů Angelou Merkelovou nese svoje jedovaté plody...Přátelé, pomozte, prosím, a přispějte na dobrou věc...

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany - zadržen imigrant!Muslimové terorizují Anglií, protože po nich chtějí, aby se integrovali. Až Anglie konvertuje na islám teror ustane

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Předčasné volby! Nepolezu do zadku! Šmarda to „položil“ a po show ČT oznámil rozhodnutíČT nechala rozebírat politiku kulturního redaktora z Respektu. Byl to skutečně bláznivý rozhovor
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan