Účastník mírové mise: Fanatičtí islamisté chtějí ze Sýrie udělat reakčí islámský stát, kde jinověrci nebudou mít místo

Autor: odjinud | Publikováno: 26.5.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Na mírové pozorovatelské misi v Sýrii (druhý závěrečný díl)

Současná Sýrie je zemí mnoha náboženství. Naprostá většina obyvatel Sýrie jsou muslimové, z nichž drtivou většinu tvoří sunnité. V rámci šíitské větve islámu jsou nejvýraznější skupinou alavité. Křesťané dnes tvoří asi deset procent obyvatel země.

Naše delegace se setkala s nejvyššími náboženskými představiteli Sýrie - damašským islámským muftím i patriarchou křesťanské ortodoxní církve. Oba ocenili vzájemné soužití, respekt a toleranci mezi stoupenci různých náboženství.

Z ohrožení tohoto stavu ale obvinili ozbrojené protivládní skupiny. Mezi nimi prý stále více dominují fanatičtí islamisté, jejichž cílem je udělat ze Sýrie reakční, čistě islámský stát, ve kterém by již nebylo místo pro jinověrce či umírněné muslimy.

Oběti syrské krize

Jako účastníci mírové mise jsme se podívali také do největší syrské vojenské nemocnice. Zde jsme měli možnost promluvit s vojáky syrské armády, kteří byli zraněni při bojích s ozbrojenými skupinami v oblasti Homsu a při syrsko-tureckých hranicích. Živě popisovali boje, jichž se zúčastnili, i okolnosti svých zranění. Nejeden z těchto vojáků potvrzoval, že na straně ozbrojených skupin bojují nesyrští ozbrojenci, původem z Afghánistánu, Libye či Saúdské Arábie.

ČTĚTE TAKÉ:

Jaká je skutečná situace v Sýrii? Čtěte autentické zážitky člena mezinárodní pozorovatelské mise

Smutným zážitkem pak byla účast na vojenském pohřbu vojáků, kteří padli v boji s opozičními ozbrojenými skupinami. Nejen pro účastníky naší mise byl tento akt také výzvou k tomu udělat vše pro to, aby budoucnost Sýrie a celého Blízkého východu byla ve znamení spravedlivého míru.

S představiteli syrské mládeže

A když je řeč o budoucnosti, bylo jasné, že nemůžeme vynechat ani setkání s představiteli syrské mládeže. Během našeho pobytu v Sýrii jsme navštívili několik univerzit a mohli se tak setkat s řadou jejich studentů. Bylo neobyčejně zajímavé diskutovat s mladými, které jsme potkali, o jejich pohledu na současnou krizi. Naprostá většina z nich deklarovala svou touhu po mírové Sýrii, která nebude obětí zahraničních politických a vojenských intervencí.

Na oficiální úrovni jsme pak jednali s představiteli přidružených organizací Světové federace demokratické mládeže (WFDY) v Sýrii - Národního svazu syrských studentů, Revolučního svazu mládeže, Demokratického svazu mládeže Sýrie a Syrského komunistického svazu mládeže - Mládeže Khaleda Bagdaše. Podařilo se nám však sejít i s vedením Všeobecného svazu arabských studentů, významné regionální organizace mající sídlo právě v syrském Damašku.

Milan Krajča, www.halonoviny.cz

Klíčová slova: Sýrie
3240 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Drsné urážky, co vám hnou žlučí. Klaus ml. terčem útoků pro svůj vzhledZeman si Babiše namazal na chleba! Šéf Pirátů Bartoš se svěřil s tím, co vyzvěděl u prezidenta
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan