Kubovo ministerstvo průmyslu a obchodu rozšiřuje spolupráci s Balkánem. Je nutné se zbavit závislosti na Německu
Bosna a Hercegovina představuje pro české podniky nevyužitý potenciál, shodla se Smíšená komise
BOSNA A HERCEGOVINA PŘEDSTAVUJE PRO ČESKÉ EXPORTÉRY A INVESTORY NEVYUŽITÝ POTENCIÁL. TAKOVÝ JE JEDEN ZE ZÁVĚRŮ DVOUDENNÍHO 1. ZASEDÁNÍ SMÍŠENÉ KOMISE PRO HOSPODÁŘSKOU SPOLUPRÁCI MEZI ČESKOU REPUBLIKOU A BOSNOU A HERCEGOVINOU, KTERÉ SE USKUTEČNILO V PRAZE.
Přes skutečnost, že vzájemný obchod v posledních dvou letech po poklesu v roce 2009 opět rostl, jeho absolutní hodnota v rekordní výši 202 miliónů eur v roce 2011 neodpovídá možnostem obou ekonomik. Cílem Česka a Bosny a Hercegoviny je tento stav změnit. Pomoci k tomu má například organizování seminářů zvyšujících povědomí o příležitostech obou trhů nebo častější účast firem na výstavách v obou zemích.
"To, že se Bosna a Hercegovina nachází někde až v páté desítce vývozních destinací českých firem, je něčím, co musíme změnit," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka, jenž vedl českou delegaci na jednáních.
Přestože jsou možnosti bosensko—hercegovinského trhu stále poněkud omezené a největšími obchodními partnery zůstávají okolní země, může se Česká republika v tomto regionu prosadit. "Jsem přesvědčen, že existují možnosti pro daleko širší uplatnění českých firem, zejména v oblastech energetiky, dopravní infrastruktury, odpadového hospodářství či ochrany životního prostředí," doplnil náměstek.
České firmy realizují v Bosně a Hercegovině několik velkých infrastrukturálních projektů. Jedná se o výstavbu dálničního křížení u obce Mihovljani v Republice srbské poblíž administrativního centra Banja Luka v řádu několika desítek miliónů eur. České hospodářské subjekty také nedávno získaly zakázku na výstavbu části dálnice v délce pěti kilometrů na panevropském koridoru ve Federaci Bosny a Hercegoviny v úseku Zvirovići — Kravice za přibližně 60 milionů EURO.
Jedna z českých firem navíc nedávno dokončila rekonstrukci a modernizaci jednoho z bloků tepelné elektrárny Kakanj ve střední Bosně a plánuje účast na výstavbě bloku nového.
Projekty jsou realizovány také díky konkurenceschopnému financování a pojištění, jež poskytují Česká exportní banka a Exportní garanční a pojišťovací společnost. K dalším projektům by se české firmy mohly dostat v rámci předvstupní pomoci poskytované Evropskou unií.
„Česká republika považuje Bosnu a Hercegovinu rovněž za prioritní zemi pro svou zahraniční rozvojovou spolupráci. Každoročně Česká republika v Bosně a Hercegovině realizuje projekty v rámci zahraniční rozvojové spolupráce v celkové hodnotě dosahující téměř 3 mil. EURO,“ podotkl Tomáš Szunyog, český velvyslanec v Bosně a Hercegovině, jenž se jednání rovněž zúčastnil.
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (www.mpo.cz), titulek redakční.