Kubovo ministerstvo průmyslu a obchodu rozšiřuje spolupráci s Balkánem. Je nutné se zbavit závislosti na Německu

Autor: odjinud | Publikováno: 24.5.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Bosna a Hercegovina představuje pro české podniky nevyužitý potenciál, shodla se Smíšená komise

BOSNA A HERCEGOVINA PŘEDSTAVUJE PRO ČESKÉ EXPORTÉRY A INVESTORY NEVYUŽITÝ POTENCIÁL. TAKOVÝ JE JEDEN ZE ZÁVĚRŮ DVOUDENNÍHO 1. ZASEDÁNÍ SMÍŠENÉ KOMISE PRO HOSPODÁŘSKOU SPOLUPRÁCI MEZI ČESKOU REPUBLIKOU A BOSNOU A HERCEGOVINOU, KTERÉ SE USKUTEČNILO V PRAZE.

Přes skutečnost, že vzájemný obchod v posledních dvou letech po poklesu v roce 2009 opět rostl, jeho absolutní hodnota v rekordní výši 202 miliónů eur v roce 2011 neodpovídá možnostem obou ekonomik. Cílem Česka a Bosny a Hercegoviny je tento stav změnit. Pomoci k tomu má například organizování seminářů zvyšujících povědomí o příležitostech obou trhů nebo častější účast firem na výstavách v obou zemích.

"To, že se Bosna a Hercegovina nachází někde až v páté desítce vývozních destinací českých firem, je něčím, co musíme změnit," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka, jenž vedl českou delegaci na jednáních.

Přestože jsou možnosti bosensko—hercegovinského trhu stále poněkud omezené a největšími obchodními partnery zůstávají okolní země, může se Česká republika v tomto regionu prosadit. "Jsem přesvědčen, že existují možnosti pro daleko širší uplatnění českých firem, zejména v oblastech energetiky, dopravní infrastruktury, odpadového hospodářství či ochrany životního prostředí," doplnil náměstek.

České firmy realizují v Bosně a Hercegovině několik velkých infrastrukturálních projektů. Jedná se o výstavbu dálničního křížení u obce Mihovljani v Republice srbské poblíž administrativního centra Banja Luka v řádu několika desítek miliónů eur. České hospodářské subjekty také nedávno získaly zakázku na výstavbu části dálnice v délce pěti kilometrů na panevropském koridoru ve Federaci Bosny a Hercegoviny v úseku Zvirovići — Kravice za přibližně 60 milionů EURO.

Jedna z českých firem navíc nedávno dokončila rekonstrukci a modernizaci jednoho z bloků tepelné elektrárny Kakanj ve střední Bosně a plánuje účast na výstavbě bloku nového.

Projekty jsou realizovány také díky konkurenceschopnému financování a pojištění, jež poskytují Česká exportní banka a Exportní garanční a pojišťovací společnost. K dalším projektům by se české firmy mohly dostat v rámci předvstupní pomoci poskytované Evropskou unií.

„Česká republika považuje Bosnu a Hercegovinu rovněž za prioritní zemi pro svou zahraniční rozvojovou spolupráci. Každoročně Česká republika v Bosně a Hercegovině realizuje projekty v rámci zahraniční rozvojové spolupráce v celkové hodnotě dosahující téměř 3 mil. EURO,“ podotkl Tomáš Szunyog, český velvyslanec v Bosně a Hercegovině, jenž se jednání rovněž zúčastnil.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (www.mpo.cz), titulek redakční.

1814 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Lid je menšina terorizovaná elitami: Po Brežněvově omezené suverenitě máme omezenou demokracii. Hlasuje se, ale k ničemu to není. Vládnou média. Trumpa, Brexit i Babiše je třeba likvidovatDěsivý dokument o islamizaci a úpadku Evropy. Podívejte se, než ho smažou...

ePortal.cz

Češi by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!Velké změny neřídí konspirátoři

Eurabia.cz

Video: Kubánští věřící vyzývají k modlitbám za mír ve Venezuele proti americké intervenciMaďarsko přijalo uprchlíky z Amerikou ohrožované Venezuely

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Soukupovo porno. Análek „s prezidentem“. Pozor, hovoří radní ČT Fridrichová z ČT by za Protektorátu nosila jiný odznáček. A Moravec... Masakr Ladislava Jakla
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan