Kubovo ministerstvo průmyslu a obchodu rozšiřuje spolupráci s Balkánem. Je nutné se zbavit závislosti na Německu

Autor: odjinud | Publikováno: 24.5.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Bosna a Hercegovina představuje pro české podniky nevyužitý potenciál, shodla se Smíšená komise

BOSNA A HERCEGOVINA PŘEDSTAVUJE PRO ČESKÉ EXPORTÉRY A INVESTORY NEVYUŽITÝ POTENCIÁL. TAKOVÝ JE JEDEN ZE ZÁVĚRŮ DVOUDENNÍHO 1. ZASEDÁNÍ SMÍŠENÉ KOMISE PRO HOSPODÁŘSKOU SPOLUPRÁCI MEZI ČESKOU REPUBLIKOU A BOSNOU A HERCEGOVINOU, KTERÉ SE USKUTEČNILO V PRAZE.

Přes skutečnost, že vzájemný obchod v posledních dvou letech po poklesu v roce 2009 opět rostl, jeho absolutní hodnota v rekordní výši 202 miliónů eur v roce 2011 neodpovídá možnostem obou ekonomik. Cílem Česka a Bosny a Hercegoviny je tento stav změnit. Pomoci k tomu má například organizování seminářů zvyšujících povědomí o příležitostech obou trhů nebo častější účast firem na výstavách v obou zemích.

"To, že se Bosna a Hercegovina nachází někde až v páté desítce vývozních destinací českých firem, je něčím, co musíme změnit," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka, jenž vedl českou delegaci na jednáních.

Přestože jsou možnosti bosensko—hercegovinského trhu stále poněkud omezené a největšími obchodními partnery zůstávají okolní země, může se Česká republika v tomto regionu prosadit. "Jsem přesvědčen, že existují možnosti pro daleko širší uplatnění českých firem, zejména v oblastech energetiky, dopravní infrastruktury, odpadového hospodářství či ochrany životního prostředí," doplnil náměstek.

České firmy realizují v Bosně a Hercegovině několik velkých infrastrukturálních projektů. Jedná se o výstavbu dálničního křížení u obce Mihovljani v Republice srbské poblíž administrativního centra Banja Luka v řádu několika desítek miliónů eur. České hospodářské subjekty také nedávno získaly zakázku na výstavbu části dálnice v délce pěti kilometrů na panevropském koridoru ve Federaci Bosny a Hercegoviny v úseku Zvirovići — Kravice za přibližně 60 milionů EURO.

Jedna z českých firem navíc nedávno dokončila rekonstrukci a modernizaci jednoho z bloků tepelné elektrárny Kakanj ve střední Bosně a plánuje účast na výstavbě bloku nového.

Projekty jsou realizovány také díky konkurenceschopnému financování a pojištění, jež poskytují Česká exportní banka a Exportní garanční a pojišťovací společnost. K dalším projektům by se české firmy mohly dostat v rámci předvstupní pomoci poskytované Evropskou unií.

„Česká republika považuje Bosnu a Hercegovinu rovněž za prioritní zemi pro svou zahraniční rozvojovou spolupráci. Každoročně Česká republika v Bosně a Hercegovině realizuje projekty v rámci zahraniční rozvojové spolupráce v celkové hodnotě dosahující téměř 3 mil. EURO,“ podotkl Tomáš Szunyog, český velvyslanec v Bosně a Hercegovině, jenž se jednání rovněž zúčastnil.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (www.mpo.cz), titulek redakční.

1932 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Přátelé, pomozte, prosím, a přispějte na dobrou věc...Bude vám zle. Paříž se stala pos.ranou špinavou dírou. Vládne tam právo šáría, drogy a páchne jako Afrika. Podívejte se, než to video smažou

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Britská policie šikanuje lidi, kteří jsou obvinění z nenávisti. K obvinění stačí veřejně odmítnout ideologií LGBT

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvářDalší vývoj kolem vlády? Třeba tento: Ringo Čech na kulturu? Pozapomenuté řešení, které už tu bylo. Nebo Babiš počká, až ČSSD odejde...
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan