Někdejší Miloševičova strana může rozhodnout volby. Dají přednost vlastnímu národu nebo Bruselu?

Autor: odjinud | Publikováno: 4.5.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Socialistická strana Srbska (SPS) někdejšího silného muže srbské politiky Slobodana Miloševiče se při květnových parlamentních volbách může stát jazýčkem na vahách, který rozhodne o budoucím směřování srbské politiky. Vyplývá to z průzkumu volebních preferencí, jehož výsledky v Bělehradě zveřejnila místní agentura Faktor Plus.

Ve volbách, které se uskuteční 6. května, budou hlavními soupeři vládnoucí Demokratická strana (DS) prezidenta Borise Tadiće a Srbská pokroková strana (SNS) Tomislava Nikoliće, která se na rozdíl od Tadićovy strany staví značně skepticky k Evropské unii. Podle průzkumu má větší šance na vítězství SNS, která by se svými spojenci mohla dostat 33,5 % hlasů, zatímco DS jen 28,3%.

Protože ale žádná z hlavních stran nedosáhne na většinu, může se stát klíčem k příští vládě koaliční podpora srbských socialistů, které kdysi vedl Miloševič. SPS byla členem i nynější vládní koalice, ale v jednání o budoucí vládě by mohla zvýšit své nároky – podle agentury Reuters by mohla chtít i křeslo premiéra. „Pokud se nestane zázrak a některá ze stran nezíská většinu, bude SPS jazýčkem na vahách,“ tvrdí srbský volební expert Vladimir Pejić.

Ve stejném termínuj jako parlamentní volby se v Srbsku uskuteční i volby nového prezidenta. Hlavní kandidáti – dosavadní prezident Tadić a šéf SNS Nikolić – jsou na tom podle průzkumu v preferencích stejně. Je velmi pravděpodobné, že o vítězství rozhodne až druhé kolo, které by se konalo 20. května.

Socialisté zatím nedali najevo, koho budou v prezidentských volbách podporovat. Podle médií má ale větší šanci Tadić, protože SPS po odchodu Miloševiče nastoupila proevropský kurz a chce se distancovat od své dřívější politiky…

(www.halonoviny.cz)

Poznámka redakce EUserver.cz:

Jsou-li zdroje ze srbských médií pravdivé, chce se SPS oprostit od Miloševičova odkazu, a proto razí proevropský kurz. Je to smutné, co víc k tomu říci. Posláním politických stran v každé zemi byla a snad i bude obhajoba zájmů té které země a jejího národa. Dávají-li srbští socialisté před vlastním národem přednost těm, kteří ho po 78 dnů vraždili a ničili jeho nemocnice a školy za pomoci zakázaných kazetových bomb, je patrně načase, aby Srbové opět nechali promluvit svoji horkou krev.

Klíčová slova: EU  | Srbsko
2062 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

To je už vážně zvrácené. Pražský primátor Hřib (Piráti), který dal záštitu homosexualistickému festivalu Prague Pride, de facto legitimizuje účast pedofilů na Prague Pride a via facti legitimizuje i pedofilii samotnou Nejvíce šílené tvrzení ministerstva vnitra je, že prý hnutí SPD „kontinuálně a záměrně vyvolávalo dojem, že je majoritní obyvatelstvo České republiky akutně ohroženo imigrací a islamizací"

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Vrchol: uprchlíci si jezdí domů na dovolenou. Odsun!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvář
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan