Padne letos euro? Německo tiskne vagóny marek, na Sardinii už používají vlastní měnu

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 3.5.2012 | Rubrika: Akce
Ilustrace

Na italském ostrově Sardinii se objevila barterová měna, s jejíž pomocí si místní obyvatelé navzájem platí za různé zboží a služby. Není to první případ objevení vlastních regionálních peněz uvnitř eurozóny. Experti tvrdí, že zatímco dřív se jednalo o projev smutku občanů kvůli ztrátě vlastní měny, teď je to důkaz nejistoty ohledně existence eura.

První barterové měny se objevily v Evropě v roce 2001, dva roky po zavedení eura. V Brémech se tenkrát objevily „rolandy“, v bavorském Rosenheimu „chimgauery“ a v Mnichově „regio“. Teď je pouze na jihu Německa v oběhu asi 20 regionálních měn. Nápad přejali ve Švýcarsku a teď tedy i v Itálii. Motivace se přitom ovšem změnila. Zatímco dříve byla motivací přechodu na vlastní peníze nostalgie po národní měně, teď se tak děje z přání mít co nejméně co do činění s eurem, - soudí finanční analytička Natalja Smirnová.

Lidé hodnotí situaci tak, že s eurem to nevypadá právě nejlépe, tím spíš v eurozóně. Chtějí se proto pojistit a zavádějí jakési místní měny. Zajímavé je, že se tak děje v zemích s více méně stabilní ekonomikou. Například v Německu. Chtějí zafixovat to, co je teď, aby to nic nemohlo ovlivnit.

Objevení barterových peněz zatím není jevem masovým a povšechným, světovou ekonomiku to nijak neohrožuje tak, jako jiné možné peněžní iniciativy evropských zemí, prohlásil analytik investiční společnosti Ursa Kapital Stanislav Savinov.

V oběhu je pouze hotovost a v některých zemích se jedná jen o 5%, v některých o 10%, tedy o nepatrnou část z celkového obratu peněz. Neznamenají hrozbu ještě i proto, že všechny tyto měny jsou spojeny s oficiálními kurzy měn, které jsou v oběhu a jen sotva je vytlačí. Mnohem horší jsou fámy o tom, že Německo má připraveno několik vagonů německých marek a když Německo přejde na tuto měnu, která byla v oběhu před eurem, pak to bude znamenat velkou ránu pro světový měnový systém.

Musíme dodat, že nespokojenost s eurem se v jiných zemích projevuje mnohem ostřeji. Tak například estonský prezident Toomas Hendrik Pljves už vyzývá k tomu, aby se všichni připravili na možný rozpad eurozóny.

vyšlo na Hlasu Ruska (czech.ruvr.ru)

Klíčová slova: EU  | euro
4639 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

To je už vážně zvrácené. Pražský primátor Hřib (Piráti), který dal záštitu homosexualistickému festivalu Prague Pride, de facto legitimizuje účast pedofilů na Prague Pride a via facti legitimizuje i pedofilii samotnou Nejvíce šílené tvrzení ministerstva vnitra je, že prý hnutí SPD „kontinuálně a záměrně vyvolávalo dojem, že je majoritní obyvatelstvo České republiky akutně ohroženo imigrací a islamizací"

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Vrchol: uprchlíci si jezdí domů na dovolenou. Odsun!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvář
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan