Srbský voják: Chránit Ratka Mladiće jsme měli nařízeno státem

Autor: odjinud | Publikováno: 25.4.2012 | Rubrika: Novinky
Ilustrace

Bělehrad – Bývalý šéf ochranky haagského obviněného Ratka Mladiće, Branislav Puhalo, řekl u soudu, že do konce března roku 2002 bylo celé státní vedení seznámeno se skutečností, že Mladiće je v Bělehradě.

Puhalo byl opakovaně vyslechnut jako svědek v procesu vedeném proti osobám obviněným z ukrývání Mladiće v letech 2002 až 2006. Tento proces byl obnoven po zrušení osvobozujícího rozsudku prvního stupně.

Vypověděl, že 30. kádrové centrum Armády Jugoslávie, ve kterém se nacházeli příslušníci rozpuštěné Armády Republiky Srbské (VRS), dostalo „od někoho ze státního vedení Srbska“ nařízení chránit Mladiće, a že „nikdo nedostal nařízení Mladiće chránit před státem, nýbrž před zločinci a lovci lidí.“

Příslušníci 30. kádrového centra, dle slov Puhala, byli po rozpuštění VRS situováni v kasárnách na Topčideru, ale Mladić prý v těchto kasárnách nikdy nebyl. „Celé státní vedení vědělo, že vojáci byli ubytováni v kasárnách na Topčideru s tím, že sem přišli chránit Mladiće před lovci hlav, kterých v té době bylo hodně“, řekl Puhalo. Příslušníci kádrového centra dostávali od armády jídlo a diety, a „to všechno by nebylo možné bez vědomí prezidenta, ministerstva obrany a generálního štábu.“

Při svědectví u prvního soudního procesu s Mladićovými přechovávači v červnu roku 2009 Puhalo detailně popsal roli ochranky, a dnes tuto výpověď potvrdil. „Všechno bylo legální. Měli jsme několik vozidel, 20 ručních granátometů, bedny munice, jako kdybychom šli na Sinaj. Mladić se v roce 2001 svobodně pohyboval po Bělehradě, chodili jsme na fotbalové zápasy, na ministerstvo vnitra, do restaurací,“ řekl Puhalo.

Svědek uvedl, že stát by tehdy, kdyby býval chtěl, mohl Mladiće snadno zatknout, a že přibližně 50 lidí, kteří měli na starost bezpečnost Mladiće, spalo v kasárnách Topčider, a o jejich výbavě vojenské vedení muselo být informováno.

Puhalo uvedl, že v roce 1997, po příchodu Mladiće do Srbska, nařízením tehdejšího prezidenta SRJ Slobodana Miloševiće a dle rozkazu náčelníka generálního štábu Momčila Perišiće bylo zřízeno 30. kádrové centrum Armády Jugoslávie, které mělo na starost ochranu Mladiće, ubytovaného v domě v bělehradské části Banovo Brdo.

Puhalo řekl, že jeho lidi nebyli osobně pověřeni ochranou Mladiće, nýbrž měli za úkol chránit velitele hlavního štábu VRS, a že by jako profesionálové Mladiće zatkli, kdyby takový rozkaz dostali.

Kádrové centrum bylo rozpuštěno 31. března 2002.

Soud bude pokračovat výslechem dalšího svědka. Mladić se skoro 15 let skrýval před Haagským tribunálem, až do 26. května 2010, kdy byl zatčen ve vesnici Lazarevo v Srbsku, a o šest dní později byl vydán do Haagu.

Soud s jeho přechovávači byl opět zahájen 21. prosince 2011, poté co byl osvobozující rozsudek soudu prvního stupně zrušen. Obviněni z ukrývání Mladiće jsou většinou uprchlíci z BaH a všichni, kromě generála Marka Lugonje, u soudu popírali, že napomáhali při ukrývání. Obžaloba jim klade za vinu, že v různých obdobích v letech 2002 až 2006 pomáhali Mladićovi, aby nebyl odhalen, i když věděli, že Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii vydal nařízení k jeho zatčení.

Za hlavního organizátora „strážců“ byl dříve obžalobou označen důstojník VRS Jovo Djogo, který během procesu zemřel.

Soudní proces je veden proti deseti obviněným, kteří koncem roku 2010 byli osvobozeni, nebo byla obžaloba proti nim zamítnuta kvůli promlčecí lhůtě trestního stíhání. Na základě zrušeného rozsudku byli obžaloby osvobozeni Stanko Ristić, Ljiljana Vasković, Borislav Ivanović a Predrag Ristić, zatímco obžaloba proti Saši Badnjarovi, Ratku Vučetićovi, Taťaně Janjušević, Bojanu Vaskovići, Marku Lugonji a Blagoju Govedarici byla zamítnuta. Govedarica byl pravomocně odsouzen kvůli nepovolenému držení zbraní a výbušnin k šesti měsícům vězení s podmínkou na dva roky.

Zdroj: http://www.nspm.rs/

 

Poznámka (serveru Kosovoonline.cz)

Na výpověď Branislava Puhala se dá dívat ještě z jednoho úhlu. V Srbsku je právě před volbami a strany koalice současného úřadujícího prezidenta Borise Tadiće pro svou zjevnou kolaboraci s okupanty jižního Srbska a spoluprací s kosovsko-albánskými samozvanými představiteli ilegálního státu „Republika Kosova“, horko těžko sbírá hlasy voličů. Jedním z jeho vážných konkurentů je bývalý prezident Vojislav Koštunica. A právě Puhalova výpověď má Koštunicu a jeho spolupracovníky poškodit v očích protektorů, okupantů a médii zpracovaných občanů. Puhala totiž tvrdí, že Koštunicova vláda skrývala Mladiće a poskytovala mu peníze a ochranu. V.D.

www.kosovoonline.cz

Klíčová slova: Srbsko  | Mladić
2654 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě To je síla a šok. Takhle vypadá islamizovaná Anglie, žádná fake news, ale osobní zkušenost redaktora světoznámého deníku

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuTrump lump? Kubánský prezident kritizoval imperiální výhrůžky USA vůči Venezuele

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Věděl příliš mnoho: Plukovník Komárek ukazuje, kdo a jak odposlouchával Babiše a zadal Čapí hnízdoPodvodník Altner, podojil nás. Drsná slova z ČSSD, jde i o Zemana
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan