Ministr Schwarzenberg se přitom prezentuje jako bojovník proti korupci a za očistu státní správy.

Proč tedy neodvolá úředníka MZV, který se skoro jistě podílel na očividném podvodu? K možnému vysvětlení pomůže pohled na další korupční kauzu z ministerstva zahraničí. Tu také vyšetřuje policie a prim v ní opět hraje velvyslanec Sedláček. MZV před časem vyhlásilo výběrové řízení na studie proveditelnosti výstavby letiště v Indonésii. Výběrové řízení neslo od samého počátku všechny znaky plánovaného podvodu. Fiktivní výběrové řízení. Kde jednu z maskovacích přihlášek podalo i sdružení, kde prim hrál dnešní ministr za TOP 09 Drábek. Dělené zakázky s cílem vyhnout se vyhlašování veřejného tendru. Nejpodivnější na to ale je, že MZV si na tuto nestandardní zakázku vyžádalo od ministerstva financí mimořádnou dotaci ve výši 10 mil. korun. Tehdejší ministr financí tu částku bez váhání MZV poslal. Nebyl to nikdo jiný než M. Kalousek, zakladatel T0P 09.

Výsledkem byly 3 studie, které se podle policie z 97 procent textově shodují. Ačkoliv pocházejí od 3 různých dodavatelů. Policie CR odhaduje jejich skutečnou hodnotu na několik desítek tisíc korun. MZV za ně celkem zaplatilo více než 11 mil. korun.

Podle zákulisních informací cílem celé operace "letiště v Indonésii" bylo vyvedení prostředků do spřátelených firem a následně pak jejich použití na financování volební kampaně TOP 09. Součástí nepsané dohody prý bylo, že si participující úředníci mohou také "bokem něco přilepšit" ze státního. Za námahu.

Situace se zkomplikovala příchodem R. Johna z VV na ministerstvo vnitra. John přestal policii bránit ve vyšetřování korupčních případů prominentních úředníků a politiků. Jednou z prvních obětí nových pořádků byl i velvyslanec Sedláček.

Celá věc je pro ministra Schwarzenberga velmi nepříjemná. Odsouzení Sedláčka může vyvolat dominovou reakci. Sedláček začne mluvit a stáhne s sebou i TOP 09. TOPka se sice těší mimořádné přízni meanstreamových medií. Udržet celou věc pod pokličkou ale určitě nepůjde. Navíc na justici se prý již také nedá "spolehnout". Proto se snaží obviněného Sedláčka dočasně uchlácholit ponecháním funkce velvyslance s plným platem. To je několik milionů ročně. Obviněný Sedláček zatím prý utápí světobol v alkoholu a spekuluje o proradném spiknutí proti jeho osobě. Viníkem jeho neštěstí má snad být známý "dámský klub" z MZV.

Ministři z TOP 09 údajně šetří, kde se dá. Za mlčení zkorumpovaných úředníků, však evidentně rádi zaplatí! Z Vašich daní. Soud s obviněnými začal 5. dubna v Praze. Uvidíme, jak dlouhé prsty lidé v TOPce mají. V sázce je kandidatura ministra Schwarzenberga na prezidenta ČR a tím i další osud celé strany.

Pavel Valíšek, vyšlo na blog.idnes.cz