Klaus: Pro Českou republiku se Ázerbájdžán stal strategickým partnerem

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 9.4.2012 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Projev na státní večeři u příležitosti návštěvy prezidenta Ázerbájdžánské republiky

Vážený pane prezidente, vážená paní Alijevová, vážené dámy a pánové,

dovolte mi, abych Vás u příležitosti Vaší státní návštěvy zde na Pražském hradě ještě jednou přivítal. Jsem velmi rád, že za méně než rok, který uplynul od mé loňské návštěvy Baku, máme příležitost pokračovat v našem započatém dialogu, diskutovat jak vývoj uvnitř našich zemí, tak aktuální témata v mezinárodních vztazích, ale hlavně možnosti a perspektivy vzájemné spolupráce.

Vím, vážený pane prezidente, že nejste v Praze v roli prezidenta poprvé. Vzpomínám na naše setkání při summitu Východního partnerství před třemi lety, organizovaného v rámci našeho předsednictví Evropské unie. Věřím, že Vaše dnešní návštěva přinese nadějně se rozvíjejícím česko-ázerbajdžánským vztahů nový, velmi potřebný impuls.

Máme v nich na co navazovat.  Naše ekonomická spolupráce započala hluboko v dobách komunismu a výrobky českého průmyslu jsou na ázerbájdžánském trhu i ve Vašem průmyslu dobře známy. Přímé vztahy však můžeme rozvíjet až v posledních dvaceti letech, poté, co Vaše republika získala samostatnost. Je velmi potěšující, že intenzita našich vzájemných vztahů na všech úrovních vzrůstá. Velmi tomu napomohlo zřízení našich zastupitelských úřadů v Praze a Baku, dobrá práce velvyslanců a zavedení přímého leteckého spojení mezi Prahou a Baku. Za zmínku stojí rostoucí počet vzájemných návštěv na vysoké politické úrovni i sílící kontakty v podnikatelské sféře. Vrcholem jsou pochopitelně prezidentské státní  návštěvy, jako byla má loňská v Baku a jakou je dnes Vaše přítomnost, pane prezidente, zde v Praze.

Loni v květnu jsme měli příležitost poznat, jakým rychlým a dynamickým rozvojem Vaše krásná země prochází. Seznámili jsme se s ambiciózními plány, které připravujete a už realizujete. České firmy mají o účast na Vašem ekonomickém rozvoji velký zájem. Již existuje řada úspěšných příkladů takové spolupráce v oblasti průmyslu, budování infrastruktury, dodávek strojů a technologií i spotřebního zboží, na které můžeme navazovat a nacházet nové příležitosti.

Chci na tomto místě zdůraznit, že pro Českou republiku se Ázerbájdžán stal strategickým partnerem – jedním z nejvýznamnějších dodavatelů ropy pro naše hospodářství. Přejeme si tuto relaci dále rozvíjet. Máme zájem o účast v energetických projektech, které připravujete, máme zájem o stabilní a dlouhodobé vztahy i v dalších oblastech jako je kulturní výměna, školství a turistika, která se velmi slibně rozvíjí.

Přejeme si, vážený pane prezidente, aby se Vaše země, ležící v politicky velmi komplikovaném regionu, těšila stabilitě a mírovému rozvoji. Přejeme Vám, aby se mírovými prostředky podařilo vyřešit konflikt, který komplikuje situaci ve Vaší zemi již tak dlouhou dobu. Přejeme si, aby neeskalovala situace i v dalších ohniscích napětí a nestability, která jsou relativně blízko Vaší zemi. Česká republika vždy podporovala a bude podporovat všechny mezinárodní akce a iniciativy, které k tomuto cíli povedou.

Vážený pane prezidente, jsem přesvědčen, že Vaše návštěva v České republice bude pro naše vzájemné a všestranné vztahy významným impulsem. Věřím, že si z této Vaší návštěvy odvezete stejně příznivé dojmy a pocit přátelství, které jsem já a moje delegace zažil loni v Ázerbájdžánu.

Dovolte mi, vážený pane prezidente, abych pozvedl číši a připil na spolupráci našich zemí, na šťastnou budoucnost občanů Vaší země a na zdraví Vás a Vašich blízkých.

Václav Klaus, Rudolfova galerie, Pražský hrad, 5. dubna 2012

 

Klíčová slova: Klaus  | Asie  | exportní politika
3394 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Jak to ta Jourová jen myslela? Že prej ty příspěvky co by se nejspíš mazaly, jsou stejně vytvářeny buď robotama, nebo rusákama...Toto je Saudská Arábie nebo Paříž? Ne, podívejte se na muslimy na Staroměstském náměstí...

ePortal.cz

Brexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!Ayn Randová aneb individualismus na vzestupu

Eurabia.cz

Maďarsko na lavici obžalovaných před neomarxistickou inkvizici v BruseluCenzura jako za bolševika: Připomněli si obětí násilí uprchlíku a Youtube jejich video smazal

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Máte rádi Pink Floyd? Tak čtěte. Rocková legenda ostře promluvila k dění ve VenezueleLetí Petříček do USA zbytečně? Babiš a Trump už jsou dojednaní. A Zeman...
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan