Vraždy ve jménu humanity v Lybii. NATO stále neodškodnilo své oběti

Autor: odjinud | Publikováno: 31.3.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Severoatlantický pakt musí vyšetřit úmrtí civilistů při aliančních náletech v Libyi během loňských bojů mezi odpůrci a přívrženci Muammara Kaddáfího. Podle britského listu The Guardian to prohlásila organizace Amnesty International.

Říká, že NATO svými útoky, jež pomohly opozičním silám svrhnout Kaddáfího vládu, způsobilo smrt nebo zranění řadě civilistů, ale neposkytlo dosud žádné kompenzace. »Vedení NATO opakovaně zdůrazňovalo závazek chránit civilisty,« připomněla Donatella Roverová, poradkyně AI pro krizové situace. »Nemohou zamést smrt mnoha civilistů nějakým vágním prohlášením o lítosti, aniž řádně vyšetří tyto smrtelné incidenty,« prohlásila.

Vyšetřování by mělo stanovit, zda některá úmrtí civilistů nebyla důsledkem porušení mezinárodního práva. A pokud ano, osoby za ně zodpovědné by měly být postaveny před soud, uvedla AI. Protiprávní agrese NATO začala loni v poslední březnový den. NATO vtrhlo do Libye s tvrzením, že jde chránit a zachránit civilní obyvatelstvo.

Pozůstalým se nikdo neozval

Při útocích trvajících do loňského října pakt podle AI zničil na 5900 cílů. Vyšetřovatelé OSN tento měsíc dospěli k závěru, že NATO způsobilo v severoafrické zemi smrt i civilistů, nicméně prý přijímalo opatření, aby tomu předcházelo. Avšak NATO nemůže být zbaveno zodpovědnosti za provedení vyšetřování kteréhokoliv z úmrtí, respektive za kompenzace obětem či rodinám zabitých.

Přeživší a příbuzní zabitých AI řekli, že je NATO nikdy nekontaktovalo. Podle organizace AI zdokumentovalo NATO 55 případů (pouze) úmrtí civilistů, včetně 14 žen a 16 dětí, při náletech v Tripolisu a dalších čtyřech městech po celé Libyi. Většina z nich zahynula ve svých domech. V některých případech neexistovalo vůbec žádné vysvětlení, proč byly právě jejich domy bombardovány, uvedla AI. NATO vzkázalo, že »hluboce lituje jakékoliv újmy«, kterou jeho nálety způsobily. A uvedlo, že neplatí, protože už nemá mandát pro jakoukoliv činnost v Libyi...Působí to jako výsměch.

Oprávněná kritika z Ruska

Už před dvěma týdny Rusko kritizovalo vyšetřovatele OSN, že nedokázali adekvátně vyšetřit úmrtí civilistů způsobená paktem během povstání v Libyi. »Podle našeho názoru se NATO dopustilo mnoha porušení standardů mezinárodního práva i lidských práv, včetně toho nejdůležitějšího, práva na život,« řekla jedna z diplomatek ruské mise při OSN v Ženevě. Rusko kritizovalo akci NATO s tím, že se mělo zaměřit na ochranu civilistů a ne na pomoc povstalcům svrhnout Kaddáfího.

(ava, čtk/halonoviny.cz)

Klíčová slova: Libye  | NATO
3059 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Profesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativuStal se zázrak. Česká televize vyslyšela dlouholeté volání českých lidí...

euPortal.cz

Přátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházetAndreji Babišovi, Janu Hamáčkovi a všem jejich kolegům z ANO a ČSSD snad nezáleží na osudu našeho krajana ve Francii?

ePortal.cz

Blbost, ale za prachy proč neV České republice řádí sňatkový podvodník, který se představuje jako Tomáš Pěstčínský. Policie je bezradná

Eurabia.cz

Dítě řeklo matce, že by ji neváhalo zavraždit kvůli poslušnosti k islámu a MohamedoviČernoch tvrdil, že ho zmlátili bělští stoupenci Trumpa. Teď se ukázalo, že lhal ve všem ...

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Zařízení USA, které vás slyší... Marian Kechlibar o zákoutích kauzy Huawei. Padni komu padniSpisovatel odhaluje, jak žili Romové s ostatní společností, než vzniklo sídliště Chanov. Osobní zážitky
Aktuálně nejčtenější
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan