Mediální a politické kampaně proti Kubě neberou koncí. Proč? Nepoklonkují Washingtonu

Autor: odjinud | Publikováno: 21.3.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Sledujíce mezinárodní zpravodajství můžeme identifikovat mecenáše této činnosti. Mediální konsorcia sestavují systematické kampaně proti vládám, které se nepodrobují Washingtonu, brání svou suverenitu a snaží se provádět co nejspravedlivější ekonomické politiky. Tyto kampaně jsou pravidelně založeny na lžích, polopravdách a překrouceních.

Na potvrzení toho není třeba ničeho víc než porovnat zpravodajství CNN ve španělštině o Venezuele, Kubě, Ekvádoru, Bolívii a Argentině, které šíří Spojené státy americké spolu s jejich spojeneckými vládami. Mezi ně patří Chilská republika, kterou stále citují jako vzor úspěšné neoliberální ekonomiky a silné demokracie, zatímco její vláda zuřivě potlačuje studenty a mapúčské indiány a klesá popularita jejího prezidenta.

Citují CNN s její nepřekonatelnou informační manipulací - snad porovnatelnou jen s překrucováním zpráv organizací Grupo Prisa - ale totéž se může říci o všech korporačních médiích. Nuže, tyto praktiky nejen dezinformují, ale také duševně ochuzují posluchače a vyžadují jeden předpoklad.

Musí se vyrábět stereotypy, otravující je den za dnem, takže příjemci zpráv následně přijímají jakoukoliv myšlenku s nimi související, ať je sebenerozumnější a sebenesmyslnější. Jedná se, jak vysvětlil jazykovědec, Noam Chomsky, o zmanipulování souhlasu.

* * *

Podle tohoto stereotypu je Kuba tyranka, systematická porušovatelka lidských práv, utiskující své obyvatelstvo; lež šířená od roku 1959, která se říká a opakuje ve školách, z kazatelen, na společenských setkáních vhodných tříd, píše se ve znormovaných knihách a samozřejmě je masivně uplatňována ve všech médiích, využívajíc všechny možné nástroje kulturní a ideologické kontroly kapitalistické nadvlády.

V posledních desetiletích je důsledně využívána severoamerická propagační mašinérie k přesvědčování, že uvnitř ostrova existuje opozice, považujíc za ní příživníky placené mocností ze severu, jejíž agenda Kubánce nezajímá. Všechno toto je známo nejen na základě nezvratných důkazů, předložených v tomto smyslu Havanou, nýbrž také na základě neocenitelných odhalení tajných telegramů serverem Wikileaks, vyměňovaných mezi ministerstvem zahraničí USA a jeho diplomaty na ostrově.

Je velmi výmluvné, že zdrojem informací o Kubě pro citovaná média jsou tito příživníci, jako např. blogerka Yohany Sánchezová, »aktivista« Elizardo Sánchez a tzv. dámy v bílém.

To je případ i poslední kampaně proti Havaně o úmrtí - během neexistující hladovky - běžného vězně, Wilmara Villara, změněného z noci do rána těmito zdroji na politického vězně. Zúčastněná média, odvolávajíce se na »svědectví« najatých zaprodanců, zahájila útok, aniž by vyslechla verzi kubánské vlády. Jak je pravidlem Washingtonu, a někteří jeho evropští a latinskoameričtí přítelíčkové mu uvěřili, bylo znovu zaútočeno na Kubu s popěvkem o lidských právech. Osel mluví o uších.

* * *

Stačí připomenout pohádku o zbraních hromadného ničení v Iráku, nebo o bombardování vlastních lidí Kaddáfím, o čemž nikdy opozice nepředložila důkaz, nebo o stovkách »mrtvých« Fidela Castra, uvedl Cubadebate.

V případě Iráku a Libye lež posloužila jako záminka ke zničení a vykrvácení těchto států, Lež byla násilně použita k vytvoření vhodného politického klimatu pro agresi vůči Libyi, ač bylo nad slunce jasnější, že kapitalismus nikdy nemůže nabídnout nic jiného než hlad, nevzdělanost, nedostatečnou zdravotní péči, nespravedlivé války, ekologickou devastaci a výrazný pokles životní úrovně a sociálních výdobytků.

Už nejen v chudých zemích, ale i přímo v samotných imperiálních centrech, jako jsou USA a Evropská unie. Lež je zbraň války, která může být velmi nebezpečná, není-li odhalována vztyčováním pravdy, jak to znovu udělala Kuba.

Překlad Vladimír HORÁK / www.halonoviny.cz

Klíčová slova: Kuba
2551 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Papež František přirovnal Salviniho k Hitlerovi: Evropská unie na prvním místě a žádné národovectví, populismus a suverenitaStav Katolické církve v Německu je katastrofální. Papež František varoval před tím, že se odtrhne od Říma. Došlo k otevřené revoltě

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Júlinka má potřebu se neustále umývat: znásilnil ji imigrant!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvářVIDEO Proč nejedete jinam! Tihle neutíkají z války... Aktivisté vysadili na ostrově Lampedusa další imigranty. A místní se do nich tvrdě pustili
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan