Mediální a politické kampaně proti Kubě neberou koncí. Proč? Nepoklonkují Washingtonu

Autor: odjinud | Publikováno: 21.3.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Sledujíce mezinárodní zpravodajství můžeme identifikovat mecenáše této činnosti. Mediální konsorcia sestavují systematické kampaně proti vládám, které se nepodrobují Washingtonu, brání svou suverenitu a snaží se provádět co nejspravedlivější ekonomické politiky. Tyto kampaně jsou pravidelně založeny na lžích, polopravdách a překrouceních.

Na potvrzení toho není třeba ničeho víc než porovnat zpravodajství CNN ve španělštině o Venezuele, Kubě, Ekvádoru, Bolívii a Argentině, které šíří Spojené státy americké spolu s jejich spojeneckými vládami. Mezi ně patří Chilská republika, kterou stále citují jako vzor úspěšné neoliberální ekonomiky a silné demokracie, zatímco její vláda zuřivě potlačuje studenty a mapúčské indiány a klesá popularita jejího prezidenta.

Citují CNN s její nepřekonatelnou informační manipulací - snad porovnatelnou jen s překrucováním zpráv organizací Grupo Prisa - ale totéž se může říci o všech korporačních médiích. Nuže, tyto praktiky nejen dezinformují, ale také duševně ochuzují posluchače a vyžadují jeden předpoklad.

Musí se vyrábět stereotypy, otravující je den za dnem, takže příjemci zpráv následně přijímají jakoukoliv myšlenku s nimi související, ať je sebenerozumnější a sebenesmyslnější. Jedná se, jak vysvětlil jazykovědec, Noam Chomsky, o zmanipulování souhlasu.

* * *

Podle tohoto stereotypu je Kuba tyranka, systematická porušovatelka lidských práv, utiskující své obyvatelstvo; lež šířená od roku 1959, která se říká a opakuje ve školách, z kazatelen, na společenských setkáních vhodných tříd, píše se ve znormovaných knihách a samozřejmě je masivně uplatňována ve všech médiích, využívajíc všechny možné nástroje kulturní a ideologické kontroly kapitalistické nadvlády.

V posledních desetiletích je důsledně využívána severoamerická propagační mašinérie k přesvědčování, že uvnitř ostrova existuje opozice, považujíc za ní příživníky placené mocností ze severu, jejíž agenda Kubánce nezajímá. Všechno toto je známo nejen na základě nezvratných důkazů, předložených v tomto smyslu Havanou, nýbrž také na základě neocenitelných odhalení tajných telegramů serverem Wikileaks, vyměňovaných mezi ministerstvem zahraničí USA a jeho diplomaty na ostrově.

Je velmi výmluvné, že zdrojem informací o Kubě pro citovaná média jsou tito příživníci, jako např. blogerka Yohany Sánchezová, »aktivista« Elizardo Sánchez a tzv. dámy v bílém.

To je případ i poslední kampaně proti Havaně o úmrtí - během neexistující hladovky - běžného vězně, Wilmara Villara, změněného z noci do rána těmito zdroji na politického vězně. Zúčastněná média, odvolávajíce se na »svědectví« najatých zaprodanců, zahájila útok, aniž by vyslechla verzi kubánské vlády. Jak je pravidlem Washingtonu, a někteří jeho evropští a latinskoameričtí přítelíčkové mu uvěřili, bylo znovu zaútočeno na Kubu s popěvkem o lidských právech. Osel mluví o uších.

* * *

Stačí připomenout pohádku o zbraních hromadného ničení v Iráku, nebo o bombardování vlastních lidí Kaddáfím, o čemž nikdy opozice nepředložila důkaz, nebo o stovkách »mrtvých« Fidela Castra, uvedl Cubadebate.

V případě Iráku a Libye lež posloužila jako záminka ke zničení a vykrvácení těchto států, Lež byla násilně použita k vytvoření vhodného politického klimatu pro agresi vůči Libyi, ač bylo nad slunce jasnější, že kapitalismus nikdy nemůže nabídnout nic jiného než hlad, nevzdělanost, nedostatečnou zdravotní péči, nespravedlivé války, ekologickou devastaci a výrazný pokles životní úrovně a sociálních výdobytků.

Už nejen v chudých zemích, ale i přímo v samotných imperiálních centrech, jako jsou USA a Evropská unie. Lež je zbraň války, která může být velmi nebezpečná, není-li odhalována vztyčováním pravdy, jak to znovu udělala Kuba.

Překlad Vladimír HORÁK / www.halonoviny.cz

Klíčová slova: Kuba
2431 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Bez ohledu na to, co se děje mezi Spojenými státy a Čínou, svět nebude unipolární - ani při americké, ani při čínské nadvláděPřátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházet

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Video: Kubánští věřící vyzývají k modlitbám za mír ve Venezuele proti americké intervenciMaďarsko přijalo uprchlíky z Amerikou ohrožované Venezuely

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Soukupovo porno. Análek „s prezidentem“. Pozor, hovoří radní ČT Fridrichová z ČT by za Protektorátu nosila jiný odznáček. A Moravec... Masakr Ladislava Jakla
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan