Americká agresivní politika v Jugoslávii, Afghánistánu, Iráku, Libyii i jinde selhala. „Izolacionisté“ měli zase pravdu

Autor: Ondřej Šlechta | Publikováno: 15.3.2012 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Rok od zahájení povstání v Libyi střídá prvotní nadšení z revoluce skepse. Ukazuje se, že Severoatlantická aliance svým zásahem pomohla dovršit rozvrat země a že velká část obyvatelstva, vzájemně se vraždícího v kmenových bojích, nemá o demokracii ani potuchy a přeje si návrat vlády tvrdé ruky. Zatímco otázky lidských práv byly důležitou součástí propagandy a mediální pozornosti, když šlo o odstranění Kaddáfího, současné řádění vítězných milic stojí stranou jakéhokoli mezinárodního zájmu a pokusu o regulaci.

Tyto nepříjemné zprávy pronikají mediální clonou ve chvíli, kdy Iráčané slaví den odchodu Američanů jako státní svátek a západní spojenci ohlašují data definitivního stažení z Afghánistánu.

Bilance

V Afghánistánu se ostatně potvrdily a opakovaly zkušenosti Britů z 19. století a Sovětů z osmdesátých let století minulého. Navíc deset let od zahájení protipovstaleckých operací západní koalice otevřeně jedná s Tálibánem, tedy hnutím, které měla celá afghánská operace když ne zcela rozdrtit, tak výrazně eliminovat a nahradit jeho pozice Západu nakloněnou vládou. Tažení proti terorismu opsalo v Afghánistánu krvavý desetiletý kruh, aby se vrátilo na začátek. Velmi alarmující je, že veřejné mínění bylo pravděpodobně dlouhodobě zásobováno úmyslně zkreslovanými informacemi, které měly za cíl popisovat situaci v růžových barvách a ne takovou, jaká ve skutečnosti je. Důstojník americké armády Daniel Davis, který se před časem vrátil ze služby v Afghánistánu, podal podrobnou zprávu, ve které stav popsal výstižnými slovy: Tálibán v podstatě ovládá celý Afghánistán - kromě spojeneckých základen.

Afghánský příklad by měl posloužit jako nástroj k analýze a diskusi o některých operacích NATO a USA v uplynulých letech.

Čtyři velké operace posledních patnácti let, jmenovitě Jugoslávie, Afghánistán, Irák a v poslední řadě Libye, byly vedeny s oficiálním cílem zajistit větší regionální a potažmo globální bezpečnost, zčásti také jako humanitární intervence, jejichž úkolem bylo stabilizovat rozjitřenou etnickou nebo národnostní situaci a vojensky zdecimovat režimy pošlapávající lidská práva.

Odpověď na otázku, zda tyto intervence splnily svůj deklarovaný účel, rozhodně nebude zcela pozitivní. Navíc je třeba mít na paměti širší kontext a ptát se, zda mnohdy situaci ještě nezhoršily. Je evidentním faktem, že uplynulé roky ve znamení humanitárních intervencí a války proti terorismu výrazně přispěly k hospodářskému oslabení Západu, ztrátě jeho politické prestiže, radikalizaci a zhroucení dalších států a otevření oken strategických příležitostí pro nové mocnosti v Eurasii nebo Jižní Americe.

Neuvážené vměšování

Aktuální vývoj spojený s povstáním proti režimu Bašára Assada v Sýrii ukazuje v celé nahotě krizi strategického myšlení Západu a negativní důsledky intervenční politiky. Je nesporné, že mezinárodní veřejnost musí stupňovat tlak na ukončení násilí v Sýrii, ale potenciál být mediátorem konfliktu Západ ztratil v uplynulých letech. Není také jisté, kdo je větším zlem: sekulární diktátor Assad, nebo feudální a nábožensky netolerantní Saúdská Arábie stojící díky pevnému spojenectví s USA mimo zorné pole lidskoprávní supervize? Přitom Rijád by pád alláwitského režimu v Sýrii uvítal - a také v tomto směru podniká rozsáhlé kroky.

Agresivní porušování suverenity a otevřená podpora jedné ze stran bez ohledu na lokální specifika a propletence vztahů, jak jsme toho byli svědky v Libyi, pak podemílá jakoukoli snahu najít elementární konsenzus, jak syrskou krizi vyřešit na půdě OSN. Čína i Rusko se v minulosti přesvědčily, že jejich neutrální až vstřícný postoj k intervenční politice USA a NATO (nevměšování se v Kosovu a měkké ano intervenci v Libyi) se nakonec otočí proti nim a budou jakoukoli myšlenku intervence NATO v Sýrii blokovat. Hysterické výkřiky na adresu Moskvy a Pekingu o syrské krvi na jejich rukou z úst západních států, kterým nestálo za pozornost krvavé potlačení arabského jara v Saúdské Arábii a Bahrajnu, jen prohlubují chaos a vzájemnou nedůvěru.

Vyčerpání

Pozitivním jevem je, že na Západě začínají, i když nepatrně, sílit hlasy varující před neuváženou intervencí v Sýrii. Přestává tedy platit schéma o zlých diktátorech, kteří bezdůvodně střílí do neozbrojených demonstrantů. V Sýrii zuří regulérní občanská válka a ve hře je příliš mnoho zájmů příliš mnoha států i aktérů, takže přilití oleje do ohně by vyvolalo odpovídající reakce, které jsou v aktuální napjaté blízkovýchodní situaci nežádoucí. Možnost intervence NATO v Sýrii, včetně logistické podpory povstalcům, v nedávných dnech dokonce odmítl i generální tajemník NATO Rasmussen.

Důvodem ovšem nemusí být poučení z minulosti, ale pouhý fakt, že NATO zcela vyčerpalo své útočné kapacity v Libyi a v současné době by samo nebylo schopno vést další úspěšnou operaci. Nehledě na negativní tlaky veřejného mínění a blížící se prezidentské volby v řadě důležitých členských států aliance...

 

Revue Politika 2/2012

Klíčová slova: global governance  | Srbsko  | Kosovo  | USA  | Asie  | Afrika  | Libye  | Sýrie  | národní stát
3839 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunistéNechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysliBritové vyšli ze „Žaláře národů" – Středně jedovatý fejetonCílem pangermánů již za Rakouska–Uherska, nacistického Německa byla likvidace českého národa a germanizace jeho území

euPortal.cz

Strašné. 88letý Rolf je ve Švédsku bezdomovcem, ač migranti dostanou všechno zdarma. Podívejte se Jeden muž blízký papeži – a tolik zla

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNulová tolerance pro vydírání ekoteroristů. U mne je tolerance vůči těmto šílencům na bodě nula. Ustupovat jim znamená jejich trestné činy legitimizovat

Eurabia.cz

Imigrantská mafie si udělala z Británie harémProč Babiš neposlal armádu na ilegální imigranty, ale posílá jí na Čechy? A budou do nás střílet?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovaloGenerál Šedivý varuje: Nedáváme dvě procenta HDP na obranu jako jiné státy NATO. Takže pokud bude naše země napadena...
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan