Americká agresivní politika v Jugoslávii, Afghánistánu, Iráku, Libyii i jinde selhala. „Izolacionisté“ měli zase pravdu

Autor: Ondřej Šlechta | Publikováno: 15.3.2012 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Rok od zahájení povstání v Libyi střídá prvotní nadšení z revoluce skepse. Ukazuje se, že Severoatlantická aliance svým zásahem pomohla dovršit rozvrat země a že velká část obyvatelstva, vzájemně se vraždícího v kmenových bojích, nemá o demokracii ani potuchy a přeje si návrat vlády tvrdé ruky. Zatímco otázky lidských práv byly důležitou součástí propagandy a mediální pozornosti, když šlo o odstranění Kaddáfího, současné řádění vítězných milic stojí stranou jakéhokoli mezinárodního zájmu a pokusu o regulaci.

Tyto nepříjemné zprávy pronikají mediální clonou ve chvíli, kdy Iráčané slaví den odchodu Američanů jako státní svátek a západní spojenci ohlašují data definitivního stažení z Afghánistánu.

Bilance

V Afghánistánu se ostatně potvrdily a opakovaly zkušenosti Britů z 19. století a Sovětů z osmdesátých let století minulého. Navíc deset let od zahájení protipovstaleckých operací západní koalice otevřeně jedná s Tálibánem, tedy hnutím, které měla celá afghánská operace když ne zcela rozdrtit, tak výrazně eliminovat a nahradit jeho pozice Západu nakloněnou vládou. Tažení proti terorismu opsalo v Afghánistánu krvavý desetiletý kruh, aby se vrátilo na začátek. Velmi alarmující je, že veřejné mínění bylo pravděpodobně dlouhodobě zásobováno úmyslně zkreslovanými informacemi, které měly za cíl popisovat situaci v růžových barvách a ne takovou, jaká ve skutečnosti je. Důstojník americké armády Daniel Davis, který se před časem vrátil ze služby v Afghánistánu, podal podrobnou zprávu, ve které stav popsal výstižnými slovy: Tálibán v podstatě ovládá celý Afghánistán - kromě spojeneckých základen.

Afghánský příklad by měl posloužit jako nástroj k analýze a diskusi o některých operacích NATO a USA v uplynulých letech.

Čtyři velké operace posledních patnácti let, jmenovitě Jugoslávie, Afghánistán, Irák a v poslední řadě Libye, byly vedeny s oficiálním cílem zajistit větší regionální a potažmo globální bezpečnost, zčásti také jako humanitární intervence, jejichž úkolem bylo stabilizovat rozjitřenou etnickou nebo národnostní situaci a vojensky zdecimovat režimy pošlapávající lidská práva.

Odpověď na otázku, zda tyto intervence splnily svůj deklarovaný účel, rozhodně nebude zcela pozitivní. Navíc je třeba mít na paměti širší kontext a ptát se, zda mnohdy situaci ještě nezhoršily. Je evidentním faktem, že uplynulé roky ve znamení humanitárních intervencí a války proti terorismu výrazně přispěly k hospodářskému oslabení Západu, ztrátě jeho politické prestiže, radikalizaci a zhroucení dalších států a otevření oken strategických příležitostí pro nové mocnosti v Eurasii nebo Jižní Americe.

Neuvážené vměšování

Aktuální vývoj spojený s povstáním proti režimu Bašára Assada v Sýrii ukazuje v celé nahotě krizi strategického myšlení Západu a negativní důsledky intervenční politiky. Je nesporné, že mezinárodní veřejnost musí stupňovat tlak na ukončení násilí v Sýrii, ale potenciál být mediátorem konfliktu Západ ztratil v uplynulých letech. Není také jisté, kdo je větším zlem: sekulární diktátor Assad, nebo feudální a nábožensky netolerantní Saúdská Arábie stojící díky pevnému spojenectví s USA mimo zorné pole lidskoprávní supervize? Přitom Rijád by pád alláwitského režimu v Sýrii uvítal - a také v tomto směru podniká rozsáhlé kroky.

Agresivní porušování suverenity a otevřená podpora jedné ze stran bez ohledu na lokální specifika a propletence vztahů, jak jsme toho byli svědky v Libyi, pak podemílá jakoukoli snahu najít elementární konsenzus, jak syrskou krizi vyřešit na půdě OSN. Čína i Rusko se v minulosti přesvědčily, že jejich neutrální až vstřícný postoj k intervenční politice USA a NATO (nevměšování se v Kosovu a měkké ano intervenci v Libyi) se nakonec otočí proti nim a budou jakoukoli myšlenku intervence NATO v Sýrii blokovat. Hysterické výkřiky na adresu Moskvy a Pekingu o syrské krvi na jejich rukou z úst západních států, kterým nestálo za pozornost krvavé potlačení arabského jara v Saúdské Arábii a Bahrajnu, jen prohlubují chaos a vzájemnou nedůvěru.

Vyčerpání

Pozitivním jevem je, že na Západě začínají, i když nepatrně, sílit hlasy varující před neuváženou intervencí v Sýrii. Přestává tedy platit schéma o zlých diktátorech, kteří bezdůvodně střílí do neozbrojených demonstrantů. V Sýrii zuří regulérní občanská válka a ve hře je příliš mnoho zájmů příliš mnoha států i aktérů, takže přilití oleje do ohně by vyvolalo odpovídající reakce, které jsou v aktuální napjaté blízkovýchodní situaci nežádoucí. Možnost intervence NATO v Sýrii, včetně logistické podpory povstalcům, v nedávných dnech dokonce odmítl i generální tajemník NATO Rasmussen.

Důvodem ovšem nemusí být poučení z minulosti, ale pouhý fakt, že NATO zcela vyčerpalo své útočné kapacity v Libyi a v současné době by samo nebylo schopno vést další úspěšnou operaci. Nehledě na negativní tlaky veřejného mínění a blížící se prezidentské volby v řadě důležitých členských států aliance...

 

Revue Politika 2/2012

Klíčová slova: global governance  | Srbsko  | Kosovo  | USA  | Asie  | Afrika  | Libye  | Sýrie  | národní stát
3429 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Když vypnuli Šmardu, zaznělo v ČT něco nečekaného. Šlo o Zemana„Úplná kravina.“ Úspěšný podnikatel u Xavera rozsekl kauzu Čapí hnízdo i dotace
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan