Washington a Brusel se vměšují do ruských voleb. Problémy u svých voleb však nepřiznají

Autor: odjinud | Publikováno: 13.3.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Vladimir Putin v neděli s přehledem zvítězil hned v prvním kole ruských prezidentských voleb, když své čtyři soupeře podle očekávání nechal daleko za sebou. Podle pozorovatelů OBSE ale předvolební kampaň jednoznačně stranila Putinovi a v hlasování o opravdovou politickou soutěž nešlo.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg s jistou dávkou ironie Putinovi popřál k tomu, jak dobře volby připravil. Problém je v tom, že v reálu stejné problémy provázejí kampaně i tzv. vyspělých demokracií euroatlantického prostoru, což ovšem tyto nikdy nepřiznají!

Šéf ústřední volební komise Vladimir Čurov po sečtení více než 99 volebních protokolů vyhlásil Putina prezidentem. Současný premiér získal 63,75 % hlasů, na druhém místě je předák komunistů Gennadij Zjuganov se zhruba 17% podporou. Překvapením voleb se stal miliardář a politický nováček Michail Prochorov, který skončil třetí.

***

Analytik Jevgenij Gontmacher soudí, že pro Prochorova hlasovali lidé žádající novou tvář v politice. Prochorov bodoval hlavně u voličů ve velkých městech - v Moskvě i v Petrohradě se umístil hned za Putinem na druhém místě a předstihl i Zjuganova. Leckde v cizině dokonce Putina porazil. Naopak v oblasti Kavkazu a v Čečensku pro Putina hlasoval prakticky každý, kdo k volbám přišel!

V nedělních volbách mohlo hlasovat více než 108 milionů voličů. Účast podle šéfa volební komise Čurova přesáhla 65 %. Volební komise i pozorovatelské štáby jednotlivých prezidentských kandidátů obdržely tisíce stížností na porušování volebních zákonů a nepovolenou agitaci. Podle Čurova se jich ale potvrdí jen desetina.

Vměšování z Washingtonu

I tak se do vnitřních záležitostí RF drze vměšují i EU a USA. Washington vyzval Moskvu, aby nechala nezávisle prošetřit všechny nedostatky kolem voleb a Putinovi ani nepogratuloval!

Náměstek ministra vnitra Alexandr Gorovoj agentuře ITAR-TASS řekl, že nedošlo k žádným vážným porušením zákona, která by mohla ovlivnit výsledky voleb. Jinak to ale vidí šéf pozorovatelské mise OBSE: »Kvůli zneužívání vládních zdrojů nikdy nebylo pochyb o tom, kdo nakonec vyhraje,« uvedl Tonino Picula.

Stejného názoru je i šéf KPRF Zjuganov, podle kterého volby byly »nepoctivé, nelegitimní a netransparentní«. Právě Zjuganov byl jediným soupeřem, kterému Putin po uzavření volebních místností nezatelefonoval...!

Rusko bez Putina?

Květnový návrat silného muže ruské politiky do nejvyšší ústavní funkce podle opozičních činitelů zvýší počty protestujících v ulicích ruských měst, kteří v posledních měsících dávali najevo nesouhlas s údajným politickým marasmem v zemi. »Putin draze zaplatí za neochotu připustit druhé kolo voleb,« vyhrožoval včera v rozhlasové stanici Echo Moskvy jeden z organizátorů moskevských demonstrací Sergej Parchomenko.

***

Navzdory tomu včera přišlo do centra metropole demonstrovat proti Putinovi jen několik tisíc Moskvanů. Povolené bylo shromáždění na Puškinově náměstí. Proti nepovoleným demonstracím na jiných místech Moskvy a Petrohradu (také řádově jen tisíce odpůrců tandemu Putin-Medveděv) policie zasáhla a zatkla desítky opozičních aktivistů. Ti s sebou měli transparenty hlavně s nápisem Rusko bez Putina!

»Brzy si vynutíme nové volby a zvítězíme,« volal k davu liberál Grigorij Javlinskij, kterého úřady vyloučily z prezidentských voleb kvůli prý jen formálním pochybením.

Mezitím jen o necelé dva kilometry na Manéžním náměstí u Kremlu asi 10 000 prokremelských mládežníků pokračovalo v oslavách vítězství svého favorita, které trvají už od nedělního večera.

Proti korupci

Putin už včera svým Rusům slíbil, že zavede trestní odpovědnost pro manažery státních firem, které se zapletou do korupčních případů. Informovala o tom agentura Ria Novosti. »Měli bychom následovat nejosvědčenější postupy ze světa. Např. praxi, kdy vzniká trestní odpovědnost už za nedodání informace či za poskytnutí chybných dat,« zdůraznil.

www.halonoviny.cz

Klíčová slova: EU  | Rusko  | USA  | Putin
2244 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

To je otřesné. Podívejte se, jak zmlátili chudáka imigranta...Policie vám může kdykoliv smazat celý web. Zákon prošel v naprosté tichosti

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Alrawi káže nenávist proti nevěřícím a teď se diví, že to jeho rodině nevěřící vracejí? Aneb co vám media neřekly ke kauze napadené muslimky v Brně ...OSN vyzvala k odpolitizování pomoci Venezuele - USA chtějí konflikt vyprovokovat

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Rusové by se měli omluvit Němcům za druhou světovou válku? Tak to mě šokovalo! Ruská podnikatelka a exnovinářka žijící v Česku otevřeně promluvilaPetříček se k nám snaží přitáhnout trojského koně přímo z Bruselu! Rázný exposlanec od Babiše spustil kanonádu. Neunikla ani Šojdrová s kauzou sirotci
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan