Washington a Brusel se vměšují do ruských voleb. Problémy u svých voleb však nepřiznají

Autor: odjinud | Publikováno: 13.3.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Vladimir Putin v neděli s přehledem zvítězil hned v prvním kole ruských prezidentských voleb, když své čtyři soupeře podle očekávání nechal daleko za sebou. Podle pozorovatelů OBSE ale předvolební kampaň jednoznačně stranila Putinovi a v hlasování o opravdovou politickou soutěž nešlo.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg s jistou dávkou ironie Putinovi popřál k tomu, jak dobře volby připravil. Problém je v tom, že v reálu stejné problémy provázejí kampaně i tzv. vyspělých demokracií euroatlantického prostoru, což ovšem tyto nikdy nepřiznají!

Šéf ústřední volební komise Vladimir Čurov po sečtení více než 99 volebních protokolů vyhlásil Putina prezidentem. Současný premiér získal 63,75 % hlasů, na druhém místě je předák komunistů Gennadij Zjuganov se zhruba 17% podporou. Překvapením voleb se stal miliardář a politický nováček Michail Prochorov, který skončil třetí.

***

Analytik Jevgenij Gontmacher soudí, že pro Prochorova hlasovali lidé žádající novou tvář v politice. Prochorov bodoval hlavně u voličů ve velkých městech - v Moskvě i v Petrohradě se umístil hned za Putinem na druhém místě a předstihl i Zjuganova. Leckde v cizině dokonce Putina porazil. Naopak v oblasti Kavkazu a v Čečensku pro Putina hlasoval prakticky každý, kdo k volbám přišel!

V nedělních volbách mohlo hlasovat více než 108 milionů voličů. Účast podle šéfa volební komise Čurova přesáhla 65 %. Volební komise i pozorovatelské štáby jednotlivých prezidentských kandidátů obdržely tisíce stížností na porušování volebních zákonů a nepovolenou agitaci. Podle Čurova se jich ale potvrdí jen desetina.

Vměšování z Washingtonu

I tak se do vnitřních záležitostí RF drze vměšují i EU a USA. Washington vyzval Moskvu, aby nechala nezávisle prošetřit všechny nedostatky kolem voleb a Putinovi ani nepogratuloval!

Náměstek ministra vnitra Alexandr Gorovoj agentuře ITAR-TASS řekl, že nedošlo k žádným vážným porušením zákona, která by mohla ovlivnit výsledky voleb. Jinak to ale vidí šéf pozorovatelské mise OBSE: »Kvůli zneužívání vládních zdrojů nikdy nebylo pochyb o tom, kdo nakonec vyhraje,« uvedl Tonino Picula.

Stejného názoru je i šéf KPRF Zjuganov, podle kterého volby byly »nepoctivé, nelegitimní a netransparentní«. Právě Zjuganov byl jediným soupeřem, kterému Putin po uzavření volebních místností nezatelefonoval...!

Rusko bez Putina?

Květnový návrat silného muže ruské politiky do nejvyšší ústavní funkce podle opozičních činitelů zvýší počty protestujících v ulicích ruských měst, kteří v posledních měsících dávali najevo nesouhlas s údajným politickým marasmem v zemi. »Putin draze zaplatí za neochotu připustit druhé kolo voleb,« vyhrožoval včera v rozhlasové stanici Echo Moskvy jeden z organizátorů moskevských demonstrací Sergej Parchomenko.

***

Navzdory tomu včera přišlo do centra metropole demonstrovat proti Putinovi jen několik tisíc Moskvanů. Povolené bylo shromáždění na Puškinově náměstí. Proti nepovoleným demonstracím na jiných místech Moskvy a Petrohradu (také řádově jen tisíce odpůrců tandemu Putin-Medveděv) policie zasáhla a zatkla desítky opozičních aktivistů. Ti s sebou měli transparenty hlavně s nápisem Rusko bez Putina!

»Brzy si vynutíme nové volby a zvítězíme,« volal k davu liberál Grigorij Javlinskij, kterého úřady vyloučily z prezidentských voleb kvůli prý jen formálním pochybením.

Mezitím jen o necelé dva kilometry na Manéžním náměstí u Kremlu asi 10 000 prokremelských mládežníků pokračovalo v oslavách vítězství svého favorita, které trvají už od nedělního večera.

Proti korupci

Putin už včera svým Rusům slíbil, že zavede trestní odpovědnost pro manažery státních firem, které se zapletou do korupčních případů. Informovala o tom agentura Ria Novosti. »Měli bychom následovat nejosvědčenější postupy ze světa. Např. praxi, kdy vzniká trestní odpovědnost už za nedodání informace či za poskytnutí chybných dat,« zdůraznil.

www.halonoviny.cz

Klíčová slova: EU  | Rusko  | USA  | Putin
2343 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Když vypnuli Šmardu, zaznělo v ČT něco nečekaného. Šlo o Zemana„Úplná kravina.“ Úspěšný podnikatel u Xavera rozsekl kauzu Čapí hnízdo i dotace
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan