Kampaň Západu proti volbě Putina je pokrytecká. Rusko je demokratičtější než EU

Autor: Michal Semín | Publikováno: 10.3.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

S vítězstvím Vladimira Putina v souboji o ruský prezidentský trůn se počítalo. Proto se již dlouho před jeho zvolením začalo v západních mainstreamových médiích psát, že průběh voleb bude neregulérní a jejich výsledek zmanipulovaný. Vsadil bych sto rublů a pár kopějek navrch, že kdyby se vítězem tohoto klání mohl stát jakýkoli jiný kandidát, podobné články by se v těchto médiích neobjevovaly.

Zkušený a sebevědomý Putin je globálním elitám postnacionálního a postmoderního Západu trnem v oku. Vychází vstříc většinovému mínění ruských voličů, kteří si přejí, aby si Rusko uchovalo statut silného a nezávislého státu v mezinárodní mocenské oblasti jednajícího v zájmu Rusů. Reálně hrozí, že v součinnosti s ostatními státy skupiny BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jihoafrická republika) může pod Putinovým vedením narušit dosavadní velmocenské postavení USA ve světě a narušit postavení amerického dolaru coby světové rezervní měny.

Proto si zájmové skupiny usilující o udržení současného stavu přejí Rusko slabé a nestabilní. Právě taková situace by nastala, kdyby se do čela ruského státu postavil kterýkoli z Putinových protikandidátů.

Neoprávněné protesty

Obviněním z volebních podvodů nezabránila ani instalace 91 tisíc internetových kamer ve volebních místnostech, ani 30 tisíc pozorovatelů. Ale i kdyby měli popírači regulérnosti ruských prezidentských voleb pravdu, mělo by to euroamerické politiky, média a nevládně provládní organizace opravňovat k protestům a výzvám k jejich zneplatnění a opakování?

Nikoli. Přinejmenším dokud neuvidí a neodstraní trám v oku svém. Volby a plebiscity v evropských zemích či USA také občas probíhají za okolností vzbuzujících oprávněné pochybnosti o regulérnosti. Ve Spojených státech amerických je mnoho veřejně činných osob a organizací, jež dlouhodobě poukazují na skutečné či domnělé čarování s volebními hlasy umožněné elektronickým hlasováním. Pamětníci si vybaví aféru s děrovacími hlasovacími lístky při prezidentských volbách v roce 2000.

Průběh voleb však mohou ovlivnit i cinknuté předvolební průzkumy, výběr kandidátů pro diskuse v médiích podle neméně problematických výzkumů veřejného mínění či omezení počtu kandidátů s nadějí na volební úspěch na základě pravidel stanovených etablovanými politickými stranami.

Povýšené nastavování zrcadla

„Je třeba především přesvědčit ruské občany, že to, co je jim předkládáno jako demokracie, žádnou demokracií není,“ uvedl těsně před svou smrtí Václav Havel. Z řad stoupenců procesu prohlubující se centralizace Evropské unie není zdaleka sám, kdo Rusku povýšeně nastavoval zrcadlo. Měl bych pro to větší pochopení, kdyby mocenský útvar, jemuž tak bezvýhradně sloužili či stále slouží, nebyl s demokracií sám na štíru. Je-li Putinovo Rusko „řízenou demokracií“, čím je pak evropský svaz, jemuž vládnou nikým nevolené elity?

Zatímco Putin zvítězil ve volbách na základě nezpochybnitelné popularity, předsedu Evropské komise José Manuela Barrosa či prezidenta EU Hermana Van Rompuye žádný občan unie do těchto funkcí nezvolil. A jsou to právě tito lidé a na ně navázané zájmové skupiny, z jejichž vůle byla svržena demokraticky zvolená řecká vláda krátce poté, co její předseda ohlásil referendum o požadavcích protektorátní Trojky (Evropská unie, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond). A učiní vše, aby další kroky k tuhé centralizaci moci neznemožnily plebiscity – svobodné vyjádření názoru občanů členských států EU.

Politika v Rusku je bezpochyby plná stínů a neblahých jevů. Navzdory tomu tvrdím, že je v jistém ohledu demokratičtější a víc reflektuje mínění vlastního obyvatelstva než současná EU. Chceme-li jiné národy a státy poučovat o přednostech demokracie, bylo by dobré zamést si nejprve před vlastním prahem.

ceskapozice.cz/euportál.cz

Klíčová slova: Rusko  | Putin
4038 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Když vypnuli Šmardu, zaznělo v ČT něco nečekaného. Šlo o Zemana„Úplná kravina.“ Úspěšný podnikatel u Xavera rozsekl kauzu Čapí hnízdo i dotace
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan