Kampaň Západu proti volbě Putina je pokrytecká. Rusko je demokratičtější než EU

Autor: Michal Semín | Publikováno: 10.3.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

S vítězstvím Vladimira Putina v souboji o ruský prezidentský trůn se počítalo. Proto se již dlouho před jeho zvolením začalo v západních mainstreamových médiích psát, že průběh voleb bude neregulérní a jejich výsledek zmanipulovaný. Vsadil bych sto rublů a pár kopějek navrch, že kdyby se vítězem tohoto klání mohl stát jakýkoli jiný kandidát, podobné články by se v těchto médiích neobjevovaly.

Zkušený a sebevědomý Putin je globálním elitám postnacionálního a postmoderního Západu trnem v oku. Vychází vstříc většinovému mínění ruských voličů, kteří si přejí, aby si Rusko uchovalo statut silného a nezávislého státu v mezinárodní mocenské oblasti jednajícího v zájmu Rusů. Reálně hrozí, že v součinnosti s ostatními státy skupiny BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jihoafrická republika) může pod Putinovým vedením narušit dosavadní velmocenské postavení USA ve světě a narušit postavení amerického dolaru coby světové rezervní měny.

Proto si zájmové skupiny usilující o udržení současného stavu přejí Rusko slabé a nestabilní. Právě taková situace by nastala, kdyby se do čela ruského státu postavil kterýkoli z Putinových protikandidátů.

Neoprávněné protesty

Obviněním z volebních podvodů nezabránila ani instalace 91 tisíc internetových kamer ve volebních místnostech, ani 30 tisíc pozorovatelů. Ale i kdyby měli popírači regulérnosti ruských prezidentských voleb pravdu, mělo by to euroamerické politiky, média a nevládně provládní organizace opravňovat k protestům a výzvám k jejich zneplatnění a opakování?

Nikoli. Přinejmenším dokud neuvidí a neodstraní trám v oku svém. Volby a plebiscity v evropských zemích či USA také občas probíhají za okolností vzbuzujících oprávněné pochybnosti o regulérnosti. Ve Spojených státech amerických je mnoho veřejně činných osob a organizací, jež dlouhodobě poukazují na skutečné či domnělé čarování s volebními hlasy umožněné elektronickým hlasováním. Pamětníci si vybaví aféru s děrovacími hlasovacími lístky při prezidentských volbách v roce 2000.

Průběh voleb však mohou ovlivnit i cinknuté předvolební průzkumy, výběr kandidátů pro diskuse v médiích podle neméně problematických výzkumů veřejného mínění či omezení počtu kandidátů s nadějí na volební úspěch na základě pravidel stanovených etablovanými politickými stranami.

Povýšené nastavování zrcadla

„Je třeba především přesvědčit ruské občany, že to, co je jim předkládáno jako demokracie, žádnou demokracií není,“ uvedl těsně před svou smrtí Václav Havel. Z řad stoupenců procesu prohlubující se centralizace Evropské unie není zdaleka sám, kdo Rusku povýšeně nastavoval zrcadlo. Měl bych pro to větší pochopení, kdyby mocenský útvar, jemuž tak bezvýhradně sloužili či stále slouží, nebyl s demokracií sám na štíru. Je-li Putinovo Rusko „řízenou demokracií“, čím je pak evropský svaz, jemuž vládnou nikým nevolené elity?

Zatímco Putin zvítězil ve volbách na základě nezpochybnitelné popularity, předsedu Evropské komise José Manuela Barrosa či prezidenta EU Hermana Van Rompuye žádný občan unie do těchto funkcí nezvolil. A jsou to právě tito lidé a na ně navázané zájmové skupiny, z jejichž vůle byla svržena demokraticky zvolená řecká vláda krátce poté, co její předseda ohlásil referendum o požadavcích protektorátní Trojky (Evropská unie, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond). A učiní vše, aby další kroky k tuhé centralizaci moci neznemožnily plebiscity – svobodné vyjádření názoru občanů členských států EU.

Politika v Rusku je bezpochyby plná stínů a neblahých jevů. Navzdory tomu tvrdím, že je v jistém ohledu demokratičtější a víc reflektuje mínění vlastního obyvatelstva než současná EU. Chceme-li jiné národy a státy poučovat o přednostech demokracie, bylo by dobré zamést si nejprve před vlastním prahem.

ceskapozice.cz/euportál.cz

Klíčová slova: Rusko  | Putin
3909 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Bez ohledu na to, co se děje mezi Spojenými státy a Čínou, svět nebude unipolární - ani při americké, ani při čínské nadvláděPřátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházet

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Video: Kubánští věřící vyzývají k modlitbám za mír ve Venezuele proti americké intervenciMaďarsko přijalo uprchlíky z Amerikou ohrožované Venezuely

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Soukupovo porno. Análek „s prezidentem“. Pozor, hovoří radní ČT Fridrichová z ČT by za Protektorátu nosila jiný odznáček. A Moravec... Masakr Ladislava Jakla
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan