Izraelské choutky na válku

Autor: odjinud | Publikováno: 24.2.2012 | Rubrika: Akce
Ilustrace

Pro mnohá izraelská média podle francouzského deníku Ouest France již není otázkou, zda Izrael zaútočí na Írán, ale jen kdy se tak stane.

Premiér Benjamin Netanjahu a jeho ministr obrany Ehud Barak totiž soudí, že Izrael musí za každou cenu zastavit íránský jaderný program, aby se zabránilo nové snaze zlikvidovat Izrael.

Netanjahu s Barakem jsou prý také přesvědčeni, že je třeba konat rychle. Írán podle nich přesouvá stále hlouběji pod zem své jaderné provozy, aby je nemohly zasáhnout letecké bomby: továrna na obohacování uranu v lokalitě Fordo byla kupříkladu vyhloubena pod horou. Podle izraelských médií však není jasné, zda oba politici již mají potřebnou většinu ve čtrnáctičlenné bezpečnostní radě státu.

Odradit Tel Aviv od leteckého útoku proti jaderným zařízením v Íránu mohou především USA, hlavní spojenec Izraele. Devět měsíců před prezidentskými volbami Barack Obama ujistil Izrael, že zaručuje jeho bezpečnost. Nemá ale po Iráku a Afghánistánu chuť pouštět se nyní do nového vojenského dobrodružství, které by ho ve výsledku mohlo stát znovuzvolení. Také Evropané varují Izrael, že po podobném útoku by mohl vzplát celý region. Teherán má podle nich nejméně 200 balistických raket Šaháb-3, kterými by mohl ohrozit nejen Izrael, dodal server ouest-france.fr.

Jaderný pokrok

Írán ve středu oznámil, že začal vkládat palivo vlastní výroby do výzkumného reaktoru v Teheránu a zároveň zprovoznil 3000 nových odstředivek v podzemním závodě. Íránci prý k tomu účelu sami obohacují uran na 20 %. Ministr Barak podle agentury AFP řekl, že Írán sice v jaderném programu postupuje, středeční zprávy o jeho úspěších na tomto poli ale podle něj byly »přehnané«.

Íránci prý chtěli vytvořit dojem, že v jaderném programu postoupili do »bodu, odkud není návratu« a že tedy na jakoukoli akci světových mocností proti němu je už pozdě. K tomu, aby se Íránci dostali k odstředivkám druhé nebo třetí generace, je prý ale podle Baraka ještě daleko.

List New York Times usoudil, že zpráva o jaderném pokroku byla určena pro domácí publikum. Byla totiž zveřejněna neobvyklým způsobem – osobně prezident na ni několik dní předem upozornil a média jí věnovala mnoho prostoru, daleko víc, než je obvyklé. List současně připomíná hojné náznaky, že íránské vedení není jednotné.

Nejvyšší náboženský vůdce Alí Chameneí a jeho stoupenci zastávají tvrdou linii a omezenou válku s Izraelem by prý uvítali. Naproti tomu umírněnější křídlo kolem prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda si není jisto, zda by země »válku proti ďáblům« vydržela. Konzervativci už Ahmadínežáda donutili, aby se zpovídal parlamentu, fakticky byl vyslýchán s cílem jeho svržení.

www.halonoviny.cz

Klíčová slova: Írán  | Izrael
2534 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Když vypnuli Šmardu, zaznělo v ČT něco nečekaného. Šlo o Zemana„Úplná kravina.“ Úspěšný podnikatel u Xavera rozsekl kauzu Čapí hnízdo i dotace
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan