Srbský ministr zahraničí na jednání OSN: Na Kosovu je k vidění ghetto a ostnatý drát

Autor: odjinud | Publikováno: 13.2.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

 

New York (8.2.2012, zasedání Rady bezpečnosti OSN věnované Kosovu) – Ministr zahraničí Srbska Vuk Jeremić se postavil pokusům některých členů Rady bezpečnosti OSN a kosovského „ministra zahraničí“ vylíčit situaci na Kosovu v růžových barvách svým prohlášením, že co se dá vidět na Kosovu je ghetto a ostnatý drát, a že srbské obyvatelstvo je nejohroženější v Evropě.
 
„Vyzývám Radu bezpečnosti, aby se přijela do Srbska a na Kosovo podívat, jaká je situace. Věci je třeba vidět takové, jaké jsou. Srbsko je ochotné jednat a překonat jakékoliv pokusy o provokace, a toho se budeme držet. Ale prosím vás, nenechme se klamat,“ řekl Jaremić.
 
Jeremić svá tvrzení podepřel konkrétními příklady a připomněl několik zpráv světových organizací, jako jsou Human Rights Watch, OBSE, Transparency International a také zprávu Evropské komise, které na Kosovu zjišťují bujení korupce, diskriminaci nealbánského obyvatelstva, politické ovlivňování soudnictví či špatnou ochranu svědků.
 
Rozvojový program OSN (UNDP - United Nations Development Programme) ve své zprávě konstatuje, že demokratický proces není v souladu s demokratickými standardy, OBSE dochází k závěru, že existuje politické ovlivňování soudních procesů, vyhrožování soudcům a špatná ochrana svědků, zatímco Human Rights Watch shledala, že situace v otázkách lidských práv se trochu zlepšila.
 
Jeremić zmínil údaje ze zprávy EK, která uvádí, že úsilí v boji proti korupci a organizovanému zločinu je neefektivní.
 
Na výzvu jednoho z řečníků během zasedání, že obě strany mají minulost nechat za sebou a obrátit se k budoucnosti a EU, Jeremić řekl, že Srbsko takový postoj schvaluje.
 
„Ale dnešní výzva Prištiny, aby na budoucím jednání v Bruselu status kandidáta udělen nebyl, takovému přístupu příliš neodpovídá.“
 
Dále reagoval na tvrzení kosovského ministra, že nezávislost Kosova uznalo 85 států, s uvedením, že se jedná o 81 států.
 
Představitelé vůdčích členských států Rady bezpečnosti OSN souhlasili, že je nutné provést vyšetřování obchodu s tělesnými orgány kosovských Srbů, ale neshodli se na tom, má-li vyšetřování vést OSN nebo Eulex.
 
Představitelka USA v OSN Rosemary DiCarlo řekla, že USA jsou rezolutně pro vyšetřování všech závažných zločinných aktivit včetně obchodu s orgány a dodala, že Eulex má plnou podporu všech regionálních činitelů.
 
DiCarlo uvedla, že jsou „neoprávněné a nezodpovědné pochybnosti“, jež na tomto zasedání některé země vyjádřily ohledně vyšetřování, které vede Clint Williamson.
 
DiCarlo ostře odsoudila výstavbu barikád na severu Kosova a zdůraznila, že USA nesouhlasí s pokusy o „podkopávání legitimity prištinských úřadů.“
 
Představitel Ruska v OSN Vitalij Čurkin vyjádřil pochybnosti o tom, že mezinárodní představitelé na Kosovu respektují neutrální postoj, který mají zastávat v souladu s rezolucí OSN 1244.
 
Vyzval mezinárodní společenství, aby věnovalo větší pozornost pravoslavným náboženským památkám a vyjádřil znepokojení kvůli převedení ochrany těchto památek z UNMIK na kosovskou policii.
 
Čurkin vyjádřil obavy kvůli způsobu, jakým Eulex vyšetřuje skutečnosti uvedené ve zprávě Dicka Martyho o obchodu s orgány a zapojení kosovských lídrů, a zasazoval se o to, aby Rada bezpečnosti OSN v tomto vyšetřování převzala hlavní roli.
 
www.kosovoonline.cz

Klíčová slova: Srbsko  | Kosovo  | OSN
3588 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Šéf zpravodajskí služby: Lidé z neziskových organizací, kteří převážejí na lodích migranty do Evropy, jsou nebezpeční fanaticiDávní papežové varují před moderní krizí Církve

ePortal.cz

Volejte řediteli?Každá demokracie má právo bránit sama sebe

Eurabia.cz

Liberálové jsou ve skutečnosti maskování bolševici toužící po teroru proti odlišným názorůmHrůzostrašné: 2/3 vražd páchají imigranti

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnosti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Milion chvilek? Snaha přivlastnit si „samet“. V otázce migrace EU selhává. Zkušený diplomat Koukal se dívá na dnešní EvropuKolem Koněva to vře: Sledovali mě ruští agenti? ptal se občan starosty, který chce pomník odstranit. Padají všemožné návrhy, co dál
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan