Srbský ministr zahraničí na jednání OSN: Na Kosovu je k vidění ghetto a ostnatý drát

Autor: odjinud | Publikováno: 13.2.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

 

New York (8.2.2012, zasedání Rady bezpečnosti OSN věnované Kosovu) – Ministr zahraničí Srbska Vuk Jeremić se postavil pokusům některých členů Rady bezpečnosti OSN a kosovského „ministra zahraničí“ vylíčit situaci na Kosovu v růžových barvách svým prohlášením, že co se dá vidět na Kosovu je ghetto a ostnatý drát, a že srbské obyvatelstvo je nejohroženější v Evropě.
 
„Vyzývám Radu bezpečnosti, aby se přijela do Srbska a na Kosovo podívat, jaká je situace. Věci je třeba vidět takové, jaké jsou. Srbsko je ochotné jednat a překonat jakékoliv pokusy o provokace, a toho se budeme držet. Ale prosím vás, nenechme se klamat,“ řekl Jaremić.
 
Jeremić svá tvrzení podepřel konkrétními příklady a připomněl několik zpráv světových organizací, jako jsou Human Rights Watch, OBSE, Transparency International a také zprávu Evropské komise, které na Kosovu zjišťují bujení korupce, diskriminaci nealbánského obyvatelstva, politické ovlivňování soudnictví či špatnou ochranu svědků.
 
Rozvojový program OSN (UNDP - United Nations Development Programme) ve své zprávě konstatuje, že demokratický proces není v souladu s demokratickými standardy, OBSE dochází k závěru, že existuje politické ovlivňování soudních procesů, vyhrožování soudcům a špatná ochrana svědků, zatímco Human Rights Watch shledala, že situace v otázkách lidských práv se trochu zlepšila.
 
Jeremić zmínil údaje ze zprávy EK, která uvádí, že úsilí v boji proti korupci a organizovanému zločinu je neefektivní.
 
Na výzvu jednoho z řečníků během zasedání, že obě strany mají minulost nechat za sebou a obrátit se k budoucnosti a EU, Jeremić řekl, že Srbsko takový postoj schvaluje.
 
„Ale dnešní výzva Prištiny, aby na budoucím jednání v Bruselu status kandidáta udělen nebyl, takovému přístupu příliš neodpovídá.“
 
Dále reagoval na tvrzení kosovského ministra, že nezávislost Kosova uznalo 85 států, s uvedením, že se jedná o 81 států.
 
Představitelé vůdčích členských států Rady bezpečnosti OSN souhlasili, že je nutné provést vyšetřování obchodu s tělesnými orgány kosovských Srbů, ale neshodli se na tom, má-li vyšetřování vést OSN nebo Eulex.
 
Představitelka USA v OSN Rosemary DiCarlo řekla, že USA jsou rezolutně pro vyšetřování všech závažných zločinných aktivit včetně obchodu s orgány a dodala, že Eulex má plnou podporu všech regionálních činitelů.
 
DiCarlo uvedla, že jsou „neoprávněné a nezodpovědné pochybnosti“, jež na tomto zasedání některé země vyjádřily ohledně vyšetřování, které vede Clint Williamson.
 
DiCarlo ostře odsoudila výstavbu barikád na severu Kosova a zdůraznila, že USA nesouhlasí s pokusy o „podkopávání legitimity prištinských úřadů.“
 
Představitel Ruska v OSN Vitalij Čurkin vyjádřil pochybnosti o tom, že mezinárodní představitelé na Kosovu respektují neutrální postoj, který mají zastávat v souladu s rezolucí OSN 1244.
 
Vyzval mezinárodní společenství, aby věnovalo větší pozornost pravoslavným náboženským památkám a vyjádřil znepokojení kvůli převedení ochrany těchto památek z UNMIK na kosovskou policii.
 
Čurkin vyjádřil obavy kvůli způsobu, jakým Eulex vyšetřuje skutečnosti uvedené ve zprávě Dicka Martyho o obchodu s orgány a zapojení kosovských lídrů, a zasazoval se o to, aby Rada bezpečnosti OSN v tomto vyšetřování převzala hlavní roli.
 
www.kosovoonline.cz

Klíčová slova: Srbsko  | Kosovo  | OSN
3482 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Česká televize dlouhodobě neplní povinnosti, které jí ukládá zákon. Zcela se zpronevěřila svému poslání a neposkytuje objektivní a vyvážené informacePřátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházet

ePortal.cz

Brexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!Ayn Randová aneb individualismus na vzestupu

Eurabia.cz

Maďarsko na lavici obžalovaných před neomarxistickou inkvizici v BruseluCenzura jako za bolševika: Připomněli si obětí násilí uprchlíku a Youtube jejich video smazal

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

„Ten chlapec má příbuzné ve Španělsku…“ Šojdrová v ČT vytáhla foto sirotků, pak nastoupil Jakub ŽeleznýGenerál Hanba! Kolik stran nám tohoto cizáckého Lojzu bude vnucovat za prezidenta? Martin Koller uzavírá sázky
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan