Kdo chce válku s Íránem? Izraelská vláda a její přátelé v americké politice a médiích

Autor: Patrick J. Buchanan | Publikováno: 15.2.2012 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Minulý týden se před výborem amerického senátu pro zpravodajské služby spolu s ředitelem CIA Davidem Petraeusem objevil i ředitel Národní zpravodajské služby (nový federální úřad vytvořený na základě zákona o o reformě zpravodajských služeb a předcházení terorismu z roku 2004 – pozn. překl.) James Clapper, který o Íránu řekl následující: „Nevěříme, že se Írán již rozhodl vyvíjet jaderné zbraně.“ Dle Jamese Fallowse z novin The Atlantic Clapper ještě před tímto slyšením zveřejnil dokument nazvaný „Posudek o světových hrozbách“. I v něm se můžeme dočíst, že „dosud nevíme… jestli se Írán v budoucnu rozhodne vyrobit jaderné zbraně.“

Clapper tímto znovu potvrdil závěr 16 amerických zpravodajských služeb z roku 2007, který byl zveřejněn v roce 2011, že USA nemají důkazy a důvody si myslet, že se Írán rozhodl stát se jadernou mocností. V prosinci minulého roku, kdy ministr obrany USA Leon Panetta řekl, že pokud Írán bude chtít, je schopen postavit jadernou zbraň během jednoho roku, mluvčí Pentagonu George Little jeho slova objasnil: „Ministr jasně řekl, že nemáme žádné indicie či důkazy, že Íránci již přijali rozhodnutí vyvíjet nukleární zbraně.“

Dne 8. ledna tohoto roku ministr Panetta osobně řekl televizní stanici CBS: „Pokouší se Írán vyvíjet jaderné zbraně? Ne. Ale víme, že se pokouší rozvíjet svá jaderná zařízení. A to je to, co nás zajímá. Náš vzkaz je jasný: Nevyvíjejte jaderné zbraně!“

Tuto neděli prezident Barack Obama hovořil s reportérem televize NBC Mattem Lauerem a mj. uvedl, že doufá, že se mu podaří vyřešit Íránský problém „diplomaticky“.

Na základě výše uvedeného můžeme shrnout, že vláda si nemyslí, že Írán překročil ve svém jaderném výzkumu nějakou hranici, a že prezident Obama nechce válku s Irákem.

Kdo ji tedy chce? Ajatolláh Chamenejí? Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád? Podle jejich konání soudě ani oni válku nechtějí. Pokud by Írán chtěl válku s USA, mohl by ji mít ještě toto odpoledne. Stačil by jakýkoliv teroristický útok v naší zemi nebo útok na americké síly v Iráku či Afghánistánu. Vypovězení inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii, zaslepení jejich kamer, porušení plomb na zásobách nízko obohaceného uranu nebo jejich zmizení – na to vše by Pentagon reagoval jako boxer na gong. Ale inspektoři i uran jsou pořád na místě.

Když bylo odhaleno údajné spiknutí obchodníka s ojetými automobily, který měl v Texasu najmout mexický kriminální kartel na vyhození do vzduchu restaurace ve Washingtonu i s velvyslancem Saúdské Arábie uvnitř, Írán důrazně odmítl, že by s tím měl něco společného, a požadoval výslech údajného organizátora. Krom toho Teherán dosud nepodnikl odvetu za vraždy svých pěti jaderných vědců a další čtyři teroristické útoky spáchané Džundalláhem (teroristická organizace založená a sídlící v Pákistánu, která útočí na cíle v Íránu – pozn. překl.) a kurdskými teroristy operujícími z kurdských částí Iráku. Írán obvinil západ a Izrael, že měly na těchto útocích podíl.

Ministryně zahraničí Hillary Clintonové odmítla jakýkoliv americký podíl na těchto útocích, takže zbývá Mossad jako hlavní podezřelý ze zabití Íránských vědců. Americký novinář Mark Perry v časopise The Foreign Policy uvedl, že agenti Mossadu, kteří se vydávali za agenty CIA, v Londýně za dolary verbovali nové bojovníky do Džundalláhu. Pokud je to pravda, pak se jedná o zpravodajskou operaci prováděnou pod falešnou vlajkou s cílem vyprovokovat Írán, aby se pomstil Americe. Jak je vidět, Írán na tuto vějičku neskočil.

Proč Írán nenaplnil svoji hrozbu a neuzavřel Hormuzský průliv? Válka se Spojenými státy by pro Írán byla katastrofou. I když by režim v Teheránu mohl přežít, stejně jako Saddám Husajn přežil operaci Pouštní bouře, íránské námořnictvo, většina jejich tanků, protiletecká a protinámořní obrana i jejich strategické rakety by byly zničeny, stejně jako většina Íránské infrastruktury. Írán by byl vržen o mnoho let zpátky.

Kdo tedy potom chce válku s Íránem? Všichni ti, kteří by rádi viděli, kdyby se Íránu přesně tohle stalo. A kdo to je? Netanjahuova vláda a jeho přátelé v americké politice a médiích, neokonzervativci, členové Kongresu, Newt Ginrich a Rick Santorum.

Obamova vláda je největší silou v americké politice, která odmítá válku s Íránem. Jeho porážka v listopadových prezidentských volbách by zvýšila pravděpodobnost války mezi USA a Íránem v roce 2013, pokud by přímo neznamenala jistotu takové války.

Jestliže má Pentagon a americké zpravodajské služby pravdu a Írán nemá jadernou zbraň a ani se dosud nerozhodl ji vyvíjet, proč bychom s ním měli jít do války? Odpověď je jednoduchá: Írán představuje „existenciální hrozbu“ pro Izrael. Ale Izrael má 200 nukleárních bomb a tři reálné způsoby, jak je proti Íránu použít, zatímco Írán dosud nevyvinul ani nevyzkoušel jaderné zařízení. Kdo je v tomto případě pro koho existenciální hrozbou?

A třebaže válka se Spojenými státy by byla pro Írán katastrofou, ani pro Američany by nebyla procházkou v růžové zahradě. Američané by se mohli na dlouhé roky znovu stát cílem pro teroristy kdekoliv v Perském zálivu, Afghánistánu, v zelených zónách Bagdádu, Libanonu či i zde, v USA.

Rok 2012 nám tedy přináší volby mezi válkou a mírou, kdy Republikáni jsou válečnou stranou a Demokraté stranou diplomatickou a mírovou. A jak budou ubíhat měsíce do listopadu, tato skutečnost se bude stávat stále zřejmější.

Zdroj: Buchanan.org

Překlad pro freeglobe.cz: J.K.

Klíčová slova: USA  | Írán
2667 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Jak to ta Jourová jen myslela? Že prej ty příspěvky co by se nejspíš mazaly, jsou stejně vytvářeny buď robotama, nebo rusákama...Toto je Saudská Arábie nebo Paříž? Ne, podívejte se na muslimy na Staroměstském náměstí...

ePortal.cz

Brexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!Ayn Randová aneb individualismus na vzestupu

Eurabia.cz

Maďarsko na lavici obžalovaných před neomarxistickou inkvizici v BruseluCenzura jako za bolševika: Připomněli si obětí násilí uprchlíku a Youtube jejich video smazal

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Máte rádi Pink Floyd? Tak čtěte. Rocková legenda ostře promluvila k dění ve VenezueleLetí Petříček do USA zbytečně? Babiš a Trump už jsou dojednaní. A Zeman...
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan