Kdo chce válku s Íránem? Izraelská vláda a její přátelé v americké politice a médiích

Autor: Patrick J. Buchanan | Publikováno: 15.2.2012 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Minulý týden se před výborem amerického senátu pro zpravodajské služby spolu s ředitelem CIA Davidem Petraeusem objevil i ředitel Národní zpravodajské služby (nový federální úřad vytvořený na základě zákona o o reformě zpravodajských služeb a předcházení terorismu z roku 2004 – pozn. překl.) James Clapper, který o Íránu řekl následující: „Nevěříme, že se Írán již rozhodl vyvíjet jaderné zbraně.“ Dle Jamese Fallowse z novin The Atlantic Clapper ještě před tímto slyšením zveřejnil dokument nazvaný „Posudek o světových hrozbách“. I v něm se můžeme dočíst, že „dosud nevíme… jestli se Írán v budoucnu rozhodne vyrobit jaderné zbraně.“

Clapper tímto znovu potvrdil závěr 16 amerických zpravodajských služeb z roku 2007, který byl zveřejněn v roce 2011, že USA nemají důkazy a důvody si myslet, že se Írán rozhodl stát se jadernou mocností. V prosinci minulého roku, kdy ministr obrany USA Leon Panetta řekl, že pokud Írán bude chtít, je schopen postavit jadernou zbraň během jednoho roku, mluvčí Pentagonu George Little jeho slova objasnil: „Ministr jasně řekl, že nemáme žádné indicie či důkazy, že Íránci již přijali rozhodnutí vyvíjet nukleární zbraně.“

Dne 8. ledna tohoto roku ministr Panetta osobně řekl televizní stanici CBS: „Pokouší se Írán vyvíjet jaderné zbraně? Ne. Ale víme, že se pokouší rozvíjet svá jaderná zařízení. A to je to, co nás zajímá. Náš vzkaz je jasný: Nevyvíjejte jaderné zbraně!“

Tuto neděli prezident Barack Obama hovořil s reportérem televize NBC Mattem Lauerem a mj. uvedl, že doufá, že se mu podaří vyřešit Íránský problém „diplomaticky“.

Na základě výše uvedeného můžeme shrnout, že vláda si nemyslí, že Írán překročil ve svém jaderném výzkumu nějakou hranici, a že prezident Obama nechce válku s Irákem.

Kdo ji tedy chce? Ajatolláh Chamenejí? Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád? Podle jejich konání soudě ani oni válku nechtějí. Pokud by Írán chtěl válku s USA, mohl by ji mít ještě toto odpoledne. Stačil by jakýkoliv teroristický útok v naší zemi nebo útok na americké síly v Iráku či Afghánistánu. Vypovězení inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii, zaslepení jejich kamer, porušení plomb na zásobách nízko obohaceného uranu nebo jejich zmizení – na to vše by Pentagon reagoval jako boxer na gong. Ale inspektoři i uran jsou pořád na místě.

Když bylo odhaleno údajné spiknutí obchodníka s ojetými automobily, který měl v Texasu najmout mexický kriminální kartel na vyhození do vzduchu restaurace ve Washingtonu i s velvyslancem Saúdské Arábie uvnitř, Írán důrazně odmítl, že by s tím měl něco společného, a požadoval výslech údajného organizátora. Krom toho Teherán dosud nepodnikl odvetu za vraždy svých pěti jaderných vědců a další čtyři teroristické útoky spáchané Džundalláhem (teroristická organizace založená a sídlící v Pákistánu, která útočí na cíle v Íránu – pozn. překl.) a kurdskými teroristy operujícími z kurdských částí Iráku. Írán obvinil západ a Izrael, že měly na těchto útocích podíl.

Ministryně zahraničí Hillary Clintonové odmítla jakýkoliv americký podíl na těchto útocích, takže zbývá Mossad jako hlavní podezřelý ze zabití Íránských vědců. Americký novinář Mark Perry v časopise The Foreign Policy uvedl, že agenti Mossadu, kteří se vydávali za agenty CIA, v Londýně za dolary verbovali nové bojovníky do Džundalláhu. Pokud je to pravda, pak se jedná o zpravodajskou operaci prováděnou pod falešnou vlajkou s cílem vyprovokovat Írán, aby se pomstil Americe. Jak je vidět, Írán na tuto vějičku neskočil.

Proč Írán nenaplnil svoji hrozbu a neuzavřel Hormuzský průliv? Válka se Spojenými státy by pro Írán byla katastrofou. I když by režim v Teheránu mohl přežít, stejně jako Saddám Husajn přežil operaci Pouštní bouře, íránské námořnictvo, většina jejich tanků, protiletecká a protinámořní obrana i jejich strategické rakety by byly zničeny, stejně jako většina Íránské infrastruktury. Írán by byl vržen o mnoho let zpátky.

Kdo tedy potom chce válku s Íránem? Všichni ti, kteří by rádi viděli, kdyby se Íránu přesně tohle stalo. A kdo to je? Netanjahuova vláda a jeho přátelé v americké politice a médiích, neokonzervativci, členové Kongresu, Newt Ginrich a Rick Santorum.

Obamova vláda je největší silou v americké politice, která odmítá válku s Íránem. Jeho porážka v listopadových prezidentských volbách by zvýšila pravděpodobnost války mezi USA a Íránem v roce 2013, pokud by přímo neznamenala jistotu takové války.

Jestliže má Pentagon a americké zpravodajské služby pravdu a Írán nemá jadernou zbraň a ani se dosud nerozhodl ji vyvíjet, proč bychom s ním měli jít do války? Odpověď je jednoduchá: Írán představuje „existenciální hrozbu“ pro Izrael. Ale Izrael má 200 nukleárních bomb a tři reálné způsoby, jak je proti Íránu použít, zatímco Írán dosud nevyvinul ani nevyzkoušel jaderné zařízení. Kdo je v tomto případě pro koho existenciální hrozbou?

A třebaže válka se Spojenými státy by byla pro Írán katastrofou, ani pro Američany by nebyla procházkou v růžové zahradě. Američané by se mohli na dlouhé roky znovu stát cílem pro teroristy kdekoliv v Perském zálivu, Afghánistánu, v zelených zónách Bagdádu, Libanonu či i zde, v USA.

Rok 2012 nám tedy přináší volby mezi válkou a mírou, kdy Republikáni jsou válečnou stranou a Demokraté stranou diplomatickou a mírovou. A jak budou ubíhat měsíce do listopadu, tato skutečnost se bude stávat stále zřejmější.

Zdroj: Buchanan.org

Překlad pro freeglobe.cz: J.K.

Klíčová slova: USA  | Írán
2802 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Myslet si, že lze omezit terorismus v Evropě omezením nábojů v zásobníku pro bezúhonné lidi, může jen šílenecKdysik bylo BBC a Svobodna Evropa, dneska su blogy a fejkoweby

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Muslimové terorizují Anglií, protože po nich chtějí, aby se integrovali. Až Anglie konvertuje na islám teror ustane Socialisté usilovně pracují na odstranění Salviniho a obnovení přílivu masy afrických uprchlíku do Itálie a Evropy

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o ŠmarduVáclav Klaus: Greta Thunbergová je oběť a chudák. Klimatická krize? Jen propaganda
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan