Exportní strategie 2012 – 2020: nové trhy mimo EU a efektivní služby pro české vývozce

Autor: odjinud | Publikováno: 14.2.2012 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

Otevřít nové trhy pro české vývozce a poskytnout jim chytré služby ze strany státu, to jsou hlavní cíle nové Exportní strategie České republiky pro období 2012 - 2020. Strategie klade důraz na prosazení pozitivních změn v české ekonomice, na podporu vývozu s vysokou přidanou hodnotou a posunutí českých vývozců v hodnotovém řetězci směrem ke konečným zákazníkům.

Předseda vlády Petr Nečas a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba dnes společně představili návrh Exportní strategie České republiky pro období 2012 - 2020. Strategie má ambici změnit extrémně vysokou závislost českého exportu na hospodářském cyklu Evropské unie a umožnit českým firmám podívat se více do světa. Navíc koncentrace vývozu na odvětví jako je strojírenství včetně výroby dopravních prostředků nebo elektrotechniky, mimořádně vysoký, zhruba dvoutřetinový, podíl na vývozu generovaný pouze několika málo největšími vyvážejícími firmami a také působení českých firem primárně v roli subdodavatelů, jsou pádnými důvody pro změnu.

Závislost na vnitřním trhu Unie nenabízí příliš prostoru pro další dynamický růst českého vývozu. Právě země, které jsou v této strategii zařazeny mezi prioritní a zájmové, mají trvale rostoucí podíl na světovém dovozu, dosahují vyšší tempa růstu , a představují pro české vývozce zajímavé obchodní a investiční příležitost. Chceme tyto příležitosti našim firmám přiblížit. Vycházíme přitom z toho, že investice do podpory exportu mají silný multiplikační efekt pro ekonomiku, podporují konkurenceschopnost a inovačním potenciál firem a vytvářejí nové pracovní příležitosti,“ řekl předseda vlády Petr Nečas.

Integrace a efektivní koordinace kapacit v rámci Ministerstva průmyslu a obchodu umožní téměř zdvojnásobit počet zahraničních zastoupení v zemích se značným potenciálem pro české vývozce. Přitom nebude potřeba vynaložit dodatečné finance ze státního rozpočtu, protože pro budování integrované sítě hodláme hledat prostředky uvnitř resortu a využít stávajících zahraničních zastoupení vládních agentur CzechTrade a CzechInvest,” uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Česká republika patří ve světovém srovnání k zemím s největším podílem vývozu zboží a služeb na HDP a tato závislost stále stoupá. Zatímco v roce 1995 se export zboží a služeb podílel na hrubém domácím produktu 51 procenty, v roce 2000 pak 63 procenty, za rok 2010 to bylo necelých 79 procent. Pro porovnání v Německu, tedy u našeho největšího obchodního partnera, export tvoří necelých 50 procent HDP.

Zásadním výchozím bodem Exportní strategie je definování klíčových trhů pro české vývozce ve spolupráci s podnikatelskou sférou, a to na základě růstového potenciálu daných zemí, vysoké absorpční schopnosti trhů a také komplentarit ve vztahu k české ekonomice. Prioritní země představují zpravidla velké ekonomiky, trhy, na nichž v minulosti české firmy tradičně působily, a také trhy, na nichž svou přítomností zaostáváme za konkurencí z jiných zemí. Zájmové země se pak vyznačují vysokou dynamikou růstu dovozu a vidíme v nich také nadějný růstový potenciál pro české firmy., Země EU stále představují a i v budoucnu budou představovat nejdůležitější odbytiště českého exportu. V EU se tak chceme zaměřit na zachování stávajících pozic a jejich další rozvoj především ve prospěch malých a středních podniků,“ vysvětluje ministr Kuba a dodává: „Umístění obchodních zastoupení tak pokryje země, které realizují 75 % světového dovozu. Teď půjde o to, abychom nový exportní potenciál, který takto vytvoříme, dokázali náležitě využít.

Vytvoření Exportní strategie předcházelo zevrubné vyhodnocení dosavadních proexportních aktivit a jejich nástrojů, zmapování současného stavu a identifikace toho, co česká ekonomika potřebuje z hlediska zachování a rozvoje dlouhodobé konkurenceschopnosti. Návrh Sstrategie je postaven na třech základních pilířích: zpravodajství pro export, rozvoj exportu a podpora obchodních příležitostí. Projekty budou naplňovány prostřednictvím série konkrétních opatření, jejichž hlavním cílem je přenastavení a zefektivnění systému podpory exportu.

Citace:

Exportní strategie přinese zásadní změnu v podobě jednotné sítě CzechInvestu a CzechTrade do které HK ČR přispěje možností využití honorárních zástupců HK ve světě. Tuto jednotnou sít bude na rozdíl od minulosti řídit Rada složená ze zástupců MPO, HKČR SPaD a ICC, znamená to tedy možnost rychle korigovat rozhodnutí a i svá rozhodnutí kontrolovat . Pokud jde o nově budovaná obchodní místa, očekáváme, že na nich budou pracovat skuteční odborníci, včetně zástupců podnikatelských reprezentací. Určitě budeme chtít využít také kompetence „honorárních“ zástupců komory, kteří v zahraničí zastupují zájmy českých firem,“ říká prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Stagnaci i krizi dokážeme překonat sami, ale potřebujeme podporu státu právě v této oblasti, účinnou asistenci při navazování kontaktů a prosazování zájmů českých podnikatelů, jsme rádi že nový pan ministr společně s námi tento dokument předkládá, a jsme rádi, že tam bude právě přítomen byznys a finanční instituce,“ uvedl Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy.

Dovolte mi připomenout, že na posledních zasedáních NERVu se problematika zahraničního obchodu dostala do popředí a konstatovali jsme, že v době, kdy klesá domácí poptávka a veřejné investice, je růst HDP udržován jenom díky převaze vyššího exportu nad dovozem. Konkrétně jde například i o to, že ČR vynakládá velmi významné prostředky na mezinárodní pomoc, na mezinárodní finanční instituce, ale čeští exportéři se zatím neumí ucházet o veřejné tendry financované mezinárodními institucemi,“ zmínil člen NERV a předseda Mezinárodní obchodní komory ČR, prof. Michal Mejstřík.

Přílohy ke stažení

Klíčová slova: exportní politika
2702 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Bez ohledu na to, co se děje mezi Spojenými státy a Čínou, svět nebude unipolární - ani při americké, ani při čínské nadvláděPřátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházet

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Video: Kubánští věřící vyzývají k modlitbám za mír ve Venezuele proti americké intervenciMaďarsko přijalo uprchlíky z Amerikou ohrožované Venezuely

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Soukupovo porno. Análek „s prezidentem“. Pozor, hovoří radní ČT Fridrichová z ČT by za Protektorátu nosila jiný odznáček. A Moravec... Masakr Ladislava Jakla
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan