Na dotace EU doplácíme. Jsou pro nás nevýhodné

Autor: František Matějka | Publikováno: 8.2.2012 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

 

„Jsme čistými příjemci z rozpočtu EU.“ Tak tohle ti Kalousku nežeru

Podle Kalouska je ČR „stále výrazným čistým příjemcem z rozpočtu EU“. Z něj jsme v roce 2011 získali 72,5 mld. Kč a odvedli do něj 41,7 mld. Kč. Tento článek je zejména pro ty, co mu to žerou a netuší, která bije.

 

1) Jelikož máme deficitní státní rozpočty, museli jsme si na odvody do EU půjčit. To znamená, že k částce 41,7 mld. je nutné připočíst úroky, které nás to bude stát v budoucím období.


2) Podle unijních pravidel musí být projekty členských států, dotované z rozpočtu EU, spolufinancovány z národních zdrojů. Jedná se o minimálně 15%, v některých případech dokonce o 25 až 50%. Jelikož jsme museli k částce 72,5 mld. z EU přidat vlastní kofinancování, vynaložili jsme z našeho státního rozpočtu na realizaci Unií dotovaných projektů dalších minimálně 10,875 mld. Kč (to je oněch minimálních 15% spoluúčasti), maximálně 36,25 mld. korun (horní hranice spoluúčasti ve výši 50%). Řekněme, že to bude někde mezi. I zde platí, že z důvodu deficitních státních rozpočtů jsme si na kofinancování museli půjčit. Je tedy nutné i v tomto případě připočíst úroky, které zaplatíme v době budoucí.

3) Dotace z EU dostáváme na realizované projekty zpětně. Ne vždy jsou však proplaceny, protože protagonisté projektu, ať už jde o realizátory nebo kontrolory, neodvedli svou práci řádně podle pravidel. V takovém případě Česká republika nedostane od EU nic, přestože peníze z rozpočtu už vynaložila. Jak víme z praxe, stát je žádá zpět po realizátorech zcela výjimečně. Vlastně si ani nepamatuju, kdy to udělal.

4) Dotované projekty mají jako jednu z podmínek tzv. udržitelnost. To znamená, že to, co jste pořídili za dotační peníze, musí fungovat pět let. Šestý rok už to nikoho nezajímá. Za předpokladu, že dotovaný projekt není schopen si po této době sám na sebe vydělat, buď ho realizátoři ukončí, nebo dostávají nově další dotace z veřejných rozpočtů (například pod pohrůžkou, že dojde ke zvýšení nezaměstnanosti, nedejbože před volbami), aby mohli fungovat dál.

5) Abychom mohli správně administrovat dotační peníze z EU, hodnotit projekty, vybírat je, provádět jejich kontrolu a následně ještě po dobu deseti let od ukončení projektu hromadit v archivech všechny papíry ke každému z nich a to ve dvou provedeních (není to tak dávno, co chtělo například ministerstvo zemědělství kupovat budovu v Praze, protože nemělo prostory, kam by ty tuny papíru uskladnilo), vynakládáme ze státního rozpočtu další peníze na to, abychom zaměstnali armádu byrokratů a platili náklady s jejich pracovním místem.


Co z toho všeho vyplývá? Zaprvé nám politici z důvodu vlastního propěchu lžou, když říkají, že dotace z EU jsou pro nás výhodné, a že jsme „stále výrazným čistým příjemcem dotací z EU“, jak říká Kalousek. No a zadruhé máme v České republice zjevně stále velký počet lidí, kteří v případě, že někde vidí nějakou ceduli „financováno ze zdrojů EU“ jásají, ale ve skutečnosti při své blbosti či naivitě (případně z důvodu vlastního prospěchu z dotací) absolutně netuší, která bije. Hlavně, že mají plnou hubu keců o tom, jak jsme my, co bychom poslali nejraději celou slavnou EU s jejími dotacemi do háje, ti zlí, zatímco Unie na nás doplácí.

www.euportal.cz

Klíčová slova: EU  | euro
4034 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Profesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativuStal se zázrak. Česká televize vyslyšela dlouholeté volání českých lidí...

euPortal.cz

Přátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházetAndreji Babišovi, Janu Hamáčkovi a všem jejich kolegům z ANO a ČSSD snad nezáleží na osudu našeho krajana ve Francii?

ePortal.cz

Blbost, ale za prachy proč neV České republice řádí sňatkový podvodník, který se představuje jako Tomáš Pěstčínský. Policie je bezradná

Eurabia.cz

Dítě řeklo matce, že by ji neváhalo zavraždit kvůli poslušnosti k islámu a MohamedoviČernoch tvrdil, že ho zmlátili bělští stoupenci Trumpa. Teď se ukázalo, že lhal ve všem ...

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Zařízení USA, které vás slyší... Marian Kechlibar o zákoutích kauzy Huawei. Padni komu padniSpisovatel odhaluje, jak žili Romové s ostatní společností, než vzniklo sídliště Chanov. Osobní zážitky
Aktuálně nejčtenější
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan