Ministr Kuba: Klaus má pravdu. Nesmíme se potopit společně s EU. Musíme najít mimoevropské trhy

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 5.2.2012 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

Prezident Václav Klaus zdůraznil, že je potřeba změnit orientaci českého exportu více do zemí mimo EU, neboť eurozóna i Evropská unie se nacházejí v krizi a jen těžko a stále hůře zde budeme nalézat odbytiště pro naše výrobky, zatímco mnoho států Asie či Jižní Ameriky neustále roste a zde je větší potenciál.

Nyní jste pojmenoval naprosto přesně jednu ze základních, klíčových priorit, na které jsem okamžitě začal pracovat, abych navázal na ty kroky, které v té proexportní strategii doposud byly uskutečněny. Rád bych do ní vnesl po komunikaci s hospodářskou komorou, svazem průmyslu, zástupci exportérů jejich pohledy, aby tato strategie byla nastavena tak, aby skutečně odpovídala tomu, co potřebují české podniky a abychom dokázali nastavit strategii, která nám umožní přístup k informacím, které firmy potřebují, aby se mohly dostávat na tyto nové trhy, ať už to jsou trhy zemí BRICS, Společenství nezávislých států, ASEAN a tak dále.

K tématu:

V této chvíli chceme s exportéry, hospodářskou komorou a svazem průmyslu připravit koncept ekonomické diplomacie v rozvíjejících se ekonomikách, abychom tam dokázali s pomocí českého státu vyhledávat příležitosti pro české firmy. Musíme zjistit, jaké informace potřebují a tím vytvořit maximální podporu exportu. Jsem přesvědčen, že během ledna bychom tento koncept strategie vzniku té ekonomické diplomacie měli představit. Domnívám se, že v eurozóně v této fázi poklesu ekonomiky není prostor pro nějaký další odbyt a diverzifikace exportu je naprosto nutná k udržení ekonomiky a zaměstnanosti České republiky.

Nemůže být problém trochu v tom, co právě kritizoval i prezident Klaus, že ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zavírá diplomatická zastoupení v těchto zemích, zatímco v Evropě, kde jsou byznysové i politické kontakty dobré, je mnoho velvyslanectví a konzulátů?

Určitě ano. Právě proto chceme za ministerstvo průmyslu přijít s modelem ekonomické diplomacie, která by měla být skutečně více zaměřena na získávání relevantních ekonomických informací. Jsme ochotni přinést i ekonomickou podporu na vytvoření tohoto modelu, aby byla na rezortu průmyslu a obchodu tak, aby nezatěžovala rezort ministerstva zahraničí a abychom dokázali podporu pro naše firmy vytvořit. V této chvíli dle toho, jak se vyvíjí zahraniční obchod ČR a ekonomika eurozóny, je to naprosto nutný krok. Že o tom budeme muset diskutovat s ministerstvem zahraničí, je jasné. Přesto my jako ministerstvo průmyslu musíme hájit zájmy českého průmyslu a uděláme pro to maximum.

Čtěte také: Hádka kvůli euru: Kníže má radši Merkelovou než české lidi

Jak by taková podpora konkrétně vypadala?

To je na další debatu, jakou formu hledat, ale dokážu si představit, že zaplatíme i z rozpočtu z ministerstva průmyslu pozice těchto obchodních radů. Potřebujeme se pouze domluvit, jaký statut bude v daném státě, jak moc budou připojeni k naší ambasádě. Prostě, jak to bude vypadat.

A když tam žádnou ambasádu nemáme?

Když tam není, tak tam udělejme „ekonomickou ambasádu", zaplaťme jí my. Modely jsou různé. Do těch klíčových států musíme dostat lidi, kteří budou schopni dlouhodobě získávat informace a předávat je českým firmám. Musíme nalézt konkrétní modely pro konkrétní státy, které budou funkční.

Čtěte také:

Ministr Kuba: EU by neměla skrze regulace brzdit evropské podniky na globálním trhu

Poslední otázka, téměř obligátní pro ministry životního prostředí a průmyslu. Věříte v teorii globálního oteplování?

V tomto jsem spíše zastáncem pohledu pana prezidenta Klause, že jsou určité dlouhodobé cykly, do kterých my, když vstupujeme s krátkodobými vědeckými poznatky, tak je nejsme schopni posoudit v dlouhodobém kontextu vývoje světového klimatu. Myslím si, že celá společnost musí velmi opatrně pracovat s celým tím pojmem, kterému říkáme udržitelný rozvoj, abychom sami sebe nedestruovali ničením životního prostředí. Přesto nejsem zastáncem nějaké zelené ideologie, která svět posuzuje pouze z pohledu životního prostředí, neboť společnost musí zvažovat řadu dalších aspektů, které jí umožňují dlouhodobě přežívat.

psali jsme: Superzelená a superzdravá ekonomika je absurdní představa, míní Kuba

www.parlamentnilisty.cz

Klíčová slova: capitalism  | EU  | euro  | Rusko  | Schwarzenberg  | Čína  | Brazílie
3083 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Co dál? Babiš byl u Zemana, pak šel před kameru a...Drsné urážky, co vám hnou žlučí. Klaus ml. terčem útoků pro svůj vzhled
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan