Ministr Kuba: Klaus má pravdu. Nesmíme se potopit společně s EU. Musíme najít mimoevropské trhy

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 5.2.2012 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

Prezident Václav Klaus zdůraznil, že je potřeba změnit orientaci českého exportu více do zemí mimo EU, neboť eurozóna i Evropská unie se nacházejí v krizi a jen těžko a stále hůře zde budeme nalézat odbytiště pro naše výrobky, zatímco mnoho států Asie či Jižní Ameriky neustále roste a zde je větší potenciál.

Nyní jste pojmenoval naprosto přesně jednu ze základních, klíčových priorit, na které jsem okamžitě začal pracovat, abych navázal na ty kroky, které v té proexportní strategii doposud byly uskutečněny. Rád bych do ní vnesl po komunikaci s hospodářskou komorou, svazem průmyslu, zástupci exportérů jejich pohledy, aby tato strategie byla nastavena tak, aby skutečně odpovídala tomu, co potřebují české podniky a abychom dokázali nastavit strategii, která nám umožní přístup k informacím, které firmy potřebují, aby se mohly dostávat na tyto nové trhy, ať už to jsou trhy zemí BRICS, Společenství nezávislých států, ASEAN a tak dále.

K tématu:

V této chvíli chceme s exportéry, hospodářskou komorou a svazem průmyslu připravit koncept ekonomické diplomacie v rozvíjejících se ekonomikách, abychom tam dokázali s pomocí českého státu vyhledávat příležitosti pro české firmy. Musíme zjistit, jaké informace potřebují a tím vytvořit maximální podporu exportu. Jsem přesvědčen, že během ledna bychom tento koncept strategie vzniku té ekonomické diplomacie měli představit. Domnívám se, že v eurozóně v této fázi poklesu ekonomiky není prostor pro nějaký další odbyt a diverzifikace exportu je naprosto nutná k udržení ekonomiky a zaměstnanosti České republiky.

Nemůže být problém trochu v tom, co právě kritizoval i prezident Klaus, že ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zavírá diplomatická zastoupení v těchto zemích, zatímco v Evropě, kde jsou byznysové i politické kontakty dobré, je mnoho velvyslanectví a konzulátů?

Určitě ano. Právě proto chceme za ministerstvo průmyslu přijít s modelem ekonomické diplomacie, která by měla být skutečně více zaměřena na získávání relevantních ekonomických informací. Jsme ochotni přinést i ekonomickou podporu na vytvoření tohoto modelu, aby byla na rezortu průmyslu a obchodu tak, aby nezatěžovala rezort ministerstva zahraničí a abychom dokázali podporu pro naše firmy vytvořit. V této chvíli dle toho, jak se vyvíjí zahraniční obchod ČR a ekonomika eurozóny, je to naprosto nutný krok. Že o tom budeme muset diskutovat s ministerstvem zahraničí, je jasné. Přesto my jako ministerstvo průmyslu musíme hájit zájmy českého průmyslu a uděláme pro to maximum.

Čtěte také: Hádka kvůli euru: Kníže má radši Merkelovou než české lidi

Jak by taková podpora konkrétně vypadala?

To je na další debatu, jakou formu hledat, ale dokážu si představit, že zaplatíme i z rozpočtu z ministerstva průmyslu pozice těchto obchodních radů. Potřebujeme se pouze domluvit, jaký statut bude v daném státě, jak moc budou připojeni k naší ambasádě. Prostě, jak to bude vypadat.

A když tam žádnou ambasádu nemáme?

Když tam není, tak tam udělejme „ekonomickou ambasádu", zaplaťme jí my. Modely jsou různé. Do těch klíčových států musíme dostat lidi, kteří budou schopni dlouhodobě získávat informace a předávat je českým firmám. Musíme nalézt konkrétní modely pro konkrétní státy, které budou funkční.

Čtěte také:

Ministr Kuba: EU by neměla skrze regulace brzdit evropské podniky na globálním trhu

Poslední otázka, téměř obligátní pro ministry životního prostředí a průmyslu. Věříte v teorii globálního oteplování?

V tomto jsem spíše zastáncem pohledu pana prezidenta Klause, že jsou určité dlouhodobé cykly, do kterých my, když vstupujeme s krátkodobými vědeckými poznatky, tak je nejsme schopni posoudit v dlouhodobém kontextu vývoje světového klimatu. Myslím si, že celá společnost musí velmi opatrně pracovat s celým tím pojmem, kterému říkáme udržitelný rozvoj, abychom sami sebe nedestruovali ničením životního prostředí. Přesto nejsem zastáncem nějaké zelené ideologie, která svět posuzuje pouze z pohledu životního prostředí, neboť společnost musí zvažovat řadu dalších aspektů, které jí umožňují dlouhodobě přežívat.

psali jsme: Superzelená a superzdravá ekonomika je absurdní představa, míní Kuba

www.parlamentnilisty.cz

Klíčová slova: capitalism  | EU  | euro  | Rusko  | Schwarzenberg  | Čína  | Brazílie
2935 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

USA se rozpadají, ale nikdo si toho nevšímá!Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuTrump lump? Kubánský prezident kritizoval imperiální výhrůžky USA vůči Venezuele

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Věděl příliš mnoho: Plukovník Komárek ukazuje, kdo a jak odposlouchával Babiše a zadal Čapí hnízdoTomio Okamura pro PL odhaluje, co se dělo v krajské buňce Volného, která byla zrušena
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan