Proč máme drahá paliva? Stupidní EU uvalila embargo na dovoz ropy z Íránu

Autor: Dušan Streit | Publikováno: 26.1.2012 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

EU po francouzském avízu skutečně uvalila embargo na dovoz íránské ropy. Náš evropský věrozvěst Schwarzenberg podepsal a moudře zamudroval: „Doufejme, že sankce budou mít žádoucí účinek. Ve skutečnosti ovšem nevíme úplně, jaký to bude mít výsledek na ceny ropy a tak dále.“

 

A my ostatní to víme!

Věděli jsme to už někdy od 5. ledna (viz můj článek), kdy Alain Juppé přes agenturu Reuters lehkovážně – nebo úmyslně? - vypustil informaci, že EU na konci ledna zahájí embargo íránské ropy. Bral jsem to jako nepochopitelný zásah do vlastních řad.

Evropská unie, chaoticky se zmítající ve svém strukturálním zadlužení, nemůže potřebovat ničeho méně než právě zdražení ropy. Je jasné, že zvýšení cen ropy zdraží všechno ostatní. V době ordinovaných úspor to má blízko k sabotáži. Nebo je to jen zpupnost a neschopnost tolik vlastní EU? Nechci spekulovat, že se na této kampani dalo také vydělat nejen těmi, kdo o ni věděli dopředu, ale i těmi, co jsou zainteresováni přes náhradní zdroje.

A víte, komu íránská ropa bude nejvíce chybět? Řecku (!), které odebírá z Íránu čtvrtinu své spotřeby. Hned v závěsu jsou Itálie a Španělsko. Tyto státy mají šetřit, až to přivádí jejich ministry k pláči nad osudem svých spoluobčanů, ale na drahou ropu bude asi peněz dost. Nebo jde už fakt o záměr? Na tohle se máme skládat?

Já, když mám volit mezi alternativou spiknutí a hlouposti, tak v případě EU volím nabubřelou hloupost hegemonů, servilní hloupost lokajů a bytostnou hloupost veškerého evropanského internacionalismu. Na jejich hlouposti jistě někdo však vydělá a jiný se přiživí.

A tak jakožto dovozci vydělají Indie a Čína, jimž to pravděpodobně zlevní dovozy ropy z Íránu. Jakožto vývozci vydělají Rusko a Saudská Arábie a vlastně všichni ostatní exportéři. Nefouká vítr i odsud?

Důležité jsou ještě tyto aspekty: Gesto EU nebude mít na Írán a jeho jaderný program žádný vliv. Írán svou ropu prodá i jinam. Musíme si také uvědomit, že íránská ropa je kvalitnější než potenciální náhrady.

Výsledkem, který už vidíme u pump a začneme pociťovat i všude jinde, bude jen ZDRAŽENÍ. U nás se k němu připojila vláda „rozpočtové odpovědnosti“. Zatímco zadlužení se mají na dluh skládat na cizí dluhy, někdo dělá všechno proti tomu, aby jakýkoliv růst dostal šanci.

EU prostě není pomoci.

A vláda, která se zuby nehty drží této odumřelé větve vývoje, si sama píše vysvědčení. Ale trest postihne nás všechny. U každého natankování, účtu za energie či u pekaře si vzpomeňme na ty naše „dobrodince“. Za svoji blbost a servilitu na nás uvalí ještě další daně.

 

Ceterum autem censeo Unionem Europaeam esse delendam!

Klíčová slova: EU  | Írán
3303 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

USA se rozpadají, ale nikdo si toho nevšímá!Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuTrump lump? Kubánský prezident kritizoval imperiální výhrůžky USA vůči Venezuele

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Komentátorka se neudržela, když poslouchala Šojdrovou: Nejdříve to byli syrští sirotci, pak děti bez doprovodu a nakonec jsou to teenageři. Sama neví, co navrhuje. Vrcholná trapnost!Europoslankyně Konečná řádila v ČT. Petříčka cupovala na kusy, až ji moderátorka musela brzdit
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan