Proč máme drahá paliva? Stupidní EU uvalila embargo na dovoz ropy z Íránu

Autor: Dušan Streit | Publikováno: 26.1.2012 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

EU po francouzském avízu skutečně uvalila embargo na dovoz íránské ropy. Náš evropský věrozvěst Schwarzenberg podepsal a moudře zamudroval: „Doufejme, že sankce budou mít žádoucí účinek. Ve skutečnosti ovšem nevíme úplně, jaký to bude mít výsledek na ceny ropy a tak dále.“

 

A my ostatní to víme!

Věděli jsme to už někdy od 5. ledna (viz můj článek), kdy Alain Juppé přes agenturu Reuters lehkovážně – nebo úmyslně? - vypustil informaci, že EU na konci ledna zahájí embargo íránské ropy. Bral jsem to jako nepochopitelný zásah do vlastních řad.

Evropská unie, chaoticky se zmítající ve svém strukturálním zadlužení, nemůže potřebovat ničeho méně než právě zdražení ropy. Je jasné, že zvýšení cen ropy zdraží všechno ostatní. V době ordinovaných úspor to má blízko k sabotáži. Nebo je to jen zpupnost a neschopnost tolik vlastní EU? Nechci spekulovat, že se na této kampani dalo také vydělat nejen těmi, kdo o ni věděli dopředu, ale i těmi, co jsou zainteresováni přes náhradní zdroje.

A víte, komu íránská ropa bude nejvíce chybět? Řecku (!), které odebírá z Íránu čtvrtinu své spotřeby. Hned v závěsu jsou Itálie a Španělsko. Tyto státy mají šetřit, až to přivádí jejich ministry k pláči nad osudem svých spoluobčanů, ale na drahou ropu bude asi peněz dost. Nebo jde už fakt o záměr? Na tohle se máme skládat?

Já, když mám volit mezi alternativou spiknutí a hlouposti, tak v případě EU volím nabubřelou hloupost hegemonů, servilní hloupost lokajů a bytostnou hloupost veškerého evropanského internacionalismu. Na jejich hlouposti jistě někdo však vydělá a jiný se přiživí.

A tak jakožto dovozci vydělají Indie a Čína, jimž to pravděpodobně zlevní dovozy ropy z Íránu. Jakožto vývozci vydělají Rusko a Saudská Arábie a vlastně všichni ostatní exportéři. Nefouká vítr i odsud?

Důležité jsou ještě tyto aspekty: Gesto EU nebude mít na Írán a jeho jaderný program žádný vliv. Írán svou ropu prodá i jinam. Musíme si také uvědomit, že íránská ropa je kvalitnější než potenciální náhrady.

Výsledkem, který už vidíme u pump a začneme pociťovat i všude jinde, bude jen ZDRAŽENÍ. U nás se k němu připojila vláda „rozpočtové odpovědnosti“. Zatímco zadlužení se mají na dluh skládat na cizí dluhy, někdo dělá všechno proti tomu, aby jakýkoliv růst dostal šanci.

EU prostě není pomoci.

A vláda, která se zuby nehty drží této odumřelé větve vývoje, si sama píše vysvědčení. Ale trest postihne nás všechny. U každého natankování, účtu za energie či u pekaře si vzpomeňme na ty naše „dobrodince“. Za svoji blbost a servilitu na nás uvalí ještě další daně.

 

Ceterum autem censeo Unionem Europaeam esse delendam!

Klíčová slova: EU  | Írán
3417 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Drsné urážky, co vám hnou žlučí. Klaus ml. terčem útoků pro svůj vzhledZeman si Babiše namazal na chleba! Šéf Pirátů Bartoš se svěřil s tím, co vyzvěděl u prezidenta
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan