Vliv Asie roste. Čína je už pro Američany důležitější než Evropská unie

Autor: odjinud | Publikováno: 28.1.2012 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

Pozn. red.: Výsledky průzkumu jen potvrzují, že v EU není pro naši exportní ekonomiku žádný významný potenciál. Naše země by se měla začít orientovat na trhy asijské a jihoamerické, tak, jak už delší dobu navrhuje prezident Václav Klaus a jak přijal za své i nový ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, kterému ovšem klacky pod nohy hází ministr Schwarzenberg svoji protičeskou politikou.

Američané se začínají stále více zajímat o dění v asijských zemích než o situaci v Evropské unii. Podle výsledků průzkumu Transatlantické trendy mezi v USA a v Evropské unii, který zveřejnila americká nevládní organizace German Marshall Fund (GMF) se v současnosti na Asii soustředí 51 procent Američanů.

Země jako Jižní Korea, Japonsko nebo Čína se tak pro ně z pohledu národních zájmů Spojených států staly důležitějšími než země Evropy. Ty zmínilo jen 38 procent respondentů.

Ještě v roce 2004 přitom 54 procent Američanů uvádělo jako důležitější situaci v Evropské unii. Asii tehdy zmiňovalo pouhých 29 procent.

"Dostali jsme se do rozhodujícího momentu, kdy se Spojené státy dívají instinktivně více na Dálný východ. To je okamžik, kdy by transatlantičí lídři měli vystoupit a vést," řekl Craig Cennedy, prezident GMF.

Na druhou stranu 52 procent Evropanů stále uvádí jako nejdůležitější pro národní zájmy svých zemí Spojené státy. Asie v tomto průzkumu mezi obyvateli starého kontinentu získala 37 procent.

Mladým Čína nevadí

Zajímavý generační rozdíl se projevil v názoru Američanů na Čínu. Mladí lidé ji vidí v mnohem pozitivnějším světle, než starší lidé. zatímco pozitivní hodnocení Číny se ve věkové skupiny mezi 18 a 24 lety objevilo u 59 procent, u skupiny mezi 45 a 54 lety to bylo jen 33 procent. U lidí lidí starších 65 let zaznamenala Čína 37 procent kladného hodnocení.

zpravy.ihned.cz

Klíčová slova: EU  | USA  | Asie  | Čína
2595 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

USA se rozpadají, ale nikdo si toho nevšímá!Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuTrump lump? Kubánský prezident kritizoval imperiální výhrůžky USA vůči Venezuele

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Komentátorka se neudržela, když poslouchala Šojdrovou: Nejdříve to byli syrští sirotci, pak děti bez doprovodu a nakonec jsou to teenageři. Sama neví, co navrhuje. Vrcholná trapnost!Europoslankyně Konečná řádila v ČT. Petříčka cupovala na kusy, až ji moderátorka musela brzdit
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan