Vliv Asie roste. Čína je už pro Američany důležitější než Evropská unie

Autor: odjinud | Publikováno: 28.1.2012 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

Pozn. red.: Výsledky průzkumu jen potvrzují, že v EU není pro naši exportní ekonomiku žádný významný potenciál. Naše země by se měla začít orientovat na trhy asijské a jihoamerické, tak, jak už delší dobu navrhuje prezident Václav Klaus a jak přijal za své i nový ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, kterému ovšem klacky pod nohy hází ministr Schwarzenberg svoji protičeskou politikou.

Američané se začínají stále více zajímat o dění v asijských zemích než o situaci v Evropské unii. Podle výsledků průzkumu Transatlantické trendy mezi v USA a v Evropské unii, který zveřejnila americká nevládní organizace German Marshall Fund (GMF) se v současnosti na Asii soustředí 51 procent Američanů.

Země jako Jižní Korea, Japonsko nebo Čína se tak pro ně z pohledu národních zájmů Spojených států staly důležitějšími než země Evropy. Ty zmínilo jen 38 procent respondentů.

Ještě v roce 2004 přitom 54 procent Američanů uvádělo jako důležitější situaci v Evropské unii. Asii tehdy zmiňovalo pouhých 29 procent.

"Dostali jsme se do rozhodujícího momentu, kdy se Spojené státy dívají instinktivně více na Dálný východ. To je okamžik, kdy by transatlantičí lídři měli vystoupit a vést," řekl Craig Cennedy, prezident GMF.

Na druhou stranu 52 procent Evropanů stále uvádí jako nejdůležitější pro národní zájmy svých zemí Spojené státy. Asie v tomto průzkumu mezi obyvateli starého kontinentu získala 37 procent.

Mladým Čína nevadí

Zajímavý generační rozdíl se projevil v názoru Američanů na Čínu. Mladí lidé ji vidí v mnohem pozitivnějším světle, než starší lidé. zatímco pozitivní hodnocení Číny se ve věkové skupiny mezi 18 a 24 lety objevilo u 59 procent, u skupiny mezi 45 a 54 lety to bylo jen 33 procent. U lidí lidí starších 65 let zaznamenala Čína 37 procent kladného hodnocení.

zpravy.ihned.cz

Klíčová slova: EU  | USA  | Asie  | Čína
2732 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak je to s klimatickými změnami aneb stručný průvodce historií bludů o globálním oteplování a skutečnými příčinami změn klimatu na ZemiVatikán má kancelář pro řízený zánik. Místo kostela raději mešitu nebo noclehárnu?

ePortal.cz

Nemilého překvapení se dočkali rodiče z Konga. Jejich děti adoptovala europoslankyně ŠojdrováPalestinský kult smrti

Eurabia.cz

Greta se chystá do Ameriky, ale nechce tam kvůli ochraně klimatu letět letadlem. Přejde tam po moři jako JežíšDříve obdivovali SSSR, dnes plivou na Rusko a oslavuji socialistickou EU při výročí sovětské agrese z 1968

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnosti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Jako pád Říma. Lidé na sebe nemají čas, drolí se hodnoty. Jsme v krizi, říká pokořitel La Manche Richard BlatnýFOTO VIDEO „Švábi, pr**l, hanba, vrazi, rudá špína,“ před sídlem komunistů se strhlo peklo. V hlavní roli Milion chvilek
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan