Komunista Ransdorf: Vážím si Churchilla a Zahradila. Sarkozy je směšná figurka

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 21.1.2012 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

 

 

5.12.2010 0:01 - PŮLNOČNÍ ROZHOVOR ParlamentníListy.cz přináší rozhovor s filozofem a europoslancem KSČM Miloslavem Ransdorfem. Dozvěděli jsme se, že si váží Winstona Churchilla a v minulosti se mu dobře spolupracovalo třeba s Janem Zahradilem z ODS.Co bežně děláte o půlnoci ze soboty na neděli?

Většinou si čtu nebo poslouchám muziku.


Předpokládám, že při tom nesedíte na suchu...

K večeru si dám skleničku vína. Mám v oblibě ryzlink rýnský, o kterém se říká, že je to král vín.


V kolik hodin uléháte ke spánku?

Jsem člověk, který dělá dlouho do noci, takže chodím spát kolem druhé.


A v kolik pak druhý den vstáváte?

V šest, v půl sedmé.


To toho moc nenaspíte. To jste jak Napoleon.

Do role Napoleona se ale v České republice pasují jiní. Například ministr dopravy.


Tím myslíte jeho chování nebo zevnějšek?

Asi obojí.


Říkal jste, že si večer čtete, tak jakou knihu máte v současnosti rozečtenou?

Teď dodělávám čtyři knížky. Takže je s tím dost práce.


A o čem píšete?

Už mám prakticky dokončený druhý díl Nového čtení Marxe. Ten text začištuji a dělám v něm poslední úpravy. Potom mám také připravenou knihu o politických procesech padesátých let. Shromáždil jsem si k tomu hodně materiálu, včetně archivního. Také mám připravenou knížku týkající se vzniku filozofie v Řecku a knížku o scholastice.


To je zajímavé, že píšete o procesech. Vím, že nemůžete obsah knihy říci v pár slovech, ale přece, s čím tam přijdete novým?

Nazval jsem to Ďábelská souhra. Protože jsem získal dojem, že různé služby, které se navenek tváří, jak spolu soupeří, tak ve skutečnosti si hrají do noty. Využil jsem i toho, že jsou nové archivní výzkumy ze sovětských archivů. Ruští historikové zveřejnili řadu nových věcí, které u nás bohužel nikdo nestuduje a nevšímá si toho. Jsou tam zajímavé věci, které se týkají vývoje od roku 1944 do roku 1953. Stojí za to podívat se na procesy i z tohoto pohledu.


Zmínil jste se o tajných službách. Myslíte si, že na našich procesech se podílely sovětské tajné služby?

Myslím si, že ty procesy vyhovovaly oběma stranám, západní i té východní. Primárně východiskem byl sovětský pocit nejistoty a určitého strachu z opakování války. Takže bezpečnostní hysterie byla živnou půdou pro jedny i druhé. O tom si ale přečtete v té mojí knížce. Nejdříve ji dám na své webové stránky.


Půjdeme kousek dál. Co vás vedlo k tomu, že jste se stal komunistou či marxistou?

Toto popisuji v knížce s názvem „Není všem dnům konec", kde je i autobiografická část. Já jsem byl emociálně marxistou dřív, než jsem jím byl racionálně. Tak někdy ve třetím či čtvrtém ročníku vysoké školy jsem se začal pokládat za marxistu.


Jak jste spokojen se současnou KSČM. Je něco, co vám na ní vadí?

Hodně věcí. Spokojen nejsem v žádném případě, ale je to věc, kterou si musíme v rámci komunistické strany vyřešit sami. Já jsem před časem řekl, že toto, co momentálně máme, je nejslabší vedení od roku 1921. Své současné úkoly nezvládáme a koneckonců to ukazují slábnoucí výsledky posledních let.


S kým se vám ve straně nejlépe spolupracuje? Kdo je vám blízký?

Je tu hodně lidí, se kterými si rozumím v krajích. Například ale velmi lituji odchodu Josefa Skály z vedení strany. Josef Skála je člověk vzdělaný, s politickou představivostí, ale bohužel byl v manévrech po volbách zřejmě odstraněn. Nechápu proč. Lidí jeho formátu máme poměrně málo.


Jaké jsou vaše politické vzory?

Takovou otázku si moc nekladu, ale jsou lidé, kterých si vážím. Pro mě je velkým příkladem Bohumír Šmeral, který když udělal chybu a celá léta dělal chybnou politiku, tak byl ochotný ten omyl přiznat, přiznat ho veřejně a vyvodit z toho důsledky. Takový člověk na české politické scéně chybí.


Jakou myslíte chybu. Že byl austromarxista?

Že dlouhou dobu ignoroval rozchod českého národa s rakouskou monarchií. On vycházel z teorie velkých hospodářských celků a předpokládal, že pokud by vznikl nový stát, tak by byl velmi zranitelný, což byl, ale nicméně Šmeral nedocenil ten velký potenciál, který v sobě ta národní emancipační hnutí měla a mají.


Dostali jsme se k velkým hospodářským celkům či superstátům. Prezident EU van Rompuy de facto prohlásil, že národní stát je hrozbou pro mír a je už minulostí...

To si nemyslím. Domnívám se, že Herman van Rompuy je dobrý básník, je nepochybně člověk vzdělaný a kultivovaný, ale v tomto se mýlí. Národní státy, jak to ukázal Norbert Elias, byly tahounem demokratizačního a racionalizačního procesu v Evropě. Nemyslím si, že je možné je jednoduše odepsat.


Jsou i některé osobnosti pravice, se kterými třeba nesouhlasíte, ale vážíte si jich za nějaký jejich odvážný postoj?

Jistě. Kdyby stál v čele Británie v roce 1940 někdo jiný než Churchill, tak kdo ví, jak by se vyvíjela situace dál. Měl odvahu postavit se tváří v tvář hrozícímu nebezpečí. Této věci si vážím. Dnes Evropa prožívá krizi lidí v politice. Dneska to jsou velice směšné figurky, jako je například francouzský prezident Sarkozy. Churchill byl muž, který se ve správné době postavil na správné místo.


A kdybyste měl jmenovat někoho z českých pravicových politiků?

Já si například docela dobře rozumím s Janem Zahradilem. Vzpomínám rád na dobu, kdy jsme společně ještě s Vladimírem Laštůvkou spolupracovali v zahraničním výboru. Protože jsem vždy věděl, že i když vychází z jiných premis než já, i když zastává jiné názory, tak vždycky mluví k věci a to je na politické scéně velmi řídce se vyskytující vlastnost.


Klíčová slova: EU  | KSČM  | národní stát
2636 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Když vypnuli Šmardu, zaznělo v ČT něco nečekaného. Šlo o Zemana„Úplná kravina.“ Úspěšný podnikatel u Xavera rozsekl kauzu Čapí hnízdo i dotace
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan