Václav Klaus: Evropská integrace bez iluzí

Autor: Editor | Publikováno: 4.12.2011 | Rubrika: Knihy
Ilustrace

Václav Klaus: Evropská integrace bez iluzí

Kniha prezidenta republiky je pokusem podívat se v dnešní neklidné situaci na Evropu bez růžových brýlí, bez iluzí, přísným a nemilosrdným pohledem, který však není osobním útokem na konkrétní politiky, ale pohledem na systém, který se v posledním půlstoletí v Evropě vytvořil, na systém, který bývalý předseda Evropské komise Romano Prodi přirovnal k jízdě na kole – musí se stále šlapat, aby člověk nespadl.

Vypadá to však tak, že se kolo přesunulo ze silnice do fitness centra, stojí na válcích, cyklista, nástupce Romana Prodiho, šlape ze všech sil, stále rychlejším tempem, ale realita je někde úplně jinde. Realita se pohybuje, ale kolo – politici a evropské instituce – stojí na místě a tolik potřebná reakce na pohyb reality se nekoná.

Autor knihy se nejprve zabývá stručným náčrtem více než půl století trvající historie evropské integrace, popisuje dnešní situaci, kterou považuje za nestabilní (a proto neudržitelný) mezistav, snaží se na pravou míru uvést reálně možné přínosy integrace kontinentu ve striktně ekonomickém smyslu (na rozdíl od „přínosů“ propagandisticky vyhlašovaných), pokouší se vysvětlit tragický omyl zakladatelů projektu evropské integrace, když viděli ve státních útvarech v Evropě zlo a v kontinentální integraci dobro.

Východisko vidí v hluboké změně, jak jsme u nás na počátku 90. let radši říkali, v transformaci jak evropského sociálně-ekonomického systému, tak evropského integračního modelu. Navrhuje návrat od výletu k ekologicko-sociálně tržní ekonomice zpátky k trhu a od shora dirigované unifikace Evropy k aktivní spolupráci evropských zemí.

Název knihy: Evropská integrace bez iluzí
Vydavatel: Euromedia group k.s. - Knižní klub
Rok vydání: 2011
Počet stran: 152
ISBN: 978-80-242-3326-0

Knihu je možno objednat zde, nebo zde, jako ebook.

Klíčová slova: Knihy  | EU  | euro  | Klaus
7476 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizaceTajemný vojenský server Deagel předpovídá pro rok 2025 pokles populace na západní polokouli o více než 300 milionů osob. Prý platí, že čím vyspělejší země, tím bude více mrtvýchPetříček a metoda Sorosova kukaččího vejceCo můžeme vědět o tzv. Sudetech a „sudetských“ Němcích?

euPortal.cz

Prezident Trump - bývalý a budoucí?Máme nyní vládu, která se bojí svých vlastních lidí. Máme vládu, která nechala střežit několik politiků v prázdném městě 25 000 vojáky

ePortal.cz

EU zrušila právní státyJaké bude pokračování? Manželství jako soužití více osob bez ohledu na jejich pohlaví? Manželství jako svazek se zvířaty?

Eurabia.cz

90% covidových pacientů v Německu jsou imigrantiKlídek, Verhofstadte! Slovinsko není Kongo!

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Koněv, vlasovci. A to chceme od Rusů vakcínu? Západ Putina neporazí. Plyn teče z východu na západ, připomíná KotrbaKolikpak bere ta pěkná kolegyně z Agrofertu? Už při pohovoru budou muset odpovědět. Jinak hrozí audit, pokuty. Piráti chválí směrnici
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan