Will popular democracy bring down the New World Order?

Autor: Patrick J. Buchanan | Publikováno: 14.11.2011 | Rubrika: English
Ilustrace

Arrive Derci, Roma

Will popular democracy bring down the ?

A fair question. For Western peoples are growing increasingly reluctant to accept the sacrifices that the elites are imposing upon them to preserve that .

Political support for TARP, to rescue the financial system after the Lehman Brothers collapse, is being held against any Republican candidate who backed it. Germans and Northern Europeans are balking at any more of Club Med deadbeats.

Eighty-one members of David Cameron’s party voted against him to demand a referendum on whether Britain should leave the altogether, the worst Tory revolt ever against the EU.

Greek Prime Minister George Papandreou imperiled the grand bargain to save the eurozone by announcing a popular vote on whether to accept the austerity imposed on , or default, and let the bank dominoes begin to fall. The threat faded only when Papandreou cancelled the referendum.

But the real peril is , No. 3 in the eurozone, with a at 120 percent of gross domestic product.

After the plan to save the eurozone was announced, interest rates on new Italian debt surged above 6 percent, with 6.5 regarded as unsustainable.

When Papandreou announced his referendum, the cost of Italian debt surged again. Should buyers of ’s debt go on strike, fearing a Rome default or write-down, that is the end of the eurozone and potentially the end of the EU.

But an even larger question hangs over Rome.

Will survive as one nation and one people?

For the austerity demanded of to deal with its debt crisis is adding kindling to secessionist fires in the north, where the Lega Nord of Umberto Bossi, third largest party in , seeks to lead Lombardy, Piedmont and Veneto, with the cities of Turin, Milan and Venice, out of into a new nation — Padania.

The north has long resented Rome, Naples and Sicily, seeing them as lazier and less industrious. Bossi, who calls himself “Braveheart,” after the Scottish hero of the Mel Gibson movie, sees northern people as Celts who are ethnically different and separate from the rest of .

The Northern League belief that people of Southern Italy caused their debt crisis, bringing on austerity, mirrors the belief of much of Northern Europe that Italy and do not deserve to be bailed out.

As the north is also home to 60 percent of the immigrants who have poured into Italy — Gypsies from Romania, Arabs from the Mahgreb and Middle East — Bossi’s party is aggressively anti-immigrant, as are the other surging populist parties of Europe.

Americans who deplore the tough laws against in Arizona and Alabama might look to Italy, where the Northern League managed to have illegal entry into the country declared a felony.

The League was also behind a new law calling for sending back tens of thousands of Arab Spring migrants who arrived on the tiny Italian island of Lampedusa, which is closer to Africa than Italy.

But while resentment against the south for alleged freeloading and causing the debt crisis is bringing the secession issue to a boil, demography may be the greater threat to the national future.

Italy, says Cardinal Angelo Bagnasco, president of the Italian Bishops Conference, is heading for “demographical suicide,” and the reason is a low birth rate caused by its “cultural and moral distress.”

According to Italy’s National Office of Statistics, in 2009 the fertility rate of Italian women was 1.41 children per woman. This is only two-thirds of what is needed simply to replace Italy’s existing .

Italy’s fertility rate has been below replacement levels for 35 years. By mid-century, Italy will be a nation with a birth rate that will have been below, at times far below, zero growth for 75 years.

Italy’s birth rate in 1950 was almost twice its death rate. But the death rate equaled the birth rate in 1985, exceeds it today and will be approaching twice the birth rate by 2050.

Italy is not only aging, with the median age of its going from 43 today to 50 at midcentury, Italy is dying. If this does not change, what the world knows as Italy will not exist at the end of this century.

Like other European nations, Italy faces an existential crisis.

Her is twice what the EU says is tolerable. She must undergo years of painful austerity to pay back what she has borrowed and spent. Yet a shrinking of working age young and an expanding pool of seniors and aged to care for will make that increasingly difficult, and default on her debts increasing attractive, as it is today to the Greeks.

The Northern League, seeing the south as the source of its troubles, will grow in appeal, as those troubles grow.

If your debts are larger than your , your death rate exceeds your birth rate and every new generation will be one-third smaller than the previous one, what kind of future does your country have?

The kind of future Italy faces.

Klíčová slova: EU  | New world order  | global governance
4573 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

euPortal.cz

Český cikánský gang týral v Británii lidi. Tak se na tu „českou“ rodinu Tancošů podívejte… Své „otroky“ bili a mučiliZ Germánie je Gaymánie: Perzekuce vědce za pravdu. Pokroková mládež kádruje své profesory

ePortal.cz

Vítězství ve 2. světové válce už neplatí?Byl francouzský soudce „zhulený“?

Eurabia.cz

Nový bestseller v češtině: Jak lze obhájit vraždu ze cti?Jejich prezident poučuje celou Evropu a vyznamenává zachránce migrantů a jejich policie s migranty zachází jak GESTAPO

FreeGlobe.cz

Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)Zoufalí Katalánci zaútočili na středisko pro uprchlíky (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozum

ParlamentniListy.cz

Sodoma u Havla, jen pro dospělé. Docent Valenčík se cestou do práce nestačil divitMinistr Staněk opět vysílá na síti. A opět tím šokoval úplně všechny
Aktuálně nejčtenější
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan