Rusko říká, že by mohlo do Sýrie poslat bojové jednotky, zatímco znepokojený premiér Izraele Netanyahu směřuje do Moskvy

Autor: odjinud | Publikováno: 21.9.2015 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Ve čtvrtek večer jsme probírali zprávu Reuters naznačující, že příliv ruské technické a logistické podpory pro prořídlou armádu Bashara al-Assad do Latakie by mohl vdechnout tomuto režimu nový život, jelikož usiluje o vykořenění Islamistického státu a celé škály dalších ozbrojených skupin bojujících o kontrolu nad Sýrií. „Ministr zahraničí Walid al-Moualem ve čtvrtek řekl, že jim Rusko poskytlo nové zbraně a vycvičilo syrská vojska v jejich používání,“ uvedla Reuters, než popsala cosi, co opravdu zní jako zesílená letecká kampaň proti faktickému hlavnímu městu ISIS Raqqa.

 

Důležité je i to, že al-Moualem naznačil, že Sýrie by mohla být ochotná vznést oficiální žádost o ruské bojové jednotky, „bude-li třeba.“

Teď to jasně vypadá, že ruská vojska se nejspíš už do bitvy zapojila a opravdu, když začnou létat kulky, tak se rozlišování mezi „logistickou“ podporou a „bojovou“ podporou rychle setře, ale během toho všeho harašení zbraněmi a vzájemného škádlení mezi Kerrym a Lavrovem obě strany pořád touží přinejmenším předstírat nepsaná pravidla mezinárodní diplomacie, kvůli čemuž Rusko před tím mohlo přiznat, že jeho vojska ve skutečnosti jsou už v poli, aby bojovala, takže tu bude šaráda, v níž bude Sýrie předstírat, že tento problém přednáší Kremlu poprvé, a v tomto okamžiku si Kreml také vezme pár dnů na „rozmyšlenou“. A v pátek to vypadá, že ten proces už začal. Tady je to od Bloomberg:

Rusko řeklo, že je ochotno uvážit vyslání vojsk do bojových operací v Sýrii, pokud vláda presidenta Bashara al-Assada požádá o pomoc.

Ač je tato možnost prozatím hypotetická, „pokud dojde k žádosti, tak se o ní bude jako o součásti bilaterálních kontaktů diskutovat,“ řekl reportérům mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov na konferenci svolaná na pátek. „Samozřejmě, že se o tom bude diskutovat a zvažovat to.“

Výhled na přímé zapojení Ruska do občanské války v této zemi, v níž od roku 2011 zemřelo více než 250 000 lidí, by znamenal prudkou eskalaci podpory presidenta Vladimira Putina pro obleženou vládu Assada. US v posledních týdnech obviňovaly Rusku ze zvýšené ruské pomoci Sýrii posíláním tanků, dělostřelectva a personálu stejně jako zřizováním toho, o čem Pentagon říká, že by mohla být předsunutá letecká základna u pobřežního města Latakia. Sýrie rovněž hostí jediné ruské námořní zařízení mimo bývalý Sovětský svaz v Tartu.

Možnost vyslání vojsk se vynořila před pondělní návštěvou izraelského ministerského předsedy Benjamina Netanyahua k rozhovorům s Putinem o rostoucím vojenském zapojování Ruska v Sýrii. Netanyahu „bude prezentovat hrozbu, jaká v důsledku zvýšeného přílivu pokročilého válečného materiálu na syrskou scénu vzniká pro Izrael spolu s transferem smrtonosných zbraní k Hizballáhu a k dalším teroristickým organizacím,“ uvedla ve středu v e-mailovém prohlášení izraelská vláda.

Aby bylo jasno, Netanyahuova návštěva Ruska přichází v zajímavé době. V US byl ve čtvrtek v Senátu poražen poslední pokus napadnout Íránskou jadernou dohodu, což dláždí cestu k realizaci této dohody. Netřeba říkat, že Netanyahu není nijak zvlášť postojem Bílého domu k íránským jaderným ambicím potěšen a že US-izraelské vztahy se letos v důsledku dohody s Íránem značně zhoršily. Ale izraelský premiér má rovněž obavy z izraelského kroku k posilovaná Assada, že by to mohlo mít důsledky i pro Hizballáh, což je cosi, o čem bude Netanyahu s Putinem v pondělí diskutovat. Zde je to od Reuters:

Západní činitelé i ruské zdroje minulý týden uvedli, že Rusko posílá do Sýrie na podporu Assada pokročilý protiletecký raketový systém.

Západní činitelé řekli, že systém SA-22 budou provozovat ruská vojska. US činitel, který tuto informaci potvrdil, řekl, že tento systém by mohl být součástí ruské snahy posílit obranu letiště u Assadovy bašty Latakie.

I kdyby tyto rakety provozovali Rusové a udrželi je mimo dosah Syrské armády, tak by příjezd takovéhoto pokročilého protileteckého systému znepokojil Izrael, který v minulosti už pokročilé zbraně bombardoval kvůli podezření, že je Assad předá spojeneckým gerilám Hizballáh z Libanonu.

(Hezbollah chief Hassan Nasrallah)

Izraelští činitelé znepokojení náhodnými srážkami s ruským posilováním v Sýrii minulý týden řekli, že jsou s Moskvou v kontaktu. Izrael ale také dal jasně na srozuměnou, že bude pokračovat ve své politice zastavování pokročilých zbraní předávaných Hizballáhu.

A nezapomínejme, že ani ne před měsícem zasáhl Izrael cíle uvnitř Sýrie poté, co v Damašku sídlící Islamistický džihád vypálil rakety na vesnici v severním Izraeli. Netanyahu tvrdil, že tito militanti jednají na rozkaz „íránského generála“.

„Toto je další jasná a opovážlivá demonstrace pokračující íránské otevřené podpory teroristických útoků proti Izraeli a obecné v tomto regionu a zapojování se do nich. K tomuto útoku rovněž došlo, ještě než zaschl inkoust na jaderné dohodě a poskytl tak jasný projev toho, jak má Írán v úmyslu pokračovat v provádění svých destabilizujících akcí a politik, když bude v blízké budoucnosti mezinárodní sankční režim zrušen,“ uvedlo v té době izraelské ministerstvo zahraničí.

K tomu podle republikánské hlásné trouby Fox News došlo právě čtyři týdny poté, co se v Moskvě velitel Quds Quassem Soleimani údajně sešel s Vladimirem Putinem, aby ruští a íránští vůdci diskutovali o „nových spojených vojenských plánech na posílení syrského presidenta Bashara Assada, tj. plánech, které se teď už s vysazování ruských sil v Sýrii rozehrávají.“

V tom, co vypadá jako dost šikovně včasné oznámení před Netanyahuovou cestou do Ruska, ve čtvrtek oznámilo ministerstvo financí, že íránským bankám se dostalo jako součásti íránské jaderné dohody uvolnění sankčního režimu s tím, že sankce budou vráceny, pokud by podporoval Hizballáh nebo Quds.

(Soleimani je podle činitele CIA, který v roce 2013 promluvil v New Yorker, „dnes nejmocnějším operativcem na Středním východě“)

Tak takové je pozadí Netanyahuovy návštěvy v Kremlu, a jak bylo uvedeno výše, to komplikuje fakt, že ministerský předseda je teď ve při s US kvůli washingtonskému sjednání íránské jaderné dohody. Na konci toho všeho by si člověk měl myslet, že izraelské „obavy před náhodnou srážkou s ruským posilováním v Sýrii,“ se rychle rozplynou, pokud Netanyahu dostane potvrzení, že Quds jsou opravdu už v poli, jak některé zprávy naznačovaly, a pokud se jasně ukáže, že zbraně k Hizballáhu tečou, no a potom budou všechny sázky oficiálně zneplatněny.

Submitted by Tyler Durden on 09/18/2015 09:25 -0400

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2015-09-18/russia-says-it-may-send-troops-combat-syria-worried-netanyahu-heads-moscow

www.ac24.cz

Klíčová slova: Rusko  | islám  | Izrael
2158 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Česká televize dlouhodobě neplní povinnosti, které jí ukládá zákon. Zcela se zpronevěřila svému poslání a neposkytuje objektivní a vyvážené informacePřátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházet

ePortal.cz

Brexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!Ayn Randová aneb individualismus na vzestupu

Eurabia.cz

Maďarsko na lavici obžalovaných před neomarxistickou inkvizici v BruseluCenzura jako za bolševika: Připomněli si obětí násilí uprchlíku a Youtube jejich video smazal

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

„Ten chlapec má příbuzné ve Španělsku…“ Šojdrová v ČT vytáhla foto sirotků, pak nastoupil Jakub ŽeleznýGenerál Hanba! Kolik stran nám tohoto cizáckého Lojzu bude vnucovat za prezidenta? Martin Koller uzavírá sázky
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan