„Poslužte si“: Rusko varuje Washington

Autor: odjinud | Publikováno: 14.9.2015 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Ve čtvrtek večer jsme přišli s kronikou posledních událostí v dramatu strašlivé Syrské občanské války sdělením, že podle izraelského obranného zdroje jsou v Sýrii v poli už „stovky“ íránských revolučních gardistů, aby bojovali po boku Rusů při podpoře prořídlých sil Bashara al-Assada, který bojuje za obnovu kontroly nad touto zemí.

 

Kdyby to byla pravda, zodpovědělo by to následující otázku, kterou už nějakou dobu klademe: zůstane Írán stát stranou a dovolí, aby v Jemenu byli rozdrceni Houthiové a v Sýrii svržen Assad, nebo se Teherán podobně jako Moskva nakonec rozhodne, že čas na pouhé řečičky už skončil?

Zprávy o zapojení Íránců přichází v patách rozbujelým spekulacím o rozsahu ruského vojenského budování u Latakie, kde US „zpravodajství“ a řada nejmenovaných „libanonských zdrojů“ tvrdí, že se Moskva v podstatě připravuje na plnocenný úder k vykořenění jakékoliv a veškeré domácí opozice vůči Assadovu režimu. Otázkou samozřejmě zůstává, co se stane, když zahraniční opozice proti Assadovu režimu nebude ochotná akceptovat obnovení vlády silného muže.

Jak se dalo předpokládat, v posledních několika dnech tu nebyla ani nouze o vzájemné škádlení mezi Johnem Kerrym a Sergejem Lavrovem. Takto tu výměnu pošťuchování charakterizoval Lavrov:

„Kerry také protlačoval velice podivnou představu, že podpora Bashara Assada v jeho boji proti teroristům jen posílí pozice ISIS, protože sponzoři ISIS do ní napumpují ještě více zbraní a peněz,“ řekl Lavrov.

„To je naprosto zvrácená logika a zase další pokus o usmiřování těch, kdo zneužívají teroristů k boji proti odštěpeneckým režimům,“ řekl ruský ministr zahraničí, když zmiňoval pokusy US o spolupráci s různými extremistickými skupinami v Sýrii během posledních několika let.

„Je kolosální chybou, že ta US vedená koalice (proti ISIS) nikdy neuvažovala o interakcích se Sýrií, ani o výměně informací,“ řekl Lavrov. „Tuto logiku nemohu pochopit nebo spíše naprostou absenci logiky.“

„Nepomáháme jen Sýrii, poskytujeme zbraně také Iráku a dalším zemím regionu, které se nachází na frontové linii s touto teroristickou hrozbou. Stejně Iráku a dalším zemím a děláme to bez jakýchkoliv politických předběžných podmínek,“ řekl Lavrov.

A v pátek si Lavrov udělal pár zářezů do pažby se sérií velice závažných výkřiků (ačkoliv doufáme, že legračně přehnaných) útržky z rozhovorů na tiskové konferenci pořádané v Rusku. Tady to je od Reuters:

Na této tiskové konferenci řekl ministr zahraničí Lavrov, že Rusko poslalo techniku na pomoc Assadovi, aby bojoval s Islamistickým státem. Řekl, že ruští vojáci jsou v Sýrii, aby jak řekl, v první řadě pomohli se servisem této technika a se zaučením syrských vojáků, jak ji používat.

Rusko rovněž provádělo ve východním Středomoří námořní cvičení, řekl, když tyto manévry popsal jako dlouho už plánované a uspořádané v souladu s mezinárodním právem.

Lavrov vinil Washington z přerušení přímé komunikace vojáků s vojáky mezi Ruskem a NATO kvůli Ukrajinské krizi a říkal, že takovéto kontakty jsou „důležité, aby se zamezilo nežádoucím a neúmyslným incidentům.“

„Vždy dáváme přednost tomu, aby spolu vojáci vzájemně profesionálním způsobem mluvili. Oni si vzájemně velice dobře rozumí,“ řekl Lavrov. „Pokud chtějí Spojené státy, jak řekl (US ministr zahraničí) John Kerry už mnohokrát, aby byly tyto kanály zmrazené, tak si tedy poslužte.“

Ano, „poslužte si“, což pokud se něco neztratilo v překladu (jako k tomu došlo, když Hillar Clinton v roce 2009 legračně předváděla Lavrova s obrovským červeným tlačítkem, které mělo údajně znamenat „reset“, ale ve skutečnosti to bylo „přetížení“), tak to zní tak trochu, jako by Kreml říkal Washingtonu, že Rusko si nebude dělat hlavu s tím, že Západ chce riskovat scénář, v němž ruské a US tryskáče skončí v „náhodném“ leteckém souboji na obloze nad Sýrií.

Teď s napětím očekáváme Kerryho reakci, která bude téměř určitě obsahovat slova „velice“ a „obavy“, která budou správná, protože on mluví o osudu Assada a nikoliv o osudu ISIS.

Submitted by Tyler Durden on 09/11/2015 10:45 -0400

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2015-09-11/be-our-guest-russia-warns-washington-unintended-incidents-syria

Klíčová slova: Rusko  | USA  | Sýrie
3332 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak je to s klimatickými změnami aneb stručný průvodce historií bludů o globálním oteplování a skutečnými příčinami změn klimatu na ZemiVatikán má kancelář pro řízený zánik. Místo kostela raději mešitu nebo noclehárnu?

ePortal.cz

Nemilého překvapení se dočkali rodiče z Konga. Jejich děti adoptovala europoslankyně ŠojdrováPalestinský kult smrti

Eurabia.cz

Greta se chystá do Ameriky, ale nechce tam kvůli ochraně klimatu letět letadlem. Přejde tam po moři jako JežíšDříve obdivovali SSSR, dnes plivou na Rusko a oslavuji socialistickou EU při výročí sovětské agrese z 1968

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnosti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Na to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvéSchwarzenberg v ČT: Nepřítel a ničitel! Na Zemana se to jen valilo
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan