Jihoameričtí prezidenti, kteří se rozhodli k politice nezávislé na USA, jsou ve stálém nebezpečí, a to i v nebezpečí života

Autor: odjinud | Publikováno: 13.8.2015 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Daniel Ortega a Nikaragujský průplav

Nil Nikandrov

5. srpna 2015

Jihoameričtí prezidenti, kteří se rozhodli k politice nezávislé na USA, jsou ve stálém nebezpečí, a to i v nebezpečí života. V USA je zhusta užívanou metodou k dosažení strategických cílů a k řešení krizových situací násilí. Obamova administrativa považuje za nepřátelské vůdce států západní polokoule ekvádorského Rafaela Correu, bolívijského Evo Moralese, venezuelského Nicolase Madura, argentinskou Cristinu Fernandezovou, salvadorského Sanchéze Ceréna a brazilskou Dilmu Rousseffovou. Ovšem v současné situaci je Obamova nelibost zaměřena na nikaragujského Daniela Ortegu. Prý si počíná vyzývavě a vůči politice USA krajně nepřátelsky. Možná to potvrdil svými slovy: „Vidíme a víme, že USA zasévají chaos po celém světě. Tam kde je Amerika, tam vládne zmatek.“ Orientuje se na státy, které se od USA distancují (Venezuela, Kuba, Ekvádor, Argentina a Brazílie).

Pro Nikaraguu má stále větší význam styk s Čínou. V listopadu až v prosinci se začne budovat nikaragujský průplav. Hlavním dodavatelem díla bude hongkongské konsorcium HKND. Ukončení je naplánováno na roky 2020 až 2021. Po dobu padesáti let po uvedení do provozu bude průplav řídit Čína. Ekologické a sociální vlivy nového průplavu vypracovala britská společnost Environmental Resources Management. Projekt byl shledán životaschopným a ohleduplným k okolní přírodě i vodním zdrojům. Tím se vyvrací hlavní propagandistické tvrzení Obamovy administrativy o negativním vlivu na ekologii regionu. Stavba má pomoci pozvednout nikaragujskou ekonomiku a má přinést 25 tisíc pracovních míst.

To však Washington ignoruje a zahájil ohromnou regionální akci k ukončení výstavby průplavu. Vše vede velvyslankyně v Managui. Před tím pracovala v Panamě. Je považována za specialistku na mezioceánské průplavy. Ke své práci v Nikaragui má k dispozici minimálně 150 lidí z mnoha úřadů, ale především z CIA a z vojenské rozvědky, k tomu ještě personál USAID a mírových sborů. Z velvyslanectví je asi nejzlověstnější šéf politické sekce Feige Scott, který pracoval v rezidenturách CIA v Saúdské Arábii, Španělsku, Kolumbii a získal operativní ostruhy v Iráku.

Opozice v Nikaragui je již připravena na masové nepokoje. Vědecká a výrobní zařízení ekologického a politického zaměření dostávají od Scotta značné částky. V červnu 2015 vystoupil na fóru Liberální internacionály hlavní politický soupeř Ortegy Eduardo Montealegre s otevřeně proamerickými výroky. Dal signál pro rozhodující útok na režim. Ortegu obvinil z „demontáže zákonnosti“ a průplav odsoudil jako ekonomicky nepodložený, ekologicky nevhodný a motivovaný politickými potřebami „autoritativní vlády“.

Rozbíhají se protesty. Údajně „prostí farmáři“ mají obavy z konfiskací půdy a násilného vystěhovávání. Zemědělci zablokovali Panamskou třídu. Proti srocení byly použity gumové projektily a slzný plyn. Bylo uvězněno 30 lidí, 20 zraněno, z toho 15 policistů. Cílem je rozbouřit situaci v zemi, vyprovokovat pořádkové složky k zásahu, způsobit oběti a ty označit za symboly boje proti „diktatuře Ortegy“. Počítá se i s místními specifiky k dosažení chaotizace života: snížení životní úrovně Nikaragujců snížením investic do ekonomiky. Budou zmobilizovány polovojenské skupiny CIA z Kolumbie. Americká propaganda viní Ortegu ze zahájení „třídního boje“ a z pronásledování „zastánců demokracie a pokroku“. Snaží se zhatit výstavbu průplavu, anebo ji alespoň zpomalit tak, aby mohli tvrdit, že u mnohamiliardových výdajů nikdo nezaručí ukončení výstavby a její účelnost. Mají v úmyslu v této zemi maximálně roztočit spirálu násilí, aby oslabili sandinisty, Čínu donutili zmrazit projekt a ruským vojákům nedovolili vybudovat v podbříšku USA – Karibiku a Pacifiku opěrné základny.

Rusko je připraveno podporovat Ortegovu snahu o rozvoj v Nikaragui po stránce politické i ekonomické. Rozruch rozdmýchávaný západními medii kolem účasti Ruska při budování průplavu je součástí propagandistické války. Moskva nemá v úmyslu soupeřit s Pekingem v této záležitosti. Budovatelé a geodeti z Ruska byli pozváni ke konzultacím. Projekt je velkolepý a nemá obdobu.

V Nikaragui budou v listopadu 2016 volby, při nichž si občané zvolí prezidenta, viceprezidenta, 90 poslanců a 20 zástupců do Středoamerického parlamentu. Kandidaturu Ortegy podporuje strana Sandinovská fronta národního osvobození (SFNO). Prezident zachovává věrnost ideálům sandinovské revoluce, realizuje program sociálních a hospodářských reforem v zájmu lidu a má za sebou úspěchy ve zdravotnictví, vzdělání a snížení nezaměstnanosti.

Historicky je Nikaragua, podobně jako Haiti, nejchudší zemí západní polokoule. O pokrok za poslední roky se zasloužil Ortega, který zemi důstojně reprezentuje v zahraničí a chrání její nezávislost. Pokud by se Washingtonu nepodařilo odstranit Ortegu do voleb v roce 2016, potom v případě vítězství sandinistů americké velvyslanectví plánuje majdan po nikaragujsku. Metodiky i opozice jsou připraveny. Bude se žádat přepočítání hlasů, likvidace korupčníků ze sandinovského vedení, včetně Ortegovy dynastie, přizvání ekologických organizací pro revizi výsledků britské společnosti ve věci průplavu, požadavek na zveřejnění „tajných vojenských dohod“ Ortegy s Čínou a Ruskem atd.

Na to se musí Nikaragua připravit. Ortega varuje své spolubojovníky před „strategií chaosu“ z USA. Není pochyb, že USA hodlají použít ke svržení sandinovské vlády sílu, ovšem Daniel Ortega se bude bránit. Podpoří jej celá Jižní Amerika. Je naděje, že se Ortega Nikaragujského průplavu dočká.

Převzato z Fondsk.ru

http://outsidermedia.cz/

1939 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Von der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval FaragePozvání nelegálních muslimských imigrantů Angelou Merkelovou nese svoje jedovaté plody...

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Úplná kravina.“ Úspěšný podnikatel u Xavera rozsekl kauzu Čapí hnízdo i dotaceKdyž vypnuli Šmardu, zaznělo v ČT něco nečekaného. Šlo o Zemana
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan