Řecko zlomilo Americe srdce, podepíše s Ruskem memorandum o stavbě plynovodu

Autor: odjinud | Publikováno: 4.6.2015 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Řecko obdrželo to, co New York Times nedávno popsal jako „soupeřící prodejní nabídky“ od dvou navrhovaných plynovodů. Jeden návrh pocházel z Ruska, kde Kreml touží využít horečného vyjednávání mezi Aténami a věřiteli, aby postoupil vpřed s energetickými a geopolitickými zájmy Moskvy. Moskva doufá, že si v podstatě koupí účast Atén na plynovodu Turecký proud, o kterém připomínáme, že Rusku umožní obejít Bulharsko, když protáhne plyn Tureckem, pak Řeckem Srbskem a Maďarskem přímo do rakouského centrálního uzlu.

 

Obrázek: Řecké volby možností

Někteří v posledních několika měsících naznačovali, že Aténám by se mohlo umožnit zajistit si něco z jejich potenciálního zisku z plynovodu dopředu, což by Řecku poskytlo něco z tolik potřebného prostoru na oddych v těch sériích dusivých vyjednávání s Trojkou. To by se docela hodilo Vladimiru Putinovi, jelikož by mu to umožnilo vyřešit ‚problém‘ s Jižním proudem spolu i se zajištěním řecko-ruské ekonomické a energetické aliance zrovna, když Evropa debatuje, jak postupovat dál ohledně konfliktu na Ukrajině. Evropa za svou stranu odpověděla podáním protimonopolních obvinění vůči Gazpromu.

K US návrhu patří projekt Jižního plynového koridoru zaměřený na „zlepšení diverzity energetických dodávek EU“ – jinými slovy je to pokus o vytržení se z pevného úchopu Gazpromu. Tento koridor v podstatě EU pomůže čerpat kaspický plyn přes série propojovacích plynovodů vedoucích z Ázerbájdžánu do Itálie.

(US schválený projekt plynovodu)

Počátkem minulého měsíce se sešel s řeckým ministrem zahraničí Nikosem Kotziou emisar US ministerstva zahraničí Amos Hochstein, aby dal Řecku nabídku a řekl mu, že účast na Jižním plynovém koridoru této zemi pomůže učinit ji opět atraktivní pro investory.

(Hochstein a Kotzia v květnu)

Vypadá to, že Moskva mohla předložit lepší prodejní nabídku (nebo to bylo možná faktem, že Rusko u Atén lobbovalo agresivněji), protože Řecko je nachystáno v červnu podepsat za svou část plynovodu Turecký proud memorandum o porozumění.

Více od RT:

Řecko plánuje podepsat dokument o politické podpoře projektu Tureckého proudu Gazpromu na Mezinárodním ekonomickém fóru v červnu v St. Petěrburgu, oznámil v pondělí jeho ministr energetiky. Tato země plánuje investovat do jeho stavby 2 miliardy $.

Memorandum o politické podpoře tohoto projektu plynovodu bude připraveno do 18.-20. června, kdy v ruském St. Petěrburgu proběhne Mezinárodní ekonomické fórum (SPIEF-2015), oznámil v pondělí řecký ministr energetiky Pnagitis Lafazanis…

Řecká část plynovodu, který povede ruský plyn z turecké hranice, bude stát asi 2 miliardy $, řekl Lafazanis v interview s kanálem Rossiya 24. Ministr řekl, že řecká státní společnost se bude tohoto projektu účastnit s dodatkem, že to budí „velký zájem“ mnoha společností toužících se stavby a budoucího provozu plynovodu zúčastnit…

Nový plynovod, který Gazprom plánuje postavit z Turecka na hranice s Řeckem, bude součástí projektu Turecký proud zaměřeného na dodávky ruského plynu do Evropy bez účasti Ukrajiny. Rusko má v úmyslu do roku 2019 úplně dodávky přes Ukrajinu ukončit. EU by postavila plynovody vedoucí dále z Řecka.

Podle Lafazanise si Západem podporovaný návrh s Tureckým proudem nekonkurují a Řecko, pokud to půjde, se zúčastní obou iniciativ.

Od řeckého dopisovatele:

„Nepovažujeme je za rivaly. Naopak, myslíme si, že obojí přispěje k energetickým dodávkám do evropských zemí. Proto je divné, když ruský projekt budí v US a u Evropské unie obavy a pochybnosti. My se nepodvolíme zájmům a přáním žádné třetí země. Řecko není ničí majetek. Postupujeme na základě zájmů našeho lidu a našich národních zájmů. Tato země se musí stát rozvojovým uzlem dodávek energie do Evropy.“

US a Evropa samozřejmě takto situaci nevidí, jak to naznačil následující citát z US velvyslanectví v Aténách:

Spojeným státům dělá starosti, že řecké úvahy o prodloužení plynovodu „Turecký proud“ přes Řecko nezvýší energetickou diverzifikaci a mohly by vzbudit obavy orgánů EU pro ochranu hospodářské soutěže, a nejsou pro řecké energetické potřeby dlouhodobým řešením.

Mezi Řeckem a Západem v podstatě právě došlo k ošklivému rozchodu a Západ nemá chuť se dívat, jak Řecko v dohledné budoucnosti randí s někým jiným, a tak doufá, že nad ním bude moci uplatňovat nějaký druh po-rozchodového panovačného paternalismu, aby zajistil, že se Atény nebudou moci postarat samy o sebe, když žijí v tom světě zabydleném samými anti-NATO supy kroužícími kolem něj už skoro šest měsíců. Řecko je však připraveno udělat si to posvém.

Nebo jako to formuloval Vladimir Putin:

„Jen proto, že Řecko zabředlo do dluhů, to ještě neznamená, že má svázané ruce a nohy, a že nemá žádnou nezávislou zahraniční politiku.“

www.nwoo.org

1996 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

To je už vážně zvrácené. Pražský primátor Hřib (Piráti), který dal záštitu homosexualistickému festivalu Prague Pride, de facto legitimizuje účast pedofilů na Prague Pride a via facti legitimizuje i pedofilii samotnou Nejvíce šílené tvrzení ministerstva vnitra je, že prý hnutí SPD „kontinuálně a záměrně vyvolávalo dojem, že je majoritní obyvatelstvo České republiky akutně ohroženo imigrací a islamizací"

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Vrchol: uprchlíci si jezdí domů na dovolenou. Odsun!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvář
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan