Pomohl prezident Zeman českému byznysu v Rusku?

Autor: odjinud | Publikováno: 25.5.2015 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

Miloš Zeman se zúčastnil oslav, které se u příležitosti 70. výročí vítězství konaly v Moskvě a… “nebesa na zem nespadla“. Přestože hysterie v řadách českých politiků pokračuje.

 

Bývalý ministr pro lidská práva, hudebník Michael Kocáb vyslovuje pochybnosti o adekvátnosti hlavy státu, kníže Schwarzenberg trvá na tom, aby se vláda distancovala od Zemanových prohlášení učiněných v Moskvě ohledně stavu ruské demokracie. Senátu byla předána petice za rezignaci prezidenta. Za této situace zní disonančně hlas českého byznysu. Toto řekl rozhlasu Sputnik výkonný ředitel české Obchodní a průmyslové komory pro země SNS František Masopust:

Vítáme fakt setkání českého a ruského prezidenta v Moskvě a také to, že Miloš Zeman a Vladimir Putin potvrdili oboustranný zájem o spolupráci našich zemí. Tyto kontakty vytvářejí kladné ovzduší pro byznys, což je nejdůležitějším základem pro rozvoj obchodních a ekonomických styků. K realizaci dobrých záměrů je ovšem nezbytná politická vůle. Tu ruská strana připravená na obchodování s českými firmami má. Překážkou na této cestě jsou sankce EU, které už dnes o sobě dávají znát. Spolu s krizovými jevy v ruské ekonomice, mají zásluhu na omezování obratu zboží mezi našimi zeměmi. Jsem ale realista, třebaže ne makroekonom, a proto jsem naprosto přesvědčen o tom, že taková situace dlouho trvat nebude.

Jak se rozvíjel obchod mezi Ruskem a Českou republikou v prvním čtvrtletí tohoto roku?

Konkrétní čísla zatím, bohužel, nejsou, můžeme mluvit jen o procentním poměru. Tendence je, bohužel, taková, jak jsem ji popsal. Obrat zboží se snižuje. České dodávky do Ruska se snížily (ve srovnání se stejným obdobím loňského roku) div ne o polovinu. V celkovém českém vývozu činily dodávky do Ruska 4%, zatímco dnes jsou to prakticky pouhá 2%. Ztráty jdou do miliard korun. Před sankčním režimem jsme ale přece pozorovali bouřlivý růst českého vývozu do Ruska.

 

Jakou taktiku volí české firmy na ruském trhu? Čekají na lepší časy, nebo hledají jiné adresy odbytišť své produkce?

 

Čekat a nic nepodnikat, to je špatná politika. Zatímco budeme čekat, zaujmou německé firmy, společnosti ze zemí EU, které se dostaly do podobné situace, prázdná místa na jiných trzích. Takže Češi samozřejmě hledají nové trhy. To je jedna tendence a druhá spočívá v tom, že se snažíme přizpůsobit k nové ruské realitě. Teď například připravujeme dvě podnikatelské mise — do Nižního Novgorodu a do Jekatěrinburgu. Z Ruska zkrátka neodcházíme, s rukama složenýma v klíně ale taky nesedíme. A jak jinak, až pominou tyhle bláznivé doby, neměli bychom se kam vrátit.

Mnohé země projevují skutečně zázračnou důvtipnost, aby zůstaly na ruském trhu. Najednou zjišťujeme, že srbská jablka, která přicházejí na náš trh, nejsou vůbec srbská, ale polská…

To ovšem není náš styl, Češi zákon ctí tak, jako nikdo v Evropské unii. Existuje přece docela legální východisko ze sankční slepé uličky. Třeba zakládání výrob společných s Rusy. Jedním z příkladů takových úspěšných zkušeností je rusko-český podnik na výrobu obráběcích strojů MTE KOVOSVIT MAS ve městě Azově v Rostovské oblasti. Vím, že v současné době probíhají jednání o zakládání společných podniků mezi řadou dalších českých a ruských partnerů. Na něco takového ale stačí pouze ekonomicky silné firmy.

Zřejmě takové, jako přední český podnik na opravu a technickou obsluhu ruských vrtulníků řady Mi, koncern LOM Praha. Je na seznamu účastníků mezinárodní výstavy vrtulníkové industrie, která bude zahájena v květnu v Moskvě.

Opravdu? To jsem nevěděl, a mám z této zprávy upřímnou radost. Je to další příklad toho, že spolupráci mezi Ruskem a Českou republikou žádné sankce zničit nedokážou.

Všichni citují Miloše Zemana, který prohlásil, že sankce budou koncem tohoto roku zrušeny. Co si o tom myslíte vy?

Stejně jako náš prezident, hájící přátelství a spolupráci s Ruskem, velice doufám ve zlepšení situace. Snažit se ale musí i ostatní partneři. Český lídr sám situaci nezmění. Všechno naráží na události na Ukrajině. Evropská unie čeká na pozitivní kroky od Ruska, které by vyřešily ukrajinskou krizi. Tento argument Evropské unie je rozhodující v otázce zrušení nebo naopak stupňování sankcí proti Kremlu. Zdá se mi, že kompromis bude co nevidět nalezen a od roku 2016 začne rychlá normalizace vztahů mezi Ruskem a Západem.Více: http://cz.sputniknews.com/byznys/20150514/398975.html#ixzz3aynOEMaZ

Klíčová slova: Rusko  | Zeman
1570 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Stav Katolické církve v Německu je katastrofální. Papež František varoval před tím, že se odtrhne od Říma. Došlo k otevřené revoltěPašeráci bez hranic opět sbírají u břehů Libye Afričany prchající před Asadem ze Sýrie. Nebo jak je to teď správně?

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Júlinka má potřebu se neustále umývat: znásilnil ji imigrant!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvářVIDEO Proč nejedete jinam! Tihle neutíkají z války... Aktivisté vysadili na ostrově Lampedusa další imigranty. A místní se do nich tvrdě pustili
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan