Svazek ruského medvěda a čínského draka je nad síly amerického orla

Autor: Ladislav Kašuka | Publikováno: 27.5.2015 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

  blog idnes
V pozadí skvostné přehlídky konající se k 70 výročí vítězství Rudé armády a jejich spojenců nad nacistickým Německem na Rudém náměstí v Moskvě se událo několik důležitých schůzek. 

Tyto schůzky naznačují, jakým směrem se hodlá dále ubírat Rusko s Čínou a svými spojenci z BRICS a také to, že Amerika si začíná uvědomovat, že pokud neustane v konfrontačním kurzu, který zaujala proti oběma těmto zemím, skončí obrazně řečeno na kolenou. 

Rusko společně s Čínou plánuje propojení svých dvou projektů (ruského EAES – ekonomické euroasijské spolupráce a čínského projektu nové Hedvábné cesty). Dohody o společném rozvoji těchto dvou projektů a mnohé další smlouvy, které byly projednány a podepsány v Moskvě v době návštěvy čínského prezidenta při příležitosti oslav konajících se 9. Května při nichž stál na rozdíl od Američany ovládaných a zastrašovaných západních státníků prezident ČLR Si Ťin-pching prezidentu RF V.V. Putinovi bok po boku, pozvedávají spolupráci obou těchto zemí na úplně novou politickou a ekonomickou úroveň.

Důkazem toho, že si tento fakt začali uvědomovat i politici v USA je návštěva amerického ministra zahraničí Johna Kerryho v Moskvě a více jak dvě hodiny trvající schůzka tohoto člena americké vlády s prezidentem Putinem a jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Ze strany ruských státníků na ní zaznělo to, co Moskva opakuje od začátku občanské války zuřící na Ukrajině, která vznikla důsledkem západem podporovaného násilného státního převratu v této zemi, tedy to, že Rusko je připraveno kdykoli začít oboustranně výhodnou ekonomickou a politickou spolupráci se západem, pokud to nebude na úkor jeho národních zájmů a bezpečnosti. John Kerry zase naznačil, že pokud budou dodržovány Minské dohody mezi Kyjevem a regiony, které odmítají uznat moc vzešlou z násilného převratu, mohou být protiruské západní sankce v dohledné době zmírněny, nebo úplně zrušeny.

Na závěr schůzky si mezi sebou státníci vyměnili symbolické dary a komplimenty.

(Na pracovní oběd přinesl Lavrov svému americkému kolegovi košík rajčat a brambor. Americko-ruská „bramborová politika” začala loni v lednu, kdy Kerry Lavrova obdaroval bramborami ze státu Idaho, o jejichž vývozu se šéf ruské diplomacie zmínil na jedné z dřívějších schůzek. Kerry zase Lavrovovi dal seznam citací z ruských médií, které podle něho „neodrážejí skutečný potenciál rusko-amerických vztahů”, uvedla mluvčí šéfa ruské diplomacie.Lavrovovi také daroval tričko s nápisy "Victory" (Vítězství) a "1945-2015" připomínající nedávné 70. výročí konce druhé světové války.Kerry po kladení věnců u památníku neznámého vojína v Soči také obdivoval Lavrovovo auto, bílou poválečnou Pobědu – zdroj Novinky.cz).


Jak je vidět, tak šéf americké diplomacie již pomalu otvírá pro USA zadní vrátka k postupnému oteplování vztahů s Ruskou federací a Čínou. V Americe si totiž zřejmě páni politici uvědomili, že ještě stále mohou být partnery obou těchto velmocí, pokud se zavčas probudí ze svého snu o tom, že budou jejich vládci a pány. Amerika může v současné době zachránit svou ekonomikou pouze tím, že začne jednat s těmito zeměmi jako se sobě přinejmenším rovnými partnery, nebo jí čeká krach, či případné obrovské riziko války a nejistého vítězství.

 
 

Klíčová slova: Rusko  | Čína
1847 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

USA se rozpadají, ale nikdo si toho nevšímá!Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuTrump lump? Kubánský prezident kritizoval imperiální výhrůžky USA vůči Venezuele

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Věděl příliš mnoho: Plukovník Komárek ukazuje, kdo a jak odposlouchával Babiše a zadal Čapí hnízdoTomio Okamura pro PL odhaluje, co se dělo v krajské buňce Volného, která byla zrušena
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan