Řecko: Zavřeme banky a znárodníme je. Nestaneme protektorátem EU

Autor: odjinud | Publikováno: 7.4.2015 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

Ve čtvrtek ráno jsme se do hloubky podívali na to, jak budou události nejspíš postupovat v případě, že se vyjednáváním unavenému a hotovost postrádajícímu Řecku nakonec buď z nedostatku vůle, nebo z nedostatku jiných možností nepovede schrastit dost hotovosti, aby zaplatilo věřitelům. Jak uvádí BofAML, buď prodlení ve splátce MMF nebo neschopnost zaplatit buď ECB, nebo soukromým věřitelům v nadcházejících týdnech by nejspíš vedla k bankrotu do 30 dnů, protože v takovém okamžiku by z „ocenění fantazií“ stalo ocenění trhem a pak už velice „bankrotovým oceněním“.

 

Ač v poledne přišli řečtí činitelé s „kategorickým“ popřením zpráv, že země míří k naprostému spotřebování hotovosti během pouhých 7 dnů, tak to teď vypadá, že Atény by se mohly připravovat na možnost zmeškat splátku MMF a na všechno, co s tím přichází, když to bude znamenat záchranu tváře a dodržení volebních slibů Syrizy daných sužovanému řeckému obyvatelstvu.

Více od Telegraph:

Řecko spřádá drastický plána na znárodnění bankovního systému v zemi a na zavedení paralelní měny, aby splatilo účty, pokud eurozóna nepřikročí ke ztlumení ohřevu vřící krize a ke změkčení svých požadavků.

Zdroje blízké vládnoucí straně Syriza řekly, že vláda je odhodlána udržet veřejné služby v chodu a platit penze, i když jsou fondy kriticky vyčerpány. Proto může být nucena přikročit k bezprecedentnímu kroku a příští týden zmeškat platbu Mezinárodnímu měnovému fondu.

Řecko už nemá dost peněz, aby 9. dubna MMF splatilo 458 milionů € a spolu s tím zaplatilo 14. dubna i platy a sociální zabezpečení, pokud eurozóna včas neodsouhlasí uvolnění další tranše na základě své dohody o vnitřním vykoupení.

„Jsme levicová vláda. A když si musíme vybrat mezi platební neschopností vůči MMF nebo neschopnosti vůči našim vlastním lidem, tak to není žádný hlavolam,“řekl vedoucí činitel…

„Chtějí nás podrobit rituálnímu pokořování a donutit nás k vyvlastnění národního majetku. Chtějí nás dohnat do situace, kdy budeme muset buď vyhlásit platební neschopnost vůči našim vlastním lidem, nebo podepsat dohodu, která by pro nás byla politickým cyankali. Jestli je tohle jejich cílem, tak to budou muset dělat bez nás,“ řekl tento zdroj.

Jít do prodlení splátek k MMF – i jen na pár dnů – je extrémně rizikovou strategií.

Žádná rozvinutá země ještě nikdy nevyhlásila platební neschopnost vůči Bretton Woodským institucím. Ač tu bude ještě čekací lhůta šesti týdnů, než představenstvo MMF vyhlásí, že Řecko spadne do technického bankrotu, tak se tento proces může v různých fázích vymknout kontrole.

Zdroje ze Syrizy říkají, že jsou si plně vědomy, že tvrdá linie vůči věřitelům s sebou nese riziko spuštění nezastavitelné řetězové reakce. Trvají na tom, že budou radši počítat s nejhorším, než aby opustili sliby svým voličům z řad Řeckého lidu. Nouzový plán už běží.

„Zavřeme banky a znárodníme je, a pak vydáme dlužní úpisy, když budeme muset, a všichni víme, co to znamená. Co ale neuděláme, že se nestaneme protektorátem EU,“ řekl jeden zdroj.

V Aténách dobře chápou, že takovéto akce se rovnají návratu k drachmě, ač by Syriza radši s EMU dosáhla přátelské dohody.

Jako připomínka toho je tu pojednání o tom, co bude pro Řecko tahle redominace obnášet, od Goldmana.

Řecko vyloučené z mezinárodních kapitálových trhů nebude schopno vydávat měnu, se kterou by se globálně obchodovalo.

S tím, jak jsou hlavní držitelé závazků význační, by Řecko bylo vyloučeno z mezinárodních kapitálových trhů. To by se netýkalo jen řecké vlády. Důsledky toho by se nejspíš týkaly i řeckého soukromého sektoru, řeckých vývozců a dovozců, kteří by už nemohli využívat obchodního úvěru zajištěného řeckými institucemi.

Řecký obchod by v takovém případě zkolaboval na úroveň, která by byla zajistitelná obchody za eura v hotovosti.

Pokud by po platební neschopnosti byla zavedena řecká měna, tak by nejspíš měla mimo Řecko jen velice omezenou směnitelnost za eura. Stala by se s nejvyšší pravděpodobností výhradně prostředkem vnitřních transakcí.

Ale bylo by to pro Řecko vyrovnané řešení? Nikoliv. Protože v takovém případě by bylo těžké přesvědčit i Řeky, aby drželi nějaké drachmy. Řečeno jednoduše, ač by byli zaměstnanci veřejného sektoru, penzisté a dodavatelé vládě placeni v drachmách (a čekalo se od nich, že budou platit část svých daňových závazků v nové měně), tak by nemělo možnost této měny používat k nákupům dováženého zboží.

I vyvážené zboží by bylo příliš cenné, aby se nakupovalo za drachmy, jelikož by odpovídalo pohledávkám za tvrdé měny. V očekávání toho by se i dodavatelé domácích služeb (taxikáři, kadeřníci atd.) radši vyhýbali braní plateb v drachmách, pokud by to bylo možné.

A při tom všem by se drachmy obchodovaly s ohromnou slevou za eura. Ekonomika by zůstala převážně na eurech, ale bez přirozeného zdroje euro-likvidity…

Nakonec, jak jsme diskutovali v naší poznámce od Hew Pilla, by pro Řecko bylo velice těžké, aby jednostranně zavedlo novou životaschopnou měnu. Když pomineme komplikace se skutečným tiskem nových bankovek, tak by takovýto krok nejspíš vedl ke kolapsu mezinárodních transakcí Řecka a jeho obchodu (ve vládním i soukromém sektoru), a to by zemi vystavilo riziku žalob a spustilo by to značnou destabilizaci bankovního systému.

Jedinou funkcí takovéto nové měny by bylo „zdanit“ ty části obyvatelstva, které nebudou moci přirozeně získávat tvrdé měny jako součást svých platebních struktur. Ale takováto daň by nevedla k přirozenému nárůstu vládních pohledávek, jelikož ekonomika (jak ta vnitřní tak ta vnější) by se propadla do sestupné spirály.

Takže teď, jak jsme už před dvěma týdny předpovídaliGoldman (a všichni ostatní, kteří v podstatě vyloučili možnost, že by Řecko nakonec přešlo za bod zvratu a roztočilo dlouho zaprášené tiskárničky na domácí peníze), by mohli revidovat a znovu promyslet svá hodnocení, jelikož to vypadá, jako by začala padat opona za tím už dlouhým představením tragikomedie, kterou je řecko-evropská tahanice.

*  *  *

Tady je komu, co Řecko dluží, a kdy…

A tady, co přijde potom…

Submitted by Tyler Durden on 04/02/2015 22:55 -0400

Vyšlo na Reformy.cz

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2015-04-02/greece-said-prepare-grexit-drachma-bank-nationalization-plans

Klíčová slova: Řecko
3668 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

USA se rozpadají, ale nikdo si toho nevšímá!Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuTrump lump? Kubánský prezident kritizoval imperiální výhrůžky USA vůči Venezuele

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Věděl příliš mnoho: Plukovník Komárek ukazuje, kdo a jak odposlouchával Babiše a zadal Čapí hnízdoTomio Okamura pro PL odhaluje, co se dělo v krajské buňce Volného, která byla zrušena
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan