Publicista Daniel Veselý: Rusofobové by chtěli pořádat hony na čarodějnice. Proti konvoji USA musíme protestovat, o závazky v NATO vůbec nejde

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 29.3.2015 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

ROZHOVOR Svolení k projetí americké vojenské kolony není povinností ČR kvůli spojeneckým závazkům v NATO, smlouva nic takového neříká. V rozmluvě s ParlamentnímiListy.cz to říká publicista a kmenový autor Britských listů Daniel Veselý. Sám považuje NATO za globální teroristickou organizaci a tažení proti údajným šiřitelům ruské propagandy považuje za hon na čarodějnice začínající připomínat 50. léta v Československu.

 

Tématem posledních dnů v médiích, ale i často v debatách běžných lidí je chystané projetí vojenského konvoje armády Spojených států z Estonska přes Českou republiku do Německa. Přes veškerou zaznívající kritiku či naopak jasný souhlas a podporu…není to prostě tak, že jde o věc, která je součástí našich spojeneckých závazků v rámci NATO a česká vláda neměla ani možnost souhlas neposkytnout?

Nemyslím si, že jde o součást našich spojeneckých závazků v rámci NATO, protože se jedná čistě o americkou armádu, která kvůli „demonstraci síly a záruk spojenci“ projede po silnicích Českou republikou. Tentokrát se ocitne bota amerického vojáka na půdě ČR. Nic takového však v Severoatlantické smlouvě o 14 krátkých odstavcích, na jejímž základě NATO vzniklo, nenalezneme. Aliance se dovolává ducha Charty OSN, tedy toho, aby se veškeré konflikty řešily primárně diplomatickými prostředky, dokud nebudou všechny vyčerpány – a nikoliv „demonstrací síly“. Americký vojenský konvoj u nás ale onou demonstrací síly bude. Navíc koncem února v rámci vojenské přehlídky v estonském městě Narva americká obrněná vozidla projela jen 300 metrů od ruských hranic, což byla zjevná provokace. Zkusme si hypoteticky představit, že by se něco podobného mohlo v opačném gardu přihodit v oblasti americko-mexických hranic, že by tam projela ruská vojenská kolona. To je samozřejmě čirá utopie.     

Z úst některých odpůrců amerického konvoje v této souvislosti zaznívá i otázka samotného členství České republiky v NATO. Pokud jde o zajištění bezpečnosti našeho státu, má vůbec země naší rozlohy jinou možnost, než být součástí Severoatlantické aliance? Existuje nějaká alternativa?

To je celkem těžká otázka, alespoň pro mě. Osobně si myslím, že NATO je globální teroristická organizace. Vzpomeňme například na tzv. operaci Gladio během studené války v západní Evropě. Všichni mluví o terorismu ultralevice, například Frakce Rudé Armády v západním Německu, nicméně teroristické aktivity v rámci Gladia, které spadaly pod NATO, byly daleko závažnější. Nemusíme zmiňovat notoricky známé zločiny aliance v Srbsku, Afghánistánu, Iráku, Libyi a jinde. Rád bych věřil tomu, že by Česká republika mohla fungovat mimo alianci – jako neutrální Švýcarsko například – ale co se týče reality, nevím, jakým způsobem bychom toho mohli docílit.    

V souvislosti s chystanými demonstracemi a protesty se objevila varování, že by účastníci takových akcí nemuseli skončit dobře. Například Armádní noviny v jednom z článků píší o tom, že i plánování nějakého odporu vůči konvoji na internetu může být považováno za sabotáž či rozvracení republiky. Doporučil byste tedy občanům, kteří s tím nesouhlasí, aby se k tomu raději nevyjadřovali a zůstali doma?

Sám jsem některé pasáže z článku, který máte na mysli, citoval ve svém textu, který vyšel na webu Altpress. Je to naprosto absurdní. V onom článku také stojí, že pouhé šíření internetových petic či zakládání FB stránek vyzývajících k protestům proti americké koloně by případně mohlo skončit kriminálním postihem. Pokud je tomu skutečně tak, kde je rozdíl mezi normalizací a dneškem, když jsou zastrašováni lidé, kteří mají legitimní právo na protest? Ano, myslím, že bychom se měli zúčastnit protestů v hojném počtu, sám bych rád navštívil demonstraci pořádanou, tuším 28. března, iniciativou Ne základnám.   

 

 

 

Karel Schwarzenberg míní, že by bylo dobře, kdyby vojáci USA v naší zemi zůstali. Poslanec jeho TOP 09 František Laudát uvedl totéž s dovětkem, že z Kremlu přichází mráz a stejně tak Helena Langšádlová řekla, že by to zvýšilo bezpečnost ČR… Co byste jim vzkázal?

Vzkázal bych jim, že je to spíše naopak. Česká republika by se kvůli trvalé přítomnosti amerických vojáků mohla stát atraktivním cílem třeba různých káidistických skupin či džihádistů z Islámského státu. Takže bezpečnost státu by byla s velkou pravděpodobností ohrožena. Navíc mám za to, že by se proti jejich přítomnosti časem zvedl domácí odpor, už jen kvůli tomu, že by tito vojáci mohli být vůči právnímu řádu ČR imunní, jak ukazují příklady například z Itálie nebo Japonska, kde se nejeden americký voják dopouští závažných trestných činů.      

Podle poslankyně Langšádlové navíc v českých médiích i politice působí mnoho ruských agentů nebo těch, kteří slouží ruským mocenským zájmům, a dokonce se za to prý berou peníze a jsou tedy vlastizrádci. Co si o tom myslíte? A pokud to tak je, proč s tím bezpečnostní složky státu nic nedělají?

Názorným příkladem toho, že existence ruských špionů u nás je nafouklá bublina, budiž takzvaná kauza Vyvadil, kterou se nyní baví celý internet. Vyvadil a jeho věrní sedli na nepříliš sofistikovanou lest několika provokatérů, což je dle mého soudu jasný signál toho, že s ruskými špiony, byť zde bezesporu nějací operují, to nebude vůbec tak žhavé. Poslední věc, kterou by si Kreml přál, je mít na výplatní pásce tak neschopné špiony, jako je pan Vyvadil a jeho věrní.     

Oficiálním argumentem, proč se konvoj nepřesouvá po železnici, ale přímo, je podpora spojenců v Evropě ze strany USA a demonstrace síly či připravenosti vůči Rusku. Europoslanec Miloslav Ransdorf ale soudí, že jde o demonstraci síly nikoli vůči Rusku, ale vůči Čechům, aby si uvědomili, koho mají poslouchat. Není to přehnané?

Tady bych s panem Ransdorfem souhlasil jen částečně. Určitě jde o demonstraci síly určenou především Rusům pod hlavičkou operace Atlantic Resolve (jde o konfrontační reakci Obamovy administrativy na ruské vměšování do konfliktu na Ukrajině), jak ukazují provokativní americké konvoje v již zmíněném estonském městě Narvě a loni v listopadu v lotyšské metropoli Riga, ale v menší míře i nám. U nás panuje poněkud nepochopitelná představa, že jsme rovnocennými spojenci Spojených států, nicméně naše vlastní dějiny nás učí, jak to s onou rovnocenností doopravdy je, když dojde na lámání chleba. Spojené státy nás, jako celou řadu dalších nepříliš významných zemí, berou jako poslušné vazaly, kteří jsou tu od toho, aby splnili to, co se jim zadá. Opět bychom se mohli rozhovořit o konkrétních případech.       

Publicista a pedagog Tomáš Klvaňa nedávno psal o výrazném vlivu ruské propagandy u nás s tím, že jí dávají prostor i „bojácná“ veřejnoprávní média a celá země se odchyluje od západní orientace, což je politikům buď jedno, anebo se na tom přímo podílí. Co o tom soudíte?

Pokud zde někdo šíří proruskou propagandu, tak jsou to myslím mainstreamová média, která svou marně zakrývanou a veskrze primitivní rusofobií s vysokou účinností vhání spoustu lidí do otevřené náruče ruského prezidenta Putina. Neřekl bych, že by se celá země výrazně odchylovala od západní orientace, to by pan Klvaňa, jehož pracovní náplní bylo přesvědčovat lidi, aby se stali závislými na smrtelně nebezpečné droze, musel dokázat nějakými důvěryhodnými studiemi či odkazy. Politická reprezentace země, včetně prezidenta Zemana, zůstává oběma nohama zakotvena v západních civilizačních a politických strukturách. Jsme přece v Evropské unii a NATO.        

Novinář Jan Macháček se opatrně vyslovuje pro to, aby v rámci omezení ruské propagandy mohlo docházet v podstatě k jistému omezování svobody slova. V takovém názoru není jediný. Prý jde především o to, že „ruské lži“ mohou ohrožovat naši svobodu a demokracii, nebezpečně ovlivňovat lidi apod. Je nutné, třeba v malé a kontrolované míře, omezit svobodu slova v zájmu „obrany před ruskou propagandou“?

Ano, to je velice nebezpečné. Samozřejmě, že omezování svobody slova, již paradoxně ti, kteří by ji dnes rádi redukovali, vynášeli do nebes jako základní pilíř západní civilizace, je nepřípustná. Zatímco v české kotlince zuří informační válka, která se rozhořela s konfliktem na Ukrajině, objevují se vskutku bizarní názory. Jen bych připomenul, co v České televizi uvedl liberální intelektuál Martin C. Putna, a to, že lidé, kteří zde šíří prokremelskou propagandu, by měli být označeni za zrádce a postaveni před soud. To už silně zavání honem na čarodějnice u nás v 50. letech minulého století. Naštěstí se pohybujeme jen v rétorické rovině. Protiruská hysterie testuje míru soudnosti, či spíše nesoudnosti pražské novinářské kavárny, a to není všem dnům konec.      

Koncem minulého týdne v rozhovoru pro ParlmanetníListy.cz již zmiňovaný Tomáš Klvaňa řekl, že v květnu 1945 tehdejší Československo Rudá armáda dobyla, že nešlo o osvobození(později své výroky podrobně odůvodnil ZDE). Podobně před časem mluvil ukrajinský premiér Jaceňuk, když hovořil o „sovětské agresi na Ukrajině a v Německu“. Co o tom soudíte? Jakou optikou bychom na tehdejší události měli nahlížet?

Přestože se Rudá armáda dopouštěla řady zvěrstev, ostatně jako všechny strany zapojené do 2. světové války, šlo o legitimní odpověď na nacistickou agresi. I podle dnešních mezinárodních regulí měla Moskva právo na vojenskou obranu před cizím agresorem. Sovětský svaz, byť byl v té době ovládán skutečným monstrem v podobě Stalina, se na porážce nacismu v Evropě a japonského fašismu v Asii podílel největší měrou. Padlo 20 milionů Rusů a občanů dalších národností tehdejšího SSSR; je tedy krajně vulgární a naprosto ahistorické tvrdit, že šlo o „dobytí“ Československa. Navíc premiér Jaceňuk se asi nezmiňoval o naprosto ukrutných zločinech spáchaných ukrajinskými oddíly tehdy spolupracujícími s nacisty na civilistech. Jeho slova proto nemohu brát vážně.

 

Psali jsme:

 
www.parlamentnilisty.cz

 

Klíčová slova: USA
2134 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

To je otřesné. Podívejte se, jak zmlátili chudáka imigranta...Policie vám může kdykoliv smazat celý web. Zákon prošel v naprosté tichosti

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Alrawi káže nenávist proti nevěřícím a teď se diví, že to jeho rodině nevěřící vracejí? Aneb co vám media neřekly ke kauze napadené muslimky v Brně ...OSN vyzvala k odpolitizování pomoci Venezuele - USA chtějí konflikt vyprovokovat

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Rusové by se měli omluvit Němcům za druhou světovou válku? Tak to mě šokovalo! Ruská podnikatelka a exnovinářka žijící v Česku otevřeně promluvila„Z koho děláte blbce, vy idioti?“ Bloger se neudržel, když si přečetl, že vědci chtějí „rozkojit“ muže
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan