Kolosální porážka pro Obamu. Tento významný stát se přidává k Číně

Autor: odjinud | Publikováno: 19.3.2015 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

President Obama poté, co zaútočil na svého „nejbližšího spojence“ UK za „neustálé podvolování se“ Číně, tak máme podezření, že bude nesmírně znepokojen z rozhodnutí zase dalšího blízkého spojence, stát se partnerem Čínou vedené asijské infrastrukturní investiční banky (AIIB).

 

Jak hlásí Australian, „nedělejte si iluze,“ rozhodnutí australské Abbotovy vlády podepsat vyjednávání o vstupu do čínské regionální banky o víkendu předznamenané prohlášením Abbotta „představuje kolosální porážku asijské diplomacie Obamovy administrativy s její nekompetencí, odtržeností od reality a s jejím máváním zaťatou pěstí.“

Jak píše v úvodníku v Australian Greg Sheridan:

Rozhodnutí Abbottovy vlády podepsat jednání o vstupu do čínské regionální banky před-ohlášené o víkendu Tony Abbottem představuje další porážku asijské diplomacie Baracka Obamy.

Abbottova vláda činí toto rozhodnutí správně. Když Peking poprvé Canberru pozval, aby se připojila, vznikaly dobře podložené obavy z vágních a neuspokojivých vládních opatření ve vztahu k této instituci.

Tato opatření se od té doby zlepšila a Austrálii už zbývá jen podepsat vyjednávací podmínky o přistoupení.

Pokud tyto podmínky nebudou dobré, tak z toho Austrálie nakonec odejde.

Krok Canberry přichází po podobném rozhodnutí Británie, Singapuru, Indie a Nového Zélandu.

Nedělejte si žádné iluze – tohle všechno představuje kolosální porážku asijské diplomacie Obamovy administrativy s její nekompetencí, odtržeností od reality a s máváním zaťatou pěstí.

Obamova administrativa nechtěla, aby Austrálie podepsal Čínou vedenou AIIB. Abbottova vláda správně cítí, že Obamovi nedluží nic.

Obama si to udělal po svém, když politicky ztrapnil ministerského předsedu ohledně klimatické změny při své drsné řeči na summitu G20 v Brisbane.

Tato řeč se udávala jako prosazování amerického vůdcovství v Asii, ale spíše byla plná materiálu vymyšleného ke ztrapnění Abbotta.

Od té doby cítí Abbottova vláda od Obamy absolutně nulovou subjektivní dobrou vůli.

A takový pohled sdílí mnozí američtí spojenci.

Na tomto místě je důležité všechno správně rozlišit.

Abbottova vláda vede zahraniční politiku v australském národním zájmu.

K tomu patří naprostá věrnost alianci s Amerikou a podpora US strategického vedení.

Ale Obamova administrativa nemá pro Canberru ani pokračující přítomnost v něčem, ani taktické materiální prostředky ani dobrou vůli či osobní vztahy v jakékoliv nikoliv kritické záležitosti, to ale nemá ani s dalšími spojenci.

Obamova administrativa se pokoušela přesvědčit jak své přátele, tak své spojence, aby se k Čínské bance nepřipojovali.

To bylo už samo o sobě špatným apelem, ale jak je tomu u Obamovy administrativy často, byl ten apel i hrozně realizovaný.

Ty špatné realizace příznačně obvykle pomohly rozrušit Obamovu diplomatickou věrohodnost.

Diplomaticky byli nejlepšími přáteli pro US v Asii Číňané. Jejich teritoriální agresivita ve Východočínském a Jihočínském moři dohnala Asii, aby se přimkla k americké bezpečnostní roli těsněji než kdy před tím.

Americké ozbrojené síly jsou teď tedy těmi zdaleka nejlepšími americkými diplomaty v Asii.

Takže prestiž, které se US v těchto dnech v Asii těší, spočívá neproporcionálně na bedrech US vojsk.

Obama spojence přezíral a choval se k nim nehezky, v důsledku čehož má teď Washington méně vlivu, než míval.

Sága Čínské banky je téměř učebnicovým příkladem selhání Obamovy zahraniční politiky.

*  *  *

Jak jsme už nedávno rozváděli, Austrálie je v ekonomických potížích a její příklon k Číně dává perfektní sebezáchovný smysl…, jak uvádí Sheridan:

Obama se ke spojencům chová mizerně a v důsledku toho na ně ztrácí vliv a vypadá pak opakovaně překvapeně z těchto výsledků.

I profesionálové na Asii ve Washingtonu považují Obamovu administrativu v Asii jako zvláště neefektivní.

Konsensus je takový, že Obamův Bílý dům je odtržený, izolovaný, zahleděný do sebe, soustřeďující se na presidentovu osobní image a v zahraniční politice neefektivní.

* * *

De-dolarizace pokračuje… Jak nedávno dospěl k závěru Simon Black, teď už vidíme, jak se svět uchyluje k akcím

Británie a Austrálie by mohly být příliš zdvořilé na to, aby US přímo řekly: „Podívej máš 18,1 bilionu $ oficiálního dluhu, máš 42 bilionů nefinancovaných závazků, a seš docela kokot. Kašlu na tebe.“

Takže místo toho postupují s přístupem „to není tvoje věc, ale moje.“

Ale komukoliv, kdo si toho všímá, je probíhající trend dost zřejmý.

Nepotrvá dlouho, než i ostatní Západní národy naskočí na tu káru, co jede proti dolaru, v podobě činů a ne jen slov.

*  *  *

Sečteno a podtrženo: už to není žádná teorie nebo domněnka. Každičký kousek objektivních důkazů naznačuje, že dominance dolaru se chýlí ke konci.

Submitted by Tyler Durden on 03/16/2015 23:15 -0400

Vyšlo na Reformy.cz

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2015-03-16/colossal-defeat-obama-australia-joins-chinas-regional-bank

Klíčová slova: USA  | Čína
2916 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Pozvání nelegálních muslimských imigrantů Angelou Merkelovou nese svoje jedovaté plody...Přátelé, pomozte, prosím, a přispějte na dobrou věc...

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany - zadržen imigrant!Muslimové terorizují Anglií, protože po nich chtějí, aby se integrovali. Až Anglie konvertuje na islám teror ustane

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Předčasné volby! Nepolezu do zadku! Šmarda to „položil“ a po show ČT oznámil rozhodnutíČT nechala rozebírat politiku kulturního redaktora z Respektu. Byl to skutečně bláznivý rozhovor
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan