Tři scénáře vývoje ukrajinského konfliktu

Autor: odjinud | Publikováno: 24.2.2015 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Ukrajina se stala styčným bodem strategických zájmů Ruska, EU a USA. Přes rozšířený názor o konsolidované pozici Západu v ukrajinské krizi, jsou mezi Washingtonem a Bruselem podstatné rozpory, píše politolog a publicista Nazanin Armanian ve španělském listu El Publico.
 

Navrhuje několik scénářů vývoje ukrajinského konfliktu s eventuálním „rozdělením“ státu na sféry vlivu velkých mezinárodních hráčů. Z hlediska Washingtonu jsou možné tři varianty – „polský scénář“, „finlandizace“ Ukrajiny a koncepce „strategického klidu“, kterou vytýčil americký prezident Barack Obama.

„Polský scénář je následující: Ukrajina se integruje do struktur NATO a Evropské unie a mění se v stát nepřátelský vůči Rusku. Jak republikánští „jestřábi“, tak i demokraté trvají na nutnosti ozbrojit Kyjev s konečným cílem zasadit Rusku smrtelnou ránu, zbavit ho statutu jaderné velmoci, porušit její územní celistvost a oslabit pak regionální aliance BRICS a ŠOS“, uvažuje expert.

Projekt „finlandizace“ Ukrajiny navržený Zbigniewem Brzezinským, poradcem prezidenta USA Jimmyho Cartera pro národní bezpečnost, předpokládá změnu Ukrajiny v trh otevřený jak pro Rusko, tak i pro Západ bez její integrace do jakéhokoliv vojenského svazku.

„Strategický klid“ Baracka Obamy je podle názoru Armaniana následkem katastrofální operace USA v Libyi a vysvětluje skutečnost, že americký prezident se pak vzdal vojenské intervence do Sýrie a na Ukrajinu. Washington dá přednost své oblíbené metodě – politice sankcí a vojenského nátlaku na Rusko.

Podle názoru experta bude pro Rusko optimální variantou „belgické řešení“ – uznání neutrálního statutu Ukrajiny a záruky toho, že za zachování federace jako formy státního zřízení se budou respektovat práva menšin. Belgie vyhlásila svou nezávislost od Sjednoceného království Nizozemí v r. 1830, a město Brusel se mohl ihned ocitnout ve složení francouzského státu, avšak v konečném důsledku přijaly evropské velmoci rozhodnutí respektovat stálou neutralitu a územní celistvost Belgie. Jinými slovy, tento scénář předpokládá zachování federativní Ukrajiny v jejích nynějších hranicích a mimo vojenské bloky.

Zájmy Německa mají podle názoru politologa pragmatický ráz – přesto, že na území SRN se nachází početný americký vojenský kontingent, nemá kancléřka Angela Merkelová žádné strategické cíle a zájmy svého státu vidí v prosperitě německé ekonomiky, bank a podniků. Rusko je z hlediska ekonomického pro Evropu důležitější než Ukrajina, a to nejen kvůli jeho přední pozici na energetickém trhu, ale také kvůli vysoké pozici ve světovém politickém ratingu. V souvislosti s tím zamítá německá vláda myšlenku přijetí Kyjeva do NATO.

„V Berlíně chápou, že druhý nejdůležitější úkol Washingtonu spočívá v tom, aby bojové akce na Ukrajině pokračovaly, protože přítomnost Kyjeva ve sféře vlivu Ruska znamená velkou pravděpodobnost založení rusko-německé aliance, která bude moci kontrolovat Heartland – Eurasii, píše Nazanin Armanian.

„Nepřátelská politika Bílého domu vůči Moskvě, jeho absurdní a infantilní vidění světa rozděleného na dvě části – prozápadní státy a jejich nepřátele – stojí Západní Evropu velmi draho“. EU vedená Merkelovou ztrácí stamiliony eur kvůli sankcím USA proti Moskvě, a téměř tři tisíce německých společností trpí na následky podobné politiky, poznamenává politolog.

 

ruvr.ru

Klíčová slova: Rusko  | USA  | Německo  | Ukrajina
1219 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Profesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativuStal se zázrak. Česká televize vyslyšela dlouholeté volání českých lidí...

euPortal.cz

Přátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházetAndreji Babišovi, Janu Hamáčkovi a všem jejich kolegům z ANO a ČSSD snad nezáleží na osudu našeho krajana ve Francii?

ePortal.cz

Blbost, ale za prachy proč neV České republice řádí sňatkový podvodník, který se představuje jako Tomáš Pěstčínský. Policie je bezradná

Eurabia.cz

Dítě řeklo matce, že by ji neváhalo zavraždit kvůli poslušnosti k islámu a MohamedoviČernoch tvrdil, že ho zmlátili bělští stoupenci Trumpa. Teď se ukázalo, že lhal ve všem ...

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Zařízení USA, které vás slyší... Marian Kechlibar o zákoutích kauzy Huawei. Padni komu padniSpisovatel odhaluje, jak žili Romové s ostatní společností, než vzniklo sídliště Chanov. Osobní zážitky
Aktuálně nejčtenější
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan