Rusko možná zakáže geneticky modifikované potraviny

Autor: odjinud | Publikováno: 14.2.2015 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

Ve Státní dumě RF je připraven návrh zákona o zákazu pěstování a šíření geneticky modifikovaných rostlin a živočichů (GMO) v Rusku, s výjimkou jejich použití k provedení expertíz a vědcko-výzkumných prací. V souladu s návrhem zákona importéři GMO budou povinni projít registrační procedurou, ale vláda přitom bude mít právo dovoz těchto organizmů a produkce na základě monitoringu zakázat.

 

Kromě toho dokumentem se upravuje správní odpovědnost za nakládání s GMO, které by bylo v rozporu s povolenými druhy a podmínkami použití. Pokuta v případě úředních osob by měla být ve výši 10.000 – 50.000 rublů; u právnických osob – 100.000 – 500.000 rublů.

Již dříve podání návrhu o zákazu GMO informovala šéfka Rospotrebnadzoru Anna Popova: „Dnes je pěstování GMO v RF zakázáno úplně, možná je výjimka z obratu.

V závěru minulého roku prezident RF Vladimír Putin podepsal zákon o správní odpovědnosti za porušení požadavků na označování výrobků obsahujících geneticky modifikované organismy.

Mezi experty však zatím není v otázce GMO shoda. Podle názoru petrohradského biologa Aseje Eisenstadta je jednou z hlavních úloh GMO nasytit obyvatelstvo Země, které je stále početnější. „GMO přináší zvýšení výkonnosti zemědělství vzhledem k tomu, že rostliny jsou odolnější vůči mrazu, což je v našich podmínkách velmi důležité… zákaz GMO je zákazem nových technologií, možností rozvoje,“ – domnívá se vědec.

Podle VCIOM (Všeruské centrum výzkumu veřejného mínění) však je 83 % Rusů připraveno zákaz na GMO podpořit. Občané si jsou stále více vědomi toho, že negativní důsledky používání geneticky modifikovaných potravin daleko převyšují jejich užitečné vlastnosti.

Podle názoru předsedy výboru Státní dumy pro agrární otázky Nikolaje Pankova zákaz GMO není namířen pouze na ochranu zdraví Rusů, ale také má „vytvořit podmínky našim zemědělcům k produkci bezpečných produktů“, což vytvoří další „výhody pro export domácích výrobků na světový trh“.

Zdroj: http://politrussia.com/news/gosduma-mozhet-zapretit-691/

http://www.nwoo.org

1687 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Co dál? Babiš byl u Zemana, pak šel před kameru a...Drsné urážky, co vám hnou žlučí. Klaus ml. terčem útoků pro svůj vzhled
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan