Rusko možná zakáže geneticky modifikované potraviny

Autor: odjinud | Publikováno: 14.2.2015 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

Ve Státní dumě RF je připraven návrh zákona o zákazu pěstování a šíření geneticky modifikovaných rostlin a živočichů (GMO) v Rusku, s výjimkou jejich použití k provedení expertíz a vědcko-výzkumných prací. V souladu s návrhem zákona importéři GMO budou povinni projít registrační procedurou, ale vláda přitom bude mít právo dovoz těchto organizmů a produkce na základě monitoringu zakázat.

 

Kromě toho dokumentem se upravuje správní odpovědnost za nakládání s GMO, které by bylo v rozporu s povolenými druhy a podmínkami použití. Pokuta v případě úředních osob by měla být ve výši 10.000 – 50.000 rublů; u právnických osob – 100.000 – 500.000 rublů.

Již dříve podání návrhu o zákazu GMO informovala šéfka Rospotrebnadzoru Anna Popova: „Dnes je pěstování GMO v RF zakázáno úplně, možná je výjimka z obratu.

V závěru minulého roku prezident RF Vladimír Putin podepsal zákon o správní odpovědnosti za porušení požadavků na označování výrobků obsahujících geneticky modifikované organismy.

Mezi experty však zatím není v otázce GMO shoda. Podle názoru petrohradského biologa Aseje Eisenstadta je jednou z hlavních úloh GMO nasytit obyvatelstvo Země, které je stále početnější. „GMO přináší zvýšení výkonnosti zemědělství vzhledem k tomu, že rostliny jsou odolnější vůči mrazu, což je v našich podmínkách velmi důležité… zákaz GMO je zákazem nových technologií, možností rozvoje,“ – domnívá se vědec.

Podle VCIOM (Všeruské centrum výzkumu veřejného mínění) však je 83 % Rusů připraveno zákaz na GMO podpořit. Občané si jsou stále více vědomi toho, že negativní důsledky používání geneticky modifikovaných potravin daleko převyšují jejich užitečné vlastnosti.

Podle názoru předsedy výboru Státní dumy pro agrární otázky Nikolaje Pankova zákaz GMO není namířen pouze na ochranu zdraví Rusů, ale také má „vytvořit podmínky našim zemědělcům k produkci bezpečných produktů“, což vytvoří další „výhody pro export domácích výrobků na světový trh“.

Zdroj: http://politrussia.com/news/gosduma-mozhet-zapretit-691/

http://www.nwoo.org

1577 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

USA se rozpadají, ale nikdo si toho nevšímá!Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuTrump lump? Kubánský prezident kritizoval imperiální výhrůžky USA vůči Venezuele

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Komentátorka se neudržela, když poslouchala Šojdrovou: Nejdříve to byli syrští sirotci, pak děti bez doprovodu a nakonec jsou to teenageři. Sama neví, co navrhuje. Vrcholná trapnost!Europoslankyně Konečná řádila v ČT. Petříčka cupovala na kusy, až ji moderátorka musela brzdit
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan