Saúdská Arábie tajně nabídla Putinovi drahou ropu, když se vzdá Sýrie a podpory Asada

Autor: odjinud | Publikováno: 8.2.2015 | Rubrika: Politika
Ilustrace

The New York Times informovaly o rozhovorech, které probíhají mezi vládou Saúdské Arábie a Kremlem. Podle informací deníku je jejich hlavním cílem přesvědčit Rusko, aby ukončilo svou podporu prezidentu Sýrie Bašáru Assadovi výměnou za to, že Saúdská Arábie zvýší cenu ropy.

„Pokud cena ropy může posloužit dosažení míru v Sýrii, není důvod, proč by Saúdská Arábie měla od takové dohody ustoupit,“ – řekl saúdský diplomat.

Dialog začal v listopadu 2014, kdy saúdská delegace navštívila Moskvu. Hlavním tématem tohoto setkání byla Sýrie. Rozhovory probíhají už několik měsíců, ale stále není výsledek. Přitom média ještě v srpnu 2013, předkládala návrhy Moskvě ohledně odstoupení od podpory Assada.

Rusko je dlouholetým spojencem syrského prezidenta a prodává mu vojenskou techniku na podporu v boji proti povstalcům a teroristům „Islámského státu“. Bašár Assad nedávno v rozhovoru pro Foreign Affairs hovořil o silné podpoře ze strany Ruska a Íránu. Ale Saúdská Arábie je největším hráčem v OPEC (Organizace zemí dovážejících ropu) a může poskytnout vyšší ceny ropy snížením produkce.

Dříve saúdští úředníci tvrdili, že cena ropy se odvíjí pouze od globální nabídky a poptávky a politika nemá na ekonomickou agendu žádný vliv. Nyní však kupodivu oslabení ruské podpory Assada vliv na globální trh s ropou přinést může. The New York Times uvádí, že Vladimír Putin jedná nezávisle navzdory jakémukoli tlaku. Sankce politiku Moskvy ve vztahu k Ukrajině nezměnily, a zrovna tak Putin tvrdošíjně trvá na podpoře Assada. The New York Times však píše, že USA myšlenku zastavení podpory Ruska Bašáru Assadovi i nadále podporují.

Jak řekl prezident Institutu Blízkého východu Jevgenij Satanovský: „Důvodem dlouhodobého poklesu ceny ropy je přání Saúdské Arábie zničit oblast těžby břidličné ropy v USA a nikoli poškodit ruskou ekonomiku. Saúdská Arábie je největší ropný hráč. To, že to současně ničí ekonomiku Ruska, je pro ni nevýznamné. A její nový král bude dělat totéž. Bude bojovat s Američany.“

Od léta 2014 cena ropy klesla ze 110 na 50 dolarů za barel. Vladimír Putin v listopadu 2014 řekl, že jednou z příčin snížení světových cen ropy může být politika některých zemí, které používají tento mechanismus v době krize. Nevyloučil, že ceny ropy se začaly snižovat v důsledku dohody USA a Saúdské Arábie proti Rusku.

Zdroj: http://politrussia.com/news/saudovskaya-araviya-tayno-831/

http://www.nwoo.org/

Klíčová slova: Rusko  | islám  | Sýrie  | Irák
2313 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě To je síla a šok. Takhle vypadá islamizovaná Anglie, žádná fake news, ale osobní zkušenost redaktora světoznámého deníku

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuPro-Venezuelská demonstrace: “Ne zločinnému převratu podněcovanému Američany!”

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

„Cikáni vám tam chybí.“ Václav Klaus ml. svolal akci, ze které v BIS ohluchnou mikrofonyPozor, Eva Holubová. Bursíkovci a TOP 09 tahají esa. A tohle VIDEO jste viděli?
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan