Styčná centra NATO se přibližují k Rusku

Autor: odjinud | Publikováno: 7.2.2015 | Rubrika: Politika
Ilustrace

 

Severoatlantická aliance hodlá zvýšit početní stav svých sil rychlého nasazení až na 30 tisíc mužů. Na zasedání Severoatlantické aliance to prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a upřesnil, že teď čítají tyto síly 13 tisíc mužů.

Čelní skupina těchto sil bude mít asi 5 tisíc mužů.

Ministři obrany zemí Aliance projednávali složení nového čelního uskupení NATO, které umožní reagovat na rizika a hrozby pro bezpečnost přicházející z Blízkého východu a severní Afriky, především ale z Ruska. Takže se dá říct, že se vojenská centra NATO přibližují k ruským hranicím.

Připomínáme, že koncem ledna generální tajemník NATO Stoltenberg prohlašoval, že očekává od ministrů rozhodnutí o vytváření útvarů pro integraci sil NATO. Jedná se o kontrolní a styčné struktury v Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku, Rumunsku a Bulharsku. Úkolem těchto struktur bude podle jeho slov koordinace akcí mezi NATO a národními ozbrojenými silami.

Podobné rozhodnutí je v rozporu s tezemi Zakládajícího aktu NATO-Rusko z roku 1997 o opatřeních zdrženlivosti ve vojenské sféře na území nových členů aliance a ukazuje, že NATO přechází ke schématům zajišťování bezpečnosti z dob studené války.

Vzniklou situaci komentoval předseda výboru pro obranu a bezpečnost ruské Rady federace Viktor Ozerov:

Je to další nepřátelský krok vůči Rusku, pokus o vystupňování mezinárodního napětí ve sféře obrany a bezpečnosti, o vytváření nových dělicích čar v Evropě.

Podle slov Viktora Ozerova nás bezesporu znovu přimějí k tomu, abychom se opět podívali na NATO nikoli jako na politickou, jak tvrdí, ale jako na vojenskou organizaci. Opomíjet samozřejmě nesmíme žádné kroky, které přibližují vojenskou infrastrukturu k našim hranicím. A když řada vedoucích činitelů těchto států pokládá Rusko za potenciální hrozbu pro svou zem, hrozbu pro její bezpečnost, pak to nevyvolává nic, kromě údivu a nepochopení. Udělali jsme dost vstřícných kroků – i tehdy, když jsme podepsali Zakládající akt NATO-Rusko, i tehdy, když jsme založili Radu NATO-Rusko. Upřímně jsme chtěli společně čelit hrozbám pro světovou bezpečnost. Společně jsme rozhodovali. Společně nesli odpovědnost. Avšak žádná událost počínaje Jugoslávií a konče Jižní Osetií a Abcházií neukázala, že tyto mechanismy fungují. Byla to jen rouška, za kterou se dál zbrojilo. A musím zopakovat, že něco takového nemůže nechat Rusko bez povšimnutí.

Už dávno jsme tomu všemu přestali rozumět. Hned totiž říkají, že 3. a 4. poziční pásmo protiraketové obrany není zaměřeno proti Rusku. Když my říkáme, kde jsou ty rakety, pak nám nikdo nic nedokáže vysvětlit, pokračuje Viktor Ozerov. A tak tedy říkáme – no, dobře, když nejsou zaměřeny proti nám, tak bychom mohli uzavřít z právního hlediska závazný dokument. To ale oni nechtějí. Proto mám takový dojem, že NATO už dávno hledá důvod k tomu, aby prodloužilo svou existenci, aby zavázalo státy, které jsou jeho členy, zvyšovat vojenské výdaje. A potvrzuje se tak to, že NATO se dnes v rámci atlantické bezpečnosti stává hrozbou pro tuto bezpečnost.
Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/2015_02_06/Velitelska-centra-NATO-se-priblizuji-k-Rusku-3204/

 

Klíčová slova: Rusko  | NATO  | Ukrajina  | Válka na Ukrajině
1306 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Profesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativuStal se zázrak. Česká televize vyslyšela dlouholeté volání českých lidí...

euPortal.cz

Přátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházetAndreji Babišovi, Janu Hamáčkovi a všem jejich kolegům z ANO a ČSSD snad nezáleží na osudu našeho krajana ve Francii?

ePortal.cz

Blbost, ale za prachy proč neV České republice řádí sňatkový podvodník, který se představuje jako Tomáš Pěstčínský. Policie je bezradná

Eurabia.cz

Dítě řeklo matce, že by ji neváhalo zavraždit kvůli poslušnosti k islámu a MohamedoviČernoch tvrdil, že ho zmlátili bělští stoupenci Trumpa. Teď se ukázalo, že lhal ve všem ...

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Zařízení USA, které vás slyší... Marian Kechlibar o zákoutích kauzy Huawei. Padni komu padniSpisovatel odhaluje, jak žili Romové s ostatní společností, než vzniklo sídliště Chanov. Osobní zážitky
Aktuálně nejčtenější
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan