Hloupý a naivní Zaorálek. USA mají bohužel podíl i na destrukci ostatních zemí

Autor: Jan Veleba | Publikováno: 6.2.2015 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Nedávný projev prezidenta Zemana k hrozbě sílícího Islámského státu a jeho zničení sjednocenou ozbrojenou akcí pod praporem OSN rozdělil národ. Na rozdíl od souhlasných postojů lidí, ve kterých roste strach z prokazatelné hrozby, většina politiků prezidentův projev zkritizovala.

 

Nejvíce hřímal ministr zahraničí Zaorálek, jenž se plánům prezidenta vysmál - kvůli tomu přece nevyhlásíme islámskému státu křižáckou válku a vůbec, raději bychom si měli řešit problémy doma a o „svět" se nestarat.

Řekněme, že je to poněkud hloupé a naivní tvrzení, navíc vedené permanentní snahou zpochybňovat prezidentovy výroky. A propos, kde pan Zaorálek byl, když USA táhly na Saddáma bez mandátu OSN. Kde byl, když USA a NATO rovněž bez mandátu OSN bombardovaly Srbsko. Nepamatuji si, že by současný ministr zahraničí tehdy coby významný politik ČSSD byť jenom pípl. To se tenkrát odvážil pouze Václav Klaus a Jiří Dientsbier starší.

Podívejme se ale na příčiny terorismu. Je třeba si přiznat, že za tím, co se dnes děje, stojí především špatná geopolitická taktika USA.

Byly to právě Spojené státy, jejichž hlavní snahou v Sýrii bylo odstranění nepohodlného prezidenta Asáda, proti němuž bojovali opoziční povstalci za mohutné podpory USA. A naproti tomu byl to Putin, který se snažil tuto pochybnou politiku USA neutralizovat. Během čtyřleté občanské války zahynulo 200 000 lidí a z miliónů Syřanů se stali uprchlíci. A z Islámského státu, operujícího právě v oblasti Sýrie, se díky občanským nepokojům v průběhu let stala nejobávanější teroristická organizace.

Sám prezident Asád to v rozhovoru pro český tisk označil lakonicky: „Je nereálné chránit lid, bojovat proti terorismu a zároveň bojovat s celým světem".

To, že to „ostřelování" syrského prezidenta byla chybná taktika, uznávají dnes i USA. Ačkoli původně striktně požadovaly Asádovo odstoupení, nyní v tichosti hledají jakékoli řešení, které umožní ukončení krize.

USA mají bohužel podíl i na destrukci ostatních zemí - Afghánistánu, Iráku, Libye. Nejsou ale samy. Mezinárodní měnový fond a Světová banka bránily skutečnému rozvoji v zemích třetího světa systematicky po celá desetiletí. Výsledek této politiky – chudoba, zadluženost, nepokoje a ztráta střechy nad hlavou, to jsou hlavní důvody příchodu uprchlíků z Afriky a Blízkého východu se všemi negativními průvodními jevy. Tím hlavním je masa vykořeněných a zbídačelých běženců, kteří se stávají snadným cílem pro nábor do teroristických buněk.

Vedle Islámského státu nelze zapomínat na líheň terorismu Al-Kaidu či nigerijskou Boko Haram, která neváhá během jediného útoku popravit 2000 lidí, včetně malých dětí.
Hlavním cílem se staly především školy - Boko Haram bojuje proti zavedení západního vzdělání, za návrat tradičních koránských škol a islámského práva.

Armádní odborníci, včetně generála Pavla či bývalého náčelníka generálního štábu Šedivého, se společnou mezinárodní obranou, na rozdíl od neznalých politiků, souhlasí.

Já sám nejsem přítelem řešení konfliktu kultur a náboženství válkou. V případě Islámského státu ale situace dospěla tak daleko, že je ohrožena naše západní civilizace a že v tomto případě je mírové řešení vyloučeno a zůstává bohužel pouze jedna možnost. Tou je boj a nezbývá nic jiného než s prezidentovým názorem souhlasit a pana ministra Zaorálka se zeptat, co tedy navrhuje on. Obávám se, že mimo hloupé kritiky prezidenta nemá nic. Není čas cokoli si nalhávat. Terorismus se rozšířil po celém světě a už dávno nám všem vyhlásil válku.

Ing. Jan Veleba
senátor a předseda SPO

 

Klíčová slova: USA  | islám  | Zeman
2145 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Šéf zpravodajskí služby: Lidé z neziskových organizací, kteří převážejí na lodích migranty do Evropy, jsou nebezpeční fanaticiDávní papežové varují před moderní krizí Církve

ePortal.cz

Volejte řediteli?Každá demokracie má právo bránit sama sebe

Eurabia.cz

Liberálové jsou ve skutečnosti maskování bolševici toužící po teroru proti odlišným názorůmHrůzostrašné: 2/3 vražd páchají imigranti

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnosti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Minář? Stupidní hnus. Plastelína Zaorálek. Zase vyhrál Zeman. Tvrdý soud Karoliny StonjekovéZhroucení je jen otázkou času. Nejen sucho, i další problémy. Ornitolog mluví o tom, proč naše příroda trpí
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan