Hloupý a naivní Zaorálek. USA mají bohužel podíl i na destrukci ostatních zemí

Autor: Jan Veleba | Publikováno: 6.2.2015 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Nedávný projev prezidenta Zemana k hrozbě sílícího Islámského státu a jeho zničení sjednocenou ozbrojenou akcí pod praporem OSN rozdělil národ. Na rozdíl od souhlasných postojů lidí, ve kterých roste strach z prokazatelné hrozby, většina politiků prezidentův projev zkritizovala.

 

Nejvíce hřímal ministr zahraničí Zaorálek, jenž se plánům prezidenta vysmál - kvůli tomu přece nevyhlásíme islámskému státu křižáckou válku a vůbec, raději bychom si měli řešit problémy doma a o „svět" se nestarat.

Řekněme, že je to poněkud hloupé a naivní tvrzení, navíc vedené permanentní snahou zpochybňovat prezidentovy výroky. A propos, kde pan Zaorálek byl, když USA táhly na Saddáma bez mandátu OSN. Kde byl, když USA a NATO rovněž bez mandátu OSN bombardovaly Srbsko. Nepamatuji si, že by současný ministr zahraničí tehdy coby významný politik ČSSD byť jenom pípl. To se tenkrát odvážil pouze Václav Klaus a Jiří Dientsbier starší.

Podívejme se ale na příčiny terorismu. Je třeba si přiznat, že za tím, co se dnes děje, stojí především špatná geopolitická taktika USA.

Byly to právě Spojené státy, jejichž hlavní snahou v Sýrii bylo odstranění nepohodlného prezidenta Asáda, proti němuž bojovali opoziční povstalci za mohutné podpory USA. A naproti tomu byl to Putin, který se snažil tuto pochybnou politiku USA neutralizovat. Během čtyřleté občanské války zahynulo 200 000 lidí a z miliónů Syřanů se stali uprchlíci. A z Islámského státu, operujícího právě v oblasti Sýrie, se díky občanským nepokojům v průběhu let stala nejobávanější teroristická organizace.

Sám prezident Asád to v rozhovoru pro český tisk označil lakonicky: „Je nereálné chránit lid, bojovat proti terorismu a zároveň bojovat s celým světem".

To, že to „ostřelování" syrského prezidenta byla chybná taktika, uznávají dnes i USA. Ačkoli původně striktně požadovaly Asádovo odstoupení, nyní v tichosti hledají jakékoli řešení, které umožní ukončení krize.

USA mají bohužel podíl i na destrukci ostatních zemí - Afghánistánu, Iráku, Libye. Nejsou ale samy. Mezinárodní měnový fond a Světová banka bránily skutečnému rozvoji v zemích třetího světa systematicky po celá desetiletí. Výsledek této politiky – chudoba, zadluženost, nepokoje a ztráta střechy nad hlavou, to jsou hlavní důvody příchodu uprchlíků z Afriky a Blízkého východu se všemi negativními průvodními jevy. Tím hlavním je masa vykořeněných a zbídačelých běženců, kteří se stávají snadným cílem pro nábor do teroristických buněk.

Vedle Islámského státu nelze zapomínat na líheň terorismu Al-Kaidu či nigerijskou Boko Haram, která neváhá během jediného útoku popravit 2000 lidí, včetně malých dětí.
Hlavním cílem se staly především školy - Boko Haram bojuje proti zavedení západního vzdělání, za návrat tradičních koránských škol a islámského práva.

Armádní odborníci, včetně generála Pavla či bývalého náčelníka generálního štábu Šedivého, se společnou mezinárodní obranou, na rozdíl od neznalých politiků, souhlasí.

Já sám nejsem přítelem řešení konfliktu kultur a náboženství válkou. V případě Islámského státu ale situace dospěla tak daleko, že je ohrožena naše západní civilizace a že v tomto případě je mírové řešení vyloučeno a zůstává bohužel pouze jedna možnost. Tou je boj a nezbývá nic jiného než s prezidentovým názorem souhlasit a pana ministra Zaorálka se zeptat, co tedy navrhuje on. Obávám se, že mimo hloupé kritiky prezidenta nemá nic. Není čas cokoli si nalhávat. Terorismus se rozšířil po celém světě a už dávno nám všem vyhlásil válku.

Ing. Jan Veleba
senátor a předseda SPO

 

Klíčová slova: USA  | islám  | Zeman
2023 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Lid je menšina terorizovaná elitami: Po Brežněvově omezené suverenitě máme omezenou demokracii. Hlasuje se, ale k ničemu to není. Vládnou média. Trumpa, Brexit i Babiše je třeba likvidovatDěsivý dokument o islamizaci a úpadku Evropy. Podívejte se, než ho smažou...

ePortal.cz

Češi by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!Velké změny neřídí konspirátoři

Eurabia.cz

Video: Kubánští věřící vyzývají k modlitbám za mír ve Venezuele proti americké intervenciMaďarsko přijalo uprchlíky z Amerikou ohrožované Venezuely

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Soukupovo porno. Análek „s prezidentem“. Pozor, hovoří radní ČT Fridrichová z ČT by za Protektorátu nosila jiný odznáček. A Moravec... Masakr Ladislava Jakla
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan