Ať si Zaorálek narukuje do války s Ruskem sám. Škromach řekl něco o ministrovi zahraničí a toto se pak začalo dít v ČSSD

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 28.1.2015 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach z ČSSD pro ParlamentníListy.cz řekl, že se pozice ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka k Rusku a USA lidem mimo Prahu spíš nelíbí. Ale určitým způsobem to vyrovnává premiér Bohuslav Sobotka, který dle Škromacha zastává realistické postoje. Sankce proti Rusku dle Škromacha k ničemu nevedou a není správné říkat, že dobří jsou jen Američané, či jen Rusové – pravda je uprostřed. Ukrajina je dle něj riziková země a příštích 20 let nemá v EU a NATO být. Co na to ostatní předáci ČSSD?
 

„Pokud jde o zpětnou vazbu od občanů, kterou registruji hlavně mimo Prahu, tak se spíš pozice ministra zahraničí lidem nelíbí. Ale určitým způsobem to vyrovnává premiér Slávek Sobotka, který zaujímá velmi realistické postoje…Sankce, obzvláště v takovémto měřítku a mezi velmocemi, nikdy nemohly nic vyřešit. Takto se dnes vyjadřují i realističtí politici v rámci EU…Nepředpokládám, že se v NATO a EU najde nějaký šílenec, který by ji v nejbližších dvaceti letech do těchto společenství začlenil. Ukrajina je riziková země,“ řekl mimo jiné Škromach v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.  

ParlamentníListy.cz oslovily ministry, poslance, senátory, europoslance či členy ÚVV ČSSD i samotného ministra Zaorálka a premiéra Sobotku, co si o názoru Zdeňka Škromacha myslí. Odpověděli jen někteří a názory se mezi nimi různí.

Otázka vstupu Ukrajiny do EU a NATO není na programu dne

„Nemyslím si to. Pozice premiéra i ministra zahraničí je vyvážená a sleduje dlouhodobý zájem České republiky, kterým je důvěryhodnost v mezinárodních vztazích. O tom, kde bude Ukrajina v budoucnu, si musí Ukrajinci rozhodnout sami. Je to jejich výsostné právo,“ reagovala pro ParlamentníListy.cz místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková.

„Bezpečnostní situace na Ukrajině je téměř pro každého občana nepřehledná. Zejména proto, že každá strana sporu a také Ruská federace vedou dezinformační kampaň. Ten, kdo má dostatečné informace například od zpravodajských služeb či od našich velvyslanců, má výhodu. Chci připomenou, že zahraniční politika byla vždy v minulosti v ČSSD diskutována, ať již byl ministrem zahraničí kdokoli. Proto mě nepřekvapuje ani dnešní diskuse, a to nejen uvnitř strany,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

 

„Osobně ekonomické sankce také nevítám, ale v současné době jsou jistým řešením ze strany EU. Nemyslím si, že sankce nejsou úspěšné, zejména ty, které jsou zaměřené na banky a finanční instituce. Problémem Ruské federace je dnes cena ropy a pokles příjmu státního rozpočtu. To, co mi vadí na sankcích obecně, jsou negativní dopady na občany. Souhlasím se Zdeňkem Škromachem, že otázka vstupu Ukrajiny do EU a NATO není na programu dne. Nicméně ze strany EU musí existovat jasně deklarovaná podpora, protože nelze připustit, aby si o své budoucnosti nemohli rozhodnout sami Ukrajinci,“ dodal Seďa.

Ať si Zaorálek narukuje sám

„Souhlasím se Zdeňkem Škromachem a své podobné názory jsem opětovně prezentoval mimo jiné i na stránkách Parlamentních listů. Vývoj i u kupříkladu nepochopitelné výkřiky premiéra Jaceňuka mi, ve vší skromnosti, dávají za pravdu. Odmítám se podílet na nepříliš čistých mocenských hrátkách, které hlavně nás Evropany ženou minimálně do studené války. Jak by vypadala to ´horká´ , si ani ti kejvalové neumí představit. Měli by alespoň narukovat. Včetně pana ministra zahraničí. Příklady táhnou, ne?“ říká poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

„Jsem přesvědčen, že sankce proti Rusku občanskou válku na Ukrajině nevyřeší. Co se týče vstupu Ukrajiny do EU a NATO, je z tohoto pohledu nepřijatelný,“ říká poslanec Pavel Ploc.

„Mám shodné poznatky ze svého regionu jako Zdeněk Škromach. Ukrajinská vláda od svého zvolení prosazuje silové řešení a základní problémy neřeší,“ míní senátor ČSSD Jan Hajda.

Nesmíme postupovat smířlivě. Mohou destabilizovat i Moldávii, Gruzii či Lotyšsko

„Já si myslím, že Zdeněk Škromach nikdy nebyl příliš velkým odborníkem na zahraniční politiku. Je škoda, že se snaží do ní ingerovat. Mnohem více by mu slušely témata zaměstnanosti a sociální politiky. Nemyslím si, že by Lubomír Zaorálek byl jestřábem nebo někým v evropské politice ojedinělým. Právě naopak. Já jsem velmi rád, že česká zahraniční politika se čím dál víc dostává do hlavního proudu v evropské politice v EU,“ řekl redakci europoslanec Miroslav Poche.

„Situace na Ukrajině v posledních dnech rozhodně nenasvědčuje tomu, že bychom měli k tomu problému přistupovat nějak vágně nebo smířlivě. Naopak my musíme zaujímat čím dál jednoznačnější stanoviska, protože se nás to už bezprostředně týká. Pokud bychom nechali tu situaci na východní Ukrajině eskalovat dál, tak je možné, že síly, které destabilizují tuto část Evropy, se pokusí o to samé v Gruzii, Moldávii, nedej Bože v Bělorusku či Lotyšsku. To se nás bezprostředně týká. Čili si myslím, že bychom měli být slyšet a zastávat jasné názory, protože to je v našem zájmu,“ dodal Poche.

Prioritou občanů jsou mírová řešení

Dle poslankyně ČSSD Dany Váhalové v současné době nelze hovořit o vstupu Ukrajiny do EU a NATO. „Je nutné okamžitě ukončit válečný konflikt a stabilizovat Ukrajinu. Všechny evropské země, instituce a politici by měli k tomu přispět formou tlaku na účastníky konfliktu. Prioritou občanů jsou mírová řešení,“ míní poslankyně.

„Mám stejný názor jako premiér Sobotka,“ reagovala senátorka ČSSD Dagmar Terelmešová.

„Do jisté míry se Zdeňkem Škromachem souhlasím,“ uvedl člen ÚVV ČSSD Ivan David.

„Souhlasím,“ reagoval stručně na Škromachův postoj člen ÚVV Michal Kraus.

 

Sobotka: Není možné si představit stabilní fungování Evropy bez kooperace s Ruskem

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz v říjnu řekl, že není možné si představit stabilní fungování Evropy bez nějaké formy kooperace s Ruskem. Izolace a přílišné tlačení Ruska do kouta způsobí problémy, neboť tím se podpoří tendence k autoritativnímu režimu. S Ruskem je prý bez ohledu na rozdílný pohled na Ukrajinu třeba komunikovat a spolupracovat například proti islámskému extremismu a Islámskému státu.

„Logicky tedy zemi našeho charakteru spouštění nějaké nové ´železné opony´ na hranicích mezi Ukrajinou a Ruskem dlouhodobě poškodí. Byla by chyba, kdybychom vyklidili ruský trh, protože pak bychom se tam už nevrátili. Vrátí se tam Němci a Francouzi skrze své čínské pobočky, ale už nebudou mít šanci se tam vrátit české strojírenské firmy. To jsem velmi cítil i z debaty, kterou jsem vedl s našimi exportéry na brněnském strojírenském veletrhu…Z dlouhodobého horizontu říkám a budu to říkat i nadále, že není možné si představit stabilní fungování Evropy bez nějaké formy kooperace s Ruskem. To se týká nejenom ekonomických zájmů, ale také diskuze o politické stabilitě, bezpečnosti, lidských právech. V tom všem musíme s Ruskem udržovat komunikaci. Izolace a přílišné tlačení Ruska do kouta by mohly do budoucna způsobit dlouhodobé problémy, protože čím více bude snaha Rusko izolovat, tím tam budou více podporovány tendence k autoritativnímu režimu. To pro dlouhodobou stabilitu a bezpečnost Evropy není dobrá zpráva. Jsou tady i další témata, kdy je třeba mluvit s Ruskem velmi intenzivně, to je třeba boj proti islámskému extremismu,“ řekl tehdy Sobotka.

 

Psali jsme:

www.parlamentnilisty.cz

Klíčová slova: Rusko  | USA  | ČSSD  | Zaorálek
3379 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě To je síla a šok. Takhle vypadá islamizovaná Anglie, žádná fake news, ale osobní zkušenost redaktora světoznámého deníku

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuTrump lump? Kubánský prezident kritizoval imperiální výhrůžky USA vůči Venezuele

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Věděl příliš mnoho: Plukovník Komárek ukazuje, kdo a jak odposlouchával Babiše a zadal Čapí hnízdoPodvodník Altner, podojil nás. Drsná slova z ČSSD, jde i o Zemana
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan