EU tajně vyjednává smlouvu, která z nás udělá poddané USA

Autor: Jaroslav Bašta | Publikováno: 21.1.2015 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

20. 1. 2015 První zprávy
Ve stínu atentátů v Paříži a obav z řádění islámských radikálů jinde v Evropě se dále tajně vyjednává o smlouvě TTIP bez ohledu na to, kolik občanů EU proti tomu protestuje (pod dvěma peticemi je podepsáno dva a půl milionu lidí).
Deník The Guardian zveřejnil stanovisko profesora Colina Crouche o nejproblematičtější části navrhované dohody, kterou je „ustanovení pro urovnávání sporů mezi investory a státy – ISDS“

 

To navrhuje, že korporacím bude dovoleno, aby žalovaly státy kvůli zákonům, které by mohly snížit jejich budoucí možné zisky. Míněny jsou zákony na ochranu zdraví spotřebitelů, ochrany životního prostředí, povinné zdravotní a důchodové pojištění, ale také např. existence odborů a kolektivních smluv. Nemusejí však žalovat státy u jejich soudů, nýbrž u zahraničních korporátních tribunálů, které budou soudit v tajnosti, bez možnosti soudní revize a práva na odvolání. Jak správně varuje profesor Crouch, to není jen likvidace demokracie, ale i zákonnosti.
Keller: Položil jsem Euro komisi dva dotazy a tady máte odpověď! 

Když si tyto nehoráznosti převedu do budoucího systému fungování Evropské unie, současné členské státy budou ve svých rozhodovacích pravomocech plně nahrazeny státy novými pod jmény Shell, Chevron, Monsanto, Philipp Morris a tak dále, dosaďte si dle vlastního výběru.

A čím nám vedení EU tuto tajně vyjednávanou smlouvu, která z nás všech udělá poddané nadnárodních korporací, odůvodňuje? 

Že prý pro nás bude neuvěřitelně ekonomicky výhodná. Podobně argumentují drobní pouliční podvodníci, když lákají důvěřivce ke hře se skořápkami. Zdá se, že deficit demokracie uvnitř EU již překročil kritickou mez. Pokud se pod tlakem veřejnosti Evropská unie nevrátí ke svým původním hodnotám (spravedlnost, mírové urovnání konfliktů, demokracie a dobré mravy), myslím, že se naše členství v ní stane nadbytečným až nepřijatelným. Něco podobného jsme už před pár desetiletími zažili a vůbec se nám to nelíbilo.

Klíčová slova: EU  | USA
3704 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Stav Katolické církve v Německu je katastrofální. Papež František varoval před tím, že se odtrhne od Říma. Došlo k otevřené revoltěPašeráci bez hranic opět sbírají u břehů Libye Afričany prchající před Asadem ze Sýrie. Nebo jak je to teď správně?

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Júlinka má potřebu se neustále umývat: znásilnil ji imigrant!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvářVIDEO Proč nejedete jinam! Tihle neutíkají z války... Aktivisté vysadili na ostrově Lampedusa další imigranty. A místní se do nich tvrdě pustili
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan