Exministr Bašta: Válce s Ruskem a uprchlíkům se vyhneme tím, že vystoupíme z EU, s Maďary, Srby, Slováky a Rakušany uděláme tuto nečekanou věc

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 15.1.2015 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

ROZHOVOR Exministr Zemanovy vlády, bývalý velvyslanec na Ukrajině a v Rusku Jaroslav Bašta míní, že by se Česká republika mohla vyhnout zapojení do konfliktu na Ukrajině tím, že by vystoupila i s dalšími státy středoevropského prostoru z EU a vytvořila zde nové integrační uskupení. Pozitivní diskriminace je diskriminací lidí dodržujících zákony. Rusko dle něho stojí o ukončení konfliktu a na Ukrajině sílí tendence k revizi výsledků druhé světové války.

 

Oskar Krejčí řekl, že dohoda s Ruskem v boji proti islámskému terorismu je automatický předpoklad, má-li být ten boj efektivní. Co si o tom myslíte?

Postřeh pana profesora je správný. Historicky existuje pouze jeden jediný příklad dlouhodobého mírového soužití křesťanství a islámu. V rámci Ruska v několika uplynulých staletích. Události na Kavkaze v uplynulých desetiletích ukázaly, že přes všechny problémy Ruská federace zvládla nápor radikálního islámu, ač jde o stát s největším počtem muslimů v Evropě. Spolupráce s Ruskem a Čínou představuje v boji proti této anticivilizační hrozbě podmínku nutnou, nikoli však postačující. Islámský stát je přímým důsledkem naivního pokusu o vývoz demokracie.

Rovněž uvedl, že Islámský stát je v podstatě věcný produkt západní politiky, pomoci boje proti syrské vládě, výsledek politiky svržení vlády v Iráku a že Islámský stát je mediálním produktem Západu...

Sekulární režimy v severní Africe, na Blízkém a Středním východě vždy představovaly přirozené spojence Západu. Všechny buď padly, nebo jsou v ohrožení. Nevystřídaly je parlamentní demokracie, ale chaos nebo teokratické diktatury. Islámský stát je přímým důsledkem naivního pokusu o vývoz demokracie a při životě ho drží stejnou měrou saúdské petrodolary a  pozornost západních médií. ISILu stačí jen bojovat a vraždit, popularitu mu zajistí mediální pozornost Západu.  

Manželka polského politika Radoslawa Sikorského Anne Applebaumová řekla v rozhovoru pro MF DNES, že Rusko dokázalo vyvolat v evropské populaci hysterii a mediálně lidem vnutit zcela falešný obraz světa. „Jsou mistři ve vytváření falešných webových stránek, internetových trollů...,“ říká o Rusech. Kromě toho prý Rusko vyvinulo zcela nový druh propagandy: „Pokoušejí se podrýt západní systémy a vytvořit v nich větší spory. Proto podporují krajně orientované strany. Korupce je jejich formou zahraniční politiky.“ Co soudíte o tomto?

Nesdílím názor paní Anne Applebaumové, že evropská populace nemyslí a není odolná proti mediální manipulaci. 

Prezident republiky Miloš Zeman v rozhovoru pro Deník.cz řekl, že každý má žít ve své původní zemi a neměl by se pokoušet narušovat život v zemích s jinou kulturou. Muslimští imigranti nemají dle něj schopnost se adaptovat a asimilovat. Muslimům vzkázal, že pokud nedokážou přijmout pravidla hostitelské země, ať se vrátí domů do původní vlasti. Souhlasíte se svým bývalým „šéfem“?

Nemyslím si, že by ten problém vězel v imigrantech odkudkoliv, s jakýmkoliv náboženstvím. Je to náš, evropský problém, protože nedokážeme prosazovat základní zásadu jakéhokoli spořádaného státu – totiž že zákony a pravidla platí pro všechny stejně. Všichni lidé jsou si před zákonem rovni a nikomu se nesmí dostat jiného zacházení z důvodů národnostních nebo náboženských. Jakákoli diskriminace je nepřípustná. Je třeba říci nahlas, že takzvaná pozitivní diskriminace je ve skutečnosti neomluvitelnou a nezákonnou diskriminací většiny, tedy lidí zákonů dbalých.

 

 

Vy jste řekl, že si dovedete v roce 2015 představit hned tři důvody, kvůli kterým by Česká republika mohla opustit EU. Prvým by byla válka na východě Ukrajiny s naší účastí. Druhým smlouva TTIP, která je tajná a patrně nevýhodná pro malé a střední firmy, a třetím důvodem by pak bylo rozhodnutí o umístění desítek tisíc uprchlíků z muslimských zemí v České republice. Jak je podle vás reálné, že by k vystoupení ČR z EU mohlo dojít? Co by mohlo být alternativou? Zapojení do EFTA či užší spolupráce s BRICS?

Když sleduji vývoj ve střední Evropě, asi bychom s tím postojem nezůstali osamoceni – podobné výhrady má Slovensko, Maďarsko, Rakousko, pochopení bychom našli i u Srbska, možná i u dalších států v Podunají. Podobný státní útvar už v minulosti existoval a byl docela životaschopný. 

Pokud zůstaneme u tématu imigrace. S tím souvisí společná imigrační politika EU založená dle Lisabonské smlouvy na vzájemné solidaritě. Nebyl by na místě nějaký koordinovaný postup se státy bývalého východního bloku, které zatím nejsou problémem muslimské imigrace zasaženy? Nebyla by na místě nějaká nová forma integrace ve středoevropském prostoru? Je totiž možné, že s demografickým vývojem a dle odhadů budou státy EU-12 za několik desítek let muslimské a odpoutání od nich by pomohlo zachovat naši civilizačně-kulturně-národní identitu...

Vzájemná solidarita je ve své podstatě velmi pozitivní princip. Ale my jsme v minulosti nikdy neměli kolonie, takže nemáme morální závazky jako Velká Británie, Francie, Belgie, Nizozemí, Španělsko a tak podobně. Navíc jsme poučeni krizovým vývojem jinde. Proto by naše dveře i srdce měla být otevřená pro nejpronásledovanější náboženskou menšinu dnešního světa – křesťany z Blízkého a Středního východu. Nikoli pro ty, kdož mají za svatou povinnost zemi svého dočasného pobytu islamizovat či z ní odejít. 

Ukrajinský premiér Jaceňuk označil vítězné tažení Rudé armády během druhé světové války za „invazi na Ukrajinu a do Německa“. Hrozí z ukrajinské strany revizionistické postoje ve vztahu k druhé světové válce?

Tyto postoje jsou tam přítomné už dávno. Stačí se podívat na éru prezidenta Juščenka – pochody veteránů z divize SS Galizien, vyznamenání hrdiny Ukrajiny Stepanu Banderovi. Očekávám, že s nadcházejícím 70. výročím konce druhé světové války se jich objeví mnohem víc. 

 

 

Čtyřstranný astanský summit o situaci na východě Ukrajiny se neuskuteční, dokud nebude vidět reálný pokrok v plnění minských dohod o urovnání krize. Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi to v telefonickém rozhovoru řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Je to podle vás opravdový důvod, nebo za tím je něco jiného. Je to správné rozhodnutí?

V současné napjaté situaci je každé rozhodnutí, které oddálí vyjednávání, špatné. Jedinou alternativou k vyjednávání pak zůstává válka. 

Co říkáte zprávám o tom, že ruští vojáci působí na východě Ukrajiny a takzvaní separatisté jsou cvičeni v Rusku v rostovské oblasti? Jsou pravdivé? A pokud ano, lze takový postup Ruska nějak ospravedlnit?

Podobné informace znějí logicky, takže asi budou pravdivé. Rusko se chová jako velmoc, což v případě USA obvykle stačí k ospravedlnění mnohých invazí. Možná by bylo načase východoukrajinský konflikt vyřešit podobně jako v bývalé Jugoslávii, včetně vzniku několika států typu Kosova. 

Jak hodnotíte stav ve východoukrajinských republikách? Mluví se o tom, že tam vládne chaos a lidové republiky nekontrolují celé území a „řádí“ tam různí vůdci typu Alexandra Bednova (Batman) a ani kozáci nejsou pod kontrolou... Strelkov je v opozici proti vedení republik...

Srovnáte-li stav v obou „lidových republikách“ s anexí Krymu, je nad vší pochybnost zřejmé, že na východní Ukrajině zuří občanská válka se všemi jejími průvodními jevy. Je dobře vidět, že před necelými sto lety tam bylo světové centrum anarchistů. Myslím, že Rusko už dnes velmi stojí o skončení konfliktu. 

Jaký očekáváte vývoj? Eskalaci konfliktu a operace ukrajinské armády? Budou mít nějaký vliv události v Paříži?

Poté, co jsem si přečetl, že ukrajinské ministerstvo obrany tvrdí, že povstalců a ruských vojáků je ve válečné zóně víc než příslušníků ozbrojených sil Ukrajiny, očekávám, že brzy přijde frontální útok na pozice separatistů. V oněch zeměpisných šířkách se podobné řeči vedou jen před válkou. Hrdinové přece útočí jen na silnějšího nepřítele... 

 

Psali jsme:

 
www.parlamentnilisty.cz

 

Klíčová slova: EU  | Rusko  | islám
3317 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Odstranění pomníku maršála Koněva z náměstí Interbrigády je vítězstvím fašizmu v naší zemiLubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým Schwarzenbergem...Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslné

euPortal.cz

Evropské vlády pozvaly do Evropy zpátky bojovníky Islámského státu. Ti se pohybují volně a úřady neví, kde jsou...Řádění norského sociálního úřadu Barnevernet. Doslova krade lidem děti pod různými nesmyslnými záminkami typu, že děcko dostalo na zadek a podobně

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Muslimové ve Skotsku usiluji zákeřný způsobem o zrušeni zákazu ženské obřízkyNěmecka vláda utratila zhruba 125 milionu korun, aby zaměstnala dva syrské uprchlíky ...

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Odpad! Diváci zúčtovali s ČT za pořad o „fake news“. A koukejte, kdo se přidalZahradil: Jourovou budou všichni nesnášet. A nás s ní. Z EU se řítí něco, co nedokážeme odhadnout
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan