Guardian: Rok 2015 se stane přelomem ve světové ekonomice

Autor: odjinud | Publikováno: 1.1.2015 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

 

V nadcházejícím roce dojde ve světové ekonomice k závažným změnám, mnohým zemím přinese rok 2015 naději na značné zlepšení finanční a ekonomické situace, existuje ale řada faktorů, které mohou ještě více prohloubit už existující problémy, píše The Guardian.

Zmíněný deník uvádí několik rizikových faktorů – ceny ropy, hospodářské problémy Ruska a Ukrajiny, situace v čínské a americké ekonomice a boj s krizí v eurozóně.

Pokud jde o ropu, pak na jedné straně pokles cen černého zlata kladně ovlivní spotřebitelskou poptávku a omezí výdaje společností. Na druhé straně ale analytici upozorňují na to, že prudký pokles cen může vyvolat „úvěrový stres“, který ovlivní hospodářství Venezuely a Íránu a zasáhne i energetické odvětví Spojených států, praví se v článku.

Na ceně ropy je závislá i ekonomická prosperita Ruska. Když se Rusku nepodaří překonat v příštím roce ekonomické těžkosti, pak vyvolají „efekt domina“ ve státech sousedících jak s Ruskem, tak i s Evropskou unií, zdůrazňuje The Guardian.

V roce 2015 bude rovněž pozornost všech soustředěna na dvě největší světové ekonomiky – čínskou a americkou. Rok 2014 nebyl pro Peking právě jednoduchý, snažil se vypořádat se s velkým množstvím promeškaných úvěrů spojených se strategií „růstu za každou cenu“ dokonce v roce 2008. Nyní je jasné, že růst čínské ekonomiky v roce 2015 bude mnohem pomalejší než doposud. Ať už ale bude toto zpomalení jakékoli, dá se očekávat, že dovoz z jiných zemí do Číny se sníží a kromě toho může mimořádně levné zboží z Číny vyprovokovat deflaci, například v eurozóně, píše The Guardian.

Jednou z hlavních těžkostí pro USA bude v nadcházejícím roce 2015 možné rozhodnutí Federálního rezervního systému zvýšit základní úrokovou sazbu. Prozatím je tato sazba na rekordně nízké roční úrovni – 0,25%, je ale jasné, že relativní zlepšení situace ve světové ekonomice, k němuž došlo v poslední době, bude mít dříve nebo později za následek zvýšení tohoto ukazatele. Do té doby, dokud nebude jasné, jaký vliv bude mít zvýšení sazby na hospodářskou situaci, budou investoři vyčkávat a světové trhy budou kolísat, domnívá se The Guardian.

Pokud jde o eurozónu, rok 2015 jí přináší nejistotu do budoucna. V roce 2014 nedokázala eurozóna překonat hrozbu deflace a neprokázala přesvědčivý růst a tyto problémy přejdou i do nadcházejícího roku. Veškerá opatření učiněná Evropskou centrální bankou v minulých měsících se nestala všelékem na všechny problémy, mimo jiné na boj s deflací. Podle mínění listu The Guardian už má Evropská centrální banka pouze jednu silnou zbraň – kvantitativní změkčování, kdy centrální banky skupují finanční aktiva za účelem investování určitého množství peněz do ekonomiky. Doposud se podobná politika neprosazovala, protože se tomu bránilo Německo, když ale Evropská centrální banka nepřistoupí na kvantitativní změkčování v roce 2015, pak to vyvolá paniku mezi investory.

Už na začátku roku 2015 se světová ekonomika ocitne na rozcestí. Jedna cesta ji přivede k čilé obnově, kterou úřady mnohých zemí očekávaly od konce roku 2007 díky poklesu cen ropy, což je prospěšné pro spotřebitele, a také k hospodářskému růstu USA. Druhá cesta přivede světovou ekonomiku k další recesi, protože řešení ožehavých problémů, které vznikly ještě v období 2008-2009, se dál odkládat nedá, uzavírá The Guerdian.
 

 http://czech.ruvr.ru/

 

2648 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Lid je menšina terorizovaná elitami: Po Brežněvově omezené suverenitě máme omezenou demokracii. Hlasuje se, ale k ničemu to není. Vládnou média. Trumpa, Brexit i Babiše je třeba likvidovatDěsivý dokument o islamizaci a úpadku Evropy. Podívejte se, než ho smažou...

ePortal.cz

Češi by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!Velké změny neřídí konspirátoři

Eurabia.cz

Video: Kubánští věřící vyzývají k modlitbám za mír ve Venezuele proti americké intervenciMaďarsko přijalo uprchlíky z Amerikou ohrožované Venezuely

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Soukupovo porno. Análek „s prezidentem“. Pozor, hovoří radní ČT Fridrichová z ČT by za Protektorátu nosila jiný odznáček. A Moravec... Masakr Ladislava Jakla
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan