Předák poslanců ČSSD: Zeman plní, co slíbil voličům. Mezi ním a vládou není rozpor. Bez spolupráce s Ruskem a Čínou to nepůjde

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 9.12.2014 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa míní, že mezi prezidentem Zemanem a vládou není v zahraniční politice vůči Rusku a Číně výraznější rozdíl a s těmito zeměmi je nutné spolupracovat. Kapela a počínání Pussy Riot se mu nelíbí. Prezident podle něho plní, co slíbil voličům, vulgární výroky mu ale nepomáhají.

Co říkáte posledním protestům proti prezidentu republiky Miloši Zemanovi od Albertova, kde došlo k vajíčkovému útoku, až po nynějšek?
 
Občané určitě mají právo protestovat. Miloš Zeman tomu nahrál. Některé jeho výroky, které buď byly vytržené z kontextu, nebo nebyly vytržené z kontextu, určitě nebyly šťastné. Takže kritiku ze strany občanů kvůli tomu lze chápat. Jiná věc je způsob protestu. Tam šlo o ta vajíčka. Z pohledu demokracie je jakékoli násilí – a toto násilí je – naprosto nepatřičné. Stejně jako znevažování funkce prezidenta i vlastní akce k 25. výročí sametové revoluce. Odpovědnost za to nesou organizátoři.

Když zůstaneme u výroků Miloše Zemana k Pussy Riot, tak on upozornil na dvě věci. Že zde je nějaký mýtus kapely, která má hájit lidská práva, přitom ta kapela zneuctila pravoslavný chrám Krista Spasitele a členka kapely Tolokonnikovová při veřejné performanci souložila těhotná na veřejnosti. Druhá věc je, že když Karel Schwarzenberg mluví vulgárně, tak mu za to média a pražská kavárna tleskají, ale kdyby to říkal někdo jiný, tak mu to bude vyčítáno. Jak se díváte na to jeho zdůvodnění, proč to řekl? On takto běžně totiž nemluví.

To určitě. Ale obecně si myslím, že by politici neměli vulgarity používat, protože neoslovují jenom své voliče, ale i mladou generaci. Pokud jde konkrétně o Pussy Riot, tak jedna věc je nějaký překlad, druhá věc je, co ta skupina vlastně dělá a jakou má uměleckou úroveň. Další věc je, jaký je stav lidských práv v Rusku. A položme si také otázku, jak by se zachovaly orgány činné v trestním řízení, kdyby se něco podobného stalo u nás. Nedovedu si představit, že by taková kapela vystupovala v katolickém či pravoslavném chrámu u nás. Osobně si myslím, že hodně věcí bylo zideologizovaných, ať už ze strany, řekněme, české pravice, která chtěla mít hůl na pana prezidenta, tak i ze strany zastánců pana prezidenta, kteří poukazovali na to vystupování některých členek Pussy Riot. Já osobně bych takovou kapelu určitě nepodporoval, není to můj šálek kávy, přestože jsem rocker. Na jejich koncert bych rozhodně nešel.

Nyní jsme se bavili spíše o formách vyjadřování a protestu. Když se podíváme na obsah, tak Miloš Zeman bývá těmi demonstranty i Miroslavem Kalouskem či ODS kritizován kvůli svému postoji k Rusku a Číně. Bývá kritizován, že nebere v potaz lidská práva a tak dále…

Tak jak znám Miloše Zemana, tak si nemyslím, že by nerespektoval lidská práva. Je to bývalý ekonom a snaží se, aby se Česká republika jako průmyslová země vrátila na obchodní pozice, které v těchto státech měla. Bez spolupráce se zeměmi, jako jsou Ruská federace, Čína, Indie, Brazílie, celý BRICS, to nepůjde. Víme, že Spojené státy ve své obchodní politice docela brání účasti našich firem na jejich trhu, jsou tam různé bariéry. To by měla odstranit připravovaná smlouva TTIP, o které nikdo nic moc neví.

I kdybychom lidská práva upřednostňovali jako hlavní politický bod ve vztahu k jiným zemím, tak víme dobře, že mezinárodní zahraniční politika se chová úplně jinak. Stačí se podívat na členy EU, jako jsou Německo, Velká Británie, Francie, které brání své národní zájmy. Základním problémem České republiky je, že politická reprezentace našeho státu si neujasnila, jaké jsou národní zájmy naší země. Jedním z národních zájmů určitě je zabezpečit vysokou zaměstnanost, konkurenceschopnost. A bez těch nových trhů to nepůjde.

V médiích se objevily názory, že se prezident Zeman výrazně liší od politiky vlády v postoji k Rusku a Číně. Co si o tom myslíte? Je tam nějaká disbalance či disharmonie?

Dle toho, jaké mám informace z Ministerstva zahraničních věcí od pana ministra Zaorálka, a dle toho, co sleduji v médiích, tak si to nemyslím. Vím, že pan ministr řadu věcí s panem prezidentem konzultuje, ať už to je vztah k Ruské federaci nebo Číně. V globále je to stejný vztah. Jediná odlišnost pana prezidenta od vlády, která není zase až tak velká, je ohledně sankcí. Ale premiér Sobotka byl kritizován opozicí kvůli tomu, že Česká republika si vyjednala své zájmy ohledně sankcí EU vůči Rusku, čili ani tady není ten rozdíl velký.

Ale pokud se podíváme na samotné sankce, tak jejich cíl po pravdě příliš definovaný není. Málo se mluví o anexi Krymu, protože teď se hovoří o východní Ukrajině. Nemyslím si tedy, že by česká zahraniční politika měla dva konce provazu, kde by ji každý aktér táhl jinam. Myslím si, že naše zahraniční politika je v pořádku a koordinace tam je. Co se týče nějaké kritiky ze strany pravice, tak oni prostě nemají na vnitropolitické scéně jiné téma. Zahraniční politika a bezpečnost by měly být tématy, na kterých by se koalice a opozice měly shodnout, to se ale bohužel neděje.

Je podle vás Miloš Zeman dobrým prezidentem z hlediska toho, co sliboval svým voličům, a toho, co má hlava státu plnit?

V prvním kole jsem Miloše Zemana nevolil, volil jsem ho v druhém kole. Znám ho hodně dlouho, a to, co řekl, že bude prezidentem pro 10 milionů lidí, si docela plní. Je odlišný od exprezidentů Havla a Klause. Na návštěvách jednotlivých krajů je vidět, že má prezident velkou podporu. Kromě pár protestujících ho drtivá většina podporuje. Je na tom vidět problém v přerozdělování národního bohatství. Praha a střední Čechy z toho koláče národního bohatství ujídají mnohem více, než se dostává do krajů, které jsou na periferii zájmu, ať už to jsou moravské kraje, či severní Čechy a Karlovarsko. Miloš Zeman si plní to, s čím šel do prezidentských voleb. Nepozoruji nějaké rozdíly mezi tím, co sliboval, a jeho politikou. Ty poslední protesty proti vulgárnímu vyjadřování mu z hlediska popularity ale příliš neprospěly. A když se nechal strhnout tím mediálním tlakem či protesty k některým dalším výrokům, které následovaly, tak trochu sklouznul za hranu, již bych si já u pana prezidenta představoval.

www.parlamentnilisty.cz

ČTĚTE TAKÉ:

Další důkaz lži a manipulace České televize. Z pár stovek lidí udělali v ČT statisíce! Podívejte se na video a posuďte sami

Klíčová slova: Rusko  | Čína  | Zeman  | Pussy Riot  | ČSSD
1752 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Stav Katolické církve v Německu je katastrofální. Papež František varoval před tím, že se odtrhne od Říma. Došlo k otevřené revoltěPašeráci bez hranic opět sbírají u břehů Libye Afričany prchající před Asadem ze Sýrie. Nebo jak je to teď správně?

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Júlinka má potřebu se neustále umývat: znásilnil ji imigrant!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvářDo Maďarska už ne! Zjistili jsme, co se v ČR stane s uprchlíky, kteří „utečou“ Orbánovi
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan