Statečný Miloš Zeman, pravda o obraně Evropy, řeči Roberta Fica o válce kvůli Ukrajině. Analytik Chelemendik a jeho vysvětlení

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 5.12.2014 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

Miloš Zeman přetvořil „dekorativní“ funkci prezidenta republiky v reálnou politickou agendu a bojuje za zájmy České republiky v zahraničí. Pro ParlamentníListy.cz to říká ruský spisovatel a politický analytik Sergej Chelemendik, který dlouhodobě žije v Bratislavě. Mluví také o nedávném varování Roberta Fica před válkou v širším měřítku a jasně říká, co za těmi slovy je. Chelemendik zmínil také podle svých slov zásadní informaci ohledně obrany vojenských základem v Evropě, o které se podle něho nemluví.

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že na základě informací z neuvedených německých zdrojů začne na sedmdesát procent kvůli Ukrajině válka, konflikt širšího rozměru, a pokud k tomu dojde, Slovensko bude trpět. Jak to na vás působí? Proč to Rober Fico řekl? A může v tom mít pravdu?

Jako mnoho lidí jsem trošku překvapený, že Robert Fico začal kariéru geopolitického prognostika, dosud se tím nezaobíral. Je to překvapení. Řeknu k tomu několik poznámek. Když to zjednoduším, tak informace z přísně tajného německého zdroje o možném vojenském konfliktu mezi Spojenými státy a Ruskem jednoduše nemůže přijít, protože Německo bude poslední, kdo se o tomto konfliktu dozví. Frau Merkel by byla ta poslední, která by možná zjistila, že už padají rakety na Německo, konkrétně na americké základny v Německu. USA by v žádném případě o něčem takovém neinformovaly spojence. Vysvětlím proč.

Je jedna přísně utajovaná věc v Evropě a doufám, že váš server bude mít odvahu ji zveřejnit tak, jak to povím. Protivzdušná obrana NATO v Evropě není schopna ubránit základny NATO v Evropě v případě reálné války. Taková reálná válka se teď může odehrát ne v zákopech, jak si někdo myslí, taková válka v Evropě nikdy nebude. Ale ona se může odehrát jako válka letecká a válka raketová. Za těchto dispozic, které existují, nejsou protivzdušné síly NATO v Evropě schopné ubránit základny, které se v Evropě nacházejí, a část z nich má atomové zbraně. To prostě není možné. Když Rusko v rámci války zaútočí na americké základny, což určitě udělá, zaútočí ze vzduchu, zaútočí ze země a z jihu a severu zaútočí námořnictvo raketami. A kdyby se něco takového skutečně připravovalo, tak ještě jednou opakuji, Německo by bylo poslední, které by se o tom dozvědělo.

Dále druhá věc a o tom jsou Češi a Slováci málo informováni, neboť vzor takové války se teď odehrává na Ukrajině. To je takzvaná hybridní, a já k tomu dodám teroristická, válka (podobná se odehrává v Sýrii či Iráku) a jejím smyslem je vytlačování a terorizování civilního obyvatelstva. To je de facto etnické čištění. Taková válka mezi Ruskem a Spojenými státy není možná z pochopitelných důvodů.

Proč tedy podle vás Robert Fico něco takového řekl?

Když Robert Fico říká, že ta jeho informace je na sedmdesát procent, tak to podle mě nezní důvěryhodně a důvod, proč to udělal, se můžeme dovtípit. Jde na něho velmi masivní mediální útok a on si řekl, že když vystraší své voliče takovýmto způsobem (lidé se i tak bojí války), tak se semknou kolem jediného relevantního politika na Slovensku a budou ho bránit. Já si myslím ale, že to tak nebude. To, že někoho vystrašil, to se už stalo, ale že ho budou bránit, to je podle mě přehnaná představa. Jestli chce zůstat v politice, bude se muset bránit sám.

Ještě poznámka ke geopolitickému vyjadřování Roberta Fica. On si protiřečí, když vystupuje proti sankcím a mluví proti nim velmi odvážně, jenže on dělá pravý opak. Slovenští představitelé hlasují pro sankce, přestože mají právo jako každý člen EU použít veto. Nakonec třeba připomenout, že před začátkem války na Ukrajině celá slovenská vláda cestovala obyčejnými letadly do Spojených států, přijal ji tam Obama a nikdo neví, o čem mluvili. Potom se zjistilo (a není o tom pochyb), že on požádal Slovensko, aby zabezpečilo Ukrajinu plynem. Kdyby tento požadavek nebyl splněn, válka na Ukrajině by nebyla možná. To chci zdůraznit, protože to na Slovensku málokdo chápe.

Takže v podstatě Slovensko tím, že splnilo Obamův požadavek dodat tzv. revers, přispělo k tomu, že válka na Ukrajině se stala skutečností.

V tomtéž projevu slovenský premiér kritizoval i protiruské sankce a řekl, že nejvíce tyto sankce poškodily Evropu a je navíc vidět, že Putinovo chování to nikterak nezměnilo, tudíž sankce nejsou efektivní. Mezi českými politiky i některými komentátory lze naopak najít názory, že sankce evidentně fungují a plní svůj účel, protože to poškozuje ruskou ekonomiku, padá rubl a podobně. Jak to pozorujete vy?

Na Západě a dokonce i v USA jsou stále silnější hlasy, že jsou sankce neúčinné. Jednoznačně je třeba říct, že sankce nejvíc poškodily Evropu, ne Spojené státy. Jestli jsou účinné? Určitě škodí Rusku, o tom nejsou pochybnosti. Ale řeknu k tomu toto. Sovětský svaz existoval skoro 70 let a plošné sankce proti němu byly neuvěřitelně silné. Zlomit Rusko sankcemi je nereálná úloha. Jak vidíme, Rusko teď zrušilo projekt Jižního proudu, přesměrovalo toky plynu na Čínu. Dosáhnout něčeho sankcemi je nereálná vize. Co reálně škodí Rusku, je snížení cen za ropu, za kterým většina analytiků vidí spíš politické než ekonomické pozadí, neboť to skutečně snižuje příjem Ruska. Jeho rozpočet je vypočítaný na cenu 90 dolarů za barel, teď se cena pohybuje mezi sedmdesáti a pětasedmdesáti dolary. Toto bere Rusku peníze mnohem víc než sankce.

V Rusku se šíří trošku populisticky jedna věta k sankcím, ale je to pravda. Tím, že Rusko hodně nakupovalo a má hodně co prodat, tak se moc nevyvíjel vlastní průmysl. A současná situace je velmi silným impulsem pro to, aby se vyvíjelo především zemědělství a potravinová soběstačnost. V tom je pro Rusko pozitivní přínos sankcí, který možná převáží i to negativní.

V závěru bych směroval vaši pozornost k prezidentu Miloši Zemanovi. Jednak co se týká jeho činnosti v zahraničněpolitické sféře. Nedávno byl na státní návštěvě v Číně, teď v Kazachstánu a Tádžikistánu, tedy na Východě.  K tomu se nedávno objevily názory několika ukrajinských novinářů, že je prezident Zeman mluvčím Kremlu. Jak v tomto hodnotíte českou hlavu státu?

Činnost pana prezidenta Zemana v zahraničí je skoro unikátní věc, protože on ze svojí více méně (nechci nikoho urazit) dekorativní funkce hlavy státu, která spíš jen podepisuje papíry, vytvořil reálnou politickou agentu a snaží se pomoct svému státu. Hledá pro něj ekonomické kontakty, hledá tam, kde má co hledat. Pokud to bude mít své výsledky, a já myslím, že bude, tak velká část Čechů bude pana prezidenta hodnotit velmi pozitivně.

Jestli je hlásnou troubou Kremlu? V podstatě každý, kdo pochválí Rusko nebo se pozitivně vyjádří, může být označen takovýmto způsobem či označen za agenta a podobně. Je třeba si uvědomit, že žijeme v době válek a nepokojů a funguje válečná propaganda, takže to nemá cenu dál komentovat.

K tomu se v Česku začalo projevovat protestní hnutí proti prezidentovi se symbolikou vystavení červených karet, na což institut amerického kongresmana Rona Paula reagoval varováním, že Američané chtějí v Česku změnit režim… Co si o tom myslíte?

Nevím, kolik lidí si toho všímá, ale protesty šly a pokračují současně v Maďarsku, na Slovensku a v Čechách. Dovolím si tvrdit, že taková součinnost (nemíním pátrat, zda tam chodil americký velvyslanec s celou ambasádou a rozdával nějaké kartičky) tohoto procesu je absolutně zřejmá a zřejmě jde o jednu věc. Tím, že se vyostřují vztahy a situace na Ukrajině je stále vážnější a bude muset vyústit do nějakého střetu, tak Spojené státy potřebují v tomto regionu ještě poslušnější politiky. Proto je to jisté varování a jistá forma nátlaku na Orbána, který je nejméně poslušný a který je nesilnějším politikem v regionu a dovolí si to, co si nikdo v Evropě nedovolí.

Pro pana Fica to dopadlo skoro katastrofálně, neboť už v úterý mluvil o tom, že možná podá demisi a budou předčasné volby a tak dále. Reakce pana Zemana se mi líbí. Je statečná a adekvátní. Reaguje na to s humorem. A velmi důležitá je další věc. Pouze v Česku se začaly organizovat akce na podporu Zemana, což je velmi dobrá věc. V Maďarsku ani na Slovensku se nic takového neodehrálo.

www.parlamentnilisty.cz

ČTĚTE TAKÉ:

Hra je u konce, Putin se blíží k definitivnímu vítězství nad Západem. Analýza podrobně rozebírá, jak USA spadly do vlastní ekonomické pasti

Slovenský premiér Fico se nebojí, vyslal velmi důrazné varování pro celý svět: Hrozí ostrý vojenský konflikt ve velkém měřítku. Čtěte!

Už i Erik Best píše o varování, že se Američané chtějí zbavit Miloše Zemana: Tento "car převratů" chce zmajdanizovat Českou republiku

Klíčová slova: EU  | USA  | Německo  | NATO  | Ukrajina  | Slovensko  | Zeman
5653 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Bez ohledu na to, co se děje mezi Spojenými státy a Čínou, svět nebude unipolární - ani při americké, ani při čínské nadvláděPřátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházet

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Video: Kubánští věřící vyzývají k modlitbám za mír ve Venezuele proti americké intervenciMaďarsko přijalo uprchlíky z Amerikou ohrožované Venezuely

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Soukupovo porno. Análek „s prezidentem“. Pozor, hovoří radní ČT Fridrichová z ČT by za Protektorátu nosila jiný odznáček. A Moravec... Masakr Ladislava Jakla
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan