Hrozí katastrofa, napsal ve varovném prohlášení ruský exministr zahraničí. Západ pořád jen někoho bombarduje...

Autor: odjinud | Publikováno: 17.10.2014 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Bývalý ruský ministr zahraničí za prezidentů Jelcina i Putina Igor Ivanov ve svém textu publikovaném v The Moscow Times tvrdí, že Západ místo diplomacie používá pouze silové řešení problémů. Je přesvědčen, že letecké údery na Islámský stát způsobí ještě větší škody.

„Jeden z nejvlivnějších vojenských teoretiků 19. století Carl von Clausewitz definoval válku jako ‚pokračování politiky jinými prostředky'. Když se podíváme na strategii Západu v posledních letech, tak je zřejmé, že válka není vnímána jako pokračování politiky, ale jako alternativa k politice," tvrdí Ivanov.

„Tento můj názor potvrzuje i ‚bombardovací' kampaň Washingtonu proti Islámskému státu. Operace začala před dvěma týdny a připojily se k ní Velká Británie i Francie. Politici i experti z těchto zemí se shodují na tom, že bombardování bude trvat mnoho měsíců, možná dokonce až 2 či 3 roky. Mezitím dal Západ jasně najevo, že nehodlá spolupracovat s režimem syrského prezidenta Asada, a vyjádřil pochybnosti o efektivní spolupráci s Ruskem při řešení problémů na Středním východě," píše Ivanov.

„Skutečně Západ věří, že se prostřednictvím bombardování na Blízkém východě vyřeší problém islámského extremismu? Cožpak se Washington nepoučil ze svých zkušeností při použití vojenského řešení v Iráku, Libyi a Afghánistánu? Opravdu někdo věří tomu, že válka může nahradit diplomacii a zahraniční politiku?“ ptá se Ivanov.

„Není nutné být přímo odborník na islamismus, aby většina z nás chápala, že extremismus a terorismus má sociálně-ekonomické a politické kořeny. K tomu je nutné po pravdě dodat, že islamismus je často reakcí na západní intervence v regionu. Člověk ani nemusí být politický jasnovidec, aby vytušil, že ničivé bombardování způsobí i ‚vedlejší škody' na civilním obyvatelstvu Iráku a Sýrie, což nevyhnutelně povede k nárůstu antiamerických a antizápadních nálad. Islámský extremismus, který se snaží Západ potlačit, se naopak ještě více radikalizuje," je přesvědčen Ivanov.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

„Rovněž nemusí být člověk Talleyrand nebo Metternich, aby věděl, že světové společenství nemůže dosáhnout uspokojivého řešení v otázce extremismu na Středním východě bez spolupráce se Sýrií, Íránem a Ruskem. Jestliže jsou současní vůdci ve Spojených státech připraveni k řešení problémů použít bombardování, potom najde Washington vždy spoustu cílů pro takové bombardování. Nicméně je zřejmé, že taková varianta zahraniční politiky bude pravděpodobně vést k opačnému výsledku, než bylo původně zamýšleno. Letecké údery pravděpodobně způsobí potíže několika extremistickým skupinám v Iráku a Sýrii, ale je vysoce nepravděpodobné, že to vyřeší problém extremismu obecně," míní Ivanov.

„Existuje tedy nějaká alternativa? Zdá se, že jediným možným řešením je vytvořit co nejširší možnou koalici, která se bude snažit odříznout extremisty od umírněných sunnitů a šíitů. Politika je mimo jiné uměním kompromisu. V tomto případě je mimořádně důležité, aby se základní zájmy příslušných aktérů shodovaly. Jenom tak může být položen zdravý základ pro společné politické jednání," pokračuje Ivanov.

„Když se americký prezident Barack Obama dostal k moci, kritizoval svého předchůdce George W. Bushe za zbytečné časté použití vojenské síly. Před šesti lety se Obamova administrativa nechala slyšet, že se na rozdíl od Bushovy administrativy zaměří na multilaterální diplomacii a zahraniční politiku, jejímž hlavním nástrojem budou politická řešení bez použití síly. Možná, že právě teď nastal čas vrátit se k těmto avizovaným principům, co říkáte?“ nabádá Ivanov.

„Zahájení širokého dialogu s ostatními státy a společné hledání politického kompromisu se zřetelem na zájmy všech zúčastněných by mohlo být základem pro řešení nejenom krize na Blízkém východě, ale také prvním krokem k obnovení důvěry mezi velmocemi, což je nezbytné pro řešení všech naléhavých problémů na mezinárodním poli," uzavírá Ivanov.

www.parlamentnilisty.cz

DÁLE DOPORUČUJEME:

JÁ, PUTIN. Jedinečný filmový portrét ruského prezidenta s českými titulky. Toto vám Česká televize nepustí

Tisíce mrtvých, škody miliardy dolarů... Válka na Ukrajině trvá půl roku a my máme shrnutí všech událostí, čtěte

Klíčová slova: Rusko  | USA  | Putin  | NATO
3897 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Bez ohledu na to, co se děje mezi Spojenými státy a Čínou, svět nebude unipolární - ani při americké, ani při čínské nadvláděPřátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházet

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Video: Kubánští věřící vyzývají k modlitbám za mír ve Venezuele proti americké intervenciMaďarsko přijalo uprchlíky z Amerikou ohrožované Venezuely

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Soukupovo porno. Análek „s prezidentem“. Pozor, hovoří radní ČT Fridrichová z ČT by za Protektorátu nosila jiný odznáček. A Moravec... Masakr Ladislava Jakla
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan