Expremiér Paroubek důrazně varuje před dostavbou Temelína a Dukovan. Našel velmi závažné důvody

Autor: Jiří Paroubek | Publikováno: 16.10.2014 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

Dostavba JE Temelín či JE Dukovany by byla proti zájmu většiny českých občanů

V médiích se se v poslední době často objevují zprávy, které mají za cíl přesvědčit veřejnost o tom, jak nevyhnutelná, a navíc snad ještě prospěšná by byla dostavba jaderných bloků v Temelíně nebo i Dukovanech. Naposledy se objevila zpráva o tom, že Westinghouse ČR nabídl financování části výroby nových jaderných zdrojů.

Je třeba si uvědomit, že ČEZ po české vládě požaduje garanci výkupních cen elektrické energie – kvůli tomu, že tyto garance od vlády nedostal, zrušil letos v dubnu tendr na dostavbu jaderných bloků v JE Temelín a bez těchto garancí stavbu velmi pravděpodobně ani nezahájí.

Pokud by česká vláda poskytla takovouto garanci výkupní ceny elektrické energie, znamenalo by to, že i kdyby cena elektrické energie klesala, nedělo by se tak v případě elektrické energie z Temelína (případně Dukovan), a občané by tedy dotovali elektřinu vyrobenou z těchto nových bloků. A jelikož již v současnosti ČR ročně vyváží do zahraničí 20 % v tuzemsku vyrobené elektřiny, což odpovídá zhruba roční produkci JE Temelín, dotovali by čeští občané nejspíš elektrickou energii putující do Německa či Rakouska.

Dále je třeba si uvědomit, že ČR souhlasila se všemi třemi cíli Klimaticko-energetického balíčku, tedy se 1.) snížením spotřeby energie o 30 %, 2.) zvýšením podílu výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů energie a 3.) snížením emisí CO2 o 40 %. Kam, ale hlavně za jakých podmínek by pak ČR vyvážela elektřinu z nových zdrojů?

Určité zájmové skupiny jistě velmi vehementně stojí o dostavbu jaderných bloků elektráren v Temelíně a Dukovanech a tyto zájmové skupiny se pochopitelně snaží přesvědčit vládu, aby jejich přání o dostavbě bloků vyhověla, a veřejnost o tom, že toto jejich přání přinese ČR nějaké výhody. Skutečný stav věcí je ale takový, že výhody by dostavba jaderných bloků přinesla jen velmi úzké skupině lidí, nikoli většině českých občanů.  Věřím, že vláda bude jednat v zájmu většiny občanů a tlaku zájmových skupin nepodlehne.

KAM DÁL:

Temelín: Dát zakázku Američanům, nebo Rusům? Čeho se bát a nebát

Putinův expert v Praze řekl, jak dopadneme. Došlo i na Havla a knížete

Klíčová slova: Temelín  | Paroubek
2340 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

To je už vážně zvrácené. Pražský primátor Hřib (Piráti), který dal záštitu homosexualistickému festivalu Prague Pride, de facto legitimizuje účast pedofilů na Prague Pride a via facti legitimizuje i pedofilii samotnou Nejvíce šílené tvrzení ministerstva vnitra je, že prý hnutí SPD „kontinuálně a záměrně vyvolávalo dojem, že je majoritní obyvatelstvo České republiky akutně ohroženo imigrací a islamizací"

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Vrchol: uprchlíci si jezdí domů na dovolenou. Odsun!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvář
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan